Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: TANDSBYNS FK - FRÖSÖ IF BK
av Thomas Dahlberg
Publicerad 2 Aug 2023 - 08:14 

Bortalaget fick med sig vinsten från Tandsbyn Nya IP i en match som bjöd på fler kort än målchanser.

Återstart i fyran och direkt möte med Frösö IF BK efter den tråkiga avslutningen på vårsäsongen. Nu hade vi möjligheten att ta en snabb revansch och haka på i det övre skiktet på tabellen. Tandsbyn Nya IP har mått bra av lite regn och lite sämre väder under en period och visade upp sig från sin bästa sida, tyvärr för publiken var vädret fortsatt ostadigt och det kom in några rejäla skurar, perfekt väder att spela match enligt mig.
Vi hade bestämt oss för att inte bli översprungna som sist och att vara påkopplade från matchstart. Det lyckas vi perfekt med enligt matchplan och även om Frösön kanske har lite mer boll i början av matchen ligger vi rätt och tillåter inte bortalaget att komma till några farliga chanser. Tyvärr får vi inte riktigt kontroll på bollen när vi erövrar den gång på gång vilket innebär att spelet blir rätt fokuserad till mittplan och andelen farligheter blir ganska begränsade under första halvlek. Filip får en fin boll att löpa med och lyckas så när få in den bakom Frösöns målvakt, men han blir störd av Frösöns och hemrusande back och lägger den knappt utanför. Frösön testar Albert vid nåt tillfälle men utan att det egentligen känns nära.
I andra halvlek tycker jag vi kommer in bättre i vårt spel med boll och lyckas rulla runt lite mer. Tyvärr är det dock Frösön som får sätta ledningsmålet efter kvarten av andra halvlek, straff som Victor Boden placerar säkert. Vi borrar ner huvudet och försöker hitta lägen att kvittera utan framgång. Istället är det ett Frösön, kanske lite mer avslappnade efter ledningen, som är närmast ett mål till. En frispark från strax utanför straffområdet går mot ett drömmål i krysset när Albert gör säsongens räddning.
Frösön ska inte låta sig slås ner för det utan gör en av sina finaste spelsekvenser i ett kombinationsspel som avslutas med skott från deras höger i straffområdet, tror det är en touch på en tandsbynspelare innan bollen går in i bortre.
Efter 2-0 blir vi lite stressade och mer desperata, Frösön backar hem lite mer och spelar på sina positioner, vi gör lite byten och flyttar upp för att hitta en reducering. I den jakten får Elia sitt andra gula kort i ganska snabb följd och får lämna matchen. Jag står ganska långt bort från båda situationerna, första köper jag ett kort och frispark, men i den andra kändes det väldigt hårt. Det är inget att göra nåt åt och det är bara minuter kvar av matchen när det händer så det är inte anledningen till att vi förlorar.
På tilläggstid kommer vi till vår bästa möjlighet i matchen, men Frösöns målvakt står för en fin benparad och matchen slutar 0-2 till bortalaget.
Nu har vi rätt hektiskt matchande framför oss och redan på Fredag tar vi emot Alsen hemma och tisdag nästa veckan gästar IFK Östersund i semifinal i DM. Vi drar tyvärr på oss lite skador i den här matchen samt ett gäng kort vilket vi ganska snabbt får försöka återhämta oss ifrån. 3 p på fredag är ett måste för att inte bli indragen i nån bottenstrid.
 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst  
  av Agne Svärd | Igår - 23:24  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  GIF Sundsvall - ÖFK 0-2 (0-0)  
  av Martin Nylander | Igår - 19:52  
 

Efter bra andra halvlek vann ÖFK Norrlandsderbyt!



 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén | Igår - 19:50  
 

.

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson | Igår - 19:49  
 

.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
18 Nov 2022 - 18:38 Överdådigt - 1 miljon i hamn
18 Nov 2022 - 17:01 Miljoner till ÖFK
18 Nov 2022 - 14:47 Fotbollz.se vill uppmärksamma alla investerare och sponsorer
17 Nov 2022 - 10:15 Ledigheten snart slut - ÖFK;s hjältar börjar träna på måndag
16 Nov 2022 - 19:05 Supporterfolket i glada rutan - mot miljonen
16 Nov 2022 - 16:35 Nu ger vi oss inte - nu nära miljonen - snart är vi där
16 Nov 2022 - 10:05 11-åriga Frösötjejen Clara Hippe Runsten vann OLearys tipset
15 Nov 2022 - 10:39 Simon Kroons två bragder - I dag i fotbollz.se:s positiva ny
15 Nov 2022 - 09:48 Erick Brendon var bäst - här är alla ÖFK-betygen
14 Nov 2022 - 23:31 Det finns sponsorer som vill ställa upp för ÖFK
14 Nov 2022 - 21:00 Firande efter den härliga kvalvinsten mot Falkenberg - ÖFK v
14 Nov 2022 - 18:08 'BARA' TIO NYA ÖFK-MILJONER ÄNDÅ ETT LJUS I MÖRKRET
14 Nov 2022 - 15:59 - Om inte ÖFK hade varit kvar i Superettan hade jag ansökt o
14 Nov 2022 - 12:37 Bilder ÖFK - Falkenberg 2-0 (0-0)
14 Nov 2022 - 09:50 Tankar från före detta mittbacken i ÖFK Miguel Exposito
14 Nov 2022 - 09:33 Höjdpunkter från kvalmatchen ÖFK - Falkenberg 2-0 (0-0)
14 Nov 2022 - 09:25 Det var väldigt fint att få se att publiken slöt upp de sis
13 Nov 2022 - 23:26 Järpens IF till div 2
13 Nov 2022 - 22:59 Det omöjliga var möjligt - grattis till en bragdartad presta
13 Nov 2022 - 18:42 Intervju med Magnus Powell strax efter kvalvinsten mot Falke
 
 
 
5
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
4
kommentarer
Nädå, vi slipper det nedre strecket
av Per Lagerbäck | Igår - 19:02
Vilken klasskillnad i denna match.
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
1
kommentar
 Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst
av Agne Svärd | Igår - 23:24
1
kommentar
ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng 
av Haldo Jonsson | 25 Jun 2026 - 21:53
Dags att ändra på det nu
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet igår kl 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook