Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

IFK ÖSTERSUND-IFK LULEÅ 2-1 (1-0)
av Staffan Mattsson
Publicerad 9 Aug 2025 - 19:14 

Härlig seger för IFK Östersund
IFK: 1. Gustav Norin ? 5. Ville Söderlund (4. Robin Wikberg 80), 26. Pontus Kindberg, 6. Antonio Campeanu, 21 Erik Gustavsson (k) - 7. Rasmus Essebrink (14. Carl Eriksson 69), 8. Karl Wikman (2. Haroun Abdelrahman 69), 10. Edvin Werme, 22. Henrik Lööf (3. Gustav Jonsson 88), 9. Isac Häggman (25. Chidi Omeje 80)? 11. Sami Talsi
Ersättare: 30. William Espell, 19. Johan Olsson,

Mål: 1-0 Karl Wikman (14), 1-1 okänd spelare (81), 2-1 Erik Gustavsson (84, straff)

Domare: Henoc Ekanga (Ass: Cain Noterius, Axel Bergström)

Publik: 161

Det var länge sen jag var riktigt nervös under en IFK-match men idag hade jag hjärtat i halsgropen, åtminstone under den andra halvleken och i synnerhet under dom sista tio minuterna (kvarten om man lägger till övertiden). Och när kvitteringen kom kändes det som om ridån gick ner. Men precis som senast i bortamötet mot Umeå Akademi replikerade rödvitt och lyckades tillslut avgå med ännu en 2-1-seger.

IFK:s första halvlek var enastående bra. Stabilt spel, bra bollkontroll och tätt bakåt. Inte så många chanser framåt och då jag själv missade ledningsmålet men fick höra att det var slarv från Luleåförsvaret så får man väl säga att hemmalaget verkligen tog vara på sin chans. Minns Henrik Lööfs dubbla tunnlar i 38:e och 40:e minuten och Gustav Norins enastående räddning på nick från William Nordell i 42:a minuten men mest en otroligt bra laginsats.

Direkt i andra tog IFK Luleå tag i taktpinnen och hade tidigt en träff i ribban och det var sedan dom som i sin tvingade jakt efter kvittering också manade på framåt. Östersund hade ett par kontringar men, som jag tidigare konstaterade, kändes det inte helt komfortabelt. Precis som IFK:s 1-0 missade jag även kvitteringen till 1-1 då jag satt vid datorn och rapporterade ett byte. Självklart borde ju ett oavgjort resultat mot IFK Luleå kännas okej men just då var det bara smolk i bägaren.

Rödvitt hade tidigare i halvleken bud på en straff, något som domare Henoc Ekanga inte ansåg. Tre minuter efter Luleås kvittering tvekade han dock inte att blåsa och lagkapten Erik Gustavsson stänkte då in segermålet i 84:e minuten.

Stor eloge till hela laget som idag genomförde säsongens sjunde raka hemmamatch utan förlust (sex segrar och en oavgjord) och man släpper inte sin position i den allra översta toppen av serien. Nu ser vi framåt med tillförsikt.
 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Rapport från träningen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:51  
 

Arkivbild. Fredheim styr och ställer på träningarna och han är bestämd. Man får intrycket att han vet vad han vill.

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Trelleborgs FF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:53  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Vem som får kvala kan mycket troligt avgöras på lördag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:50  
 

Utsikten måste vinna mot Örebro borta om ÖFK besegrar Trelleborg på lördag. Det blir inte enkelt eftersom Örebro befinner sig i bra form för närvarade. Utsiktens självförtroende kan heller inte vara det bästa, när man betänker att Utsikten förlorat sju matcher i följd på bortaplan i de senaste matcherna.

 
  Läs mer...  
 


 
  Trelleborgs FF har inte tagit någon poäng borta sedan den 21 juli  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:13  
 

Jakob Hedenquist gör 1-0 och blir matchvinnare mot Trelleborg i fjolårets match på Jämtkraft Arena. Foto: Thord Eric Nilsson

Trelleborg kommer på besök till Jämtkraft Arena på lördag.

ÖFK kämpar för att undvika kval och Trelleborg för att undvika nedflyttning.

Det kommer att bli en match som det slår gnistor om. Det känns skönt att ÖFK har hemmaplan. Det är alltid en fördel.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
22 Nov 2024 - 10:33 Filip Bonde - Player of the match, Lund - ÖFK
21 Nov 2024 - 21:25 Matchens prestation
21 Nov 2024 - 21:16 ÖFK bäst när det gäller - övertygande kvalvinst mot Lunds BK
21 Nov 2024 - 21:06 Matchens överraskning
21 Nov 2024 - 21:00 Bra utgångsläge inför söndag...
21 Nov 2024 - 17:40 Startelvan i kväll
20 Nov 2024 - 22:11 Inför matchen: Lunds BK - ÖFK
20 Nov 2024 - 21:58 Uppladdning i Bayern med Björn Runsten och Ernst och Regina
20 Nov 2024 - 21:43 .Rapport från träningen.
20 Nov 2024 - 17:28 - 'Det börjar bli dags för Östersund att åka ur'
20 Nov 2024 - 14:43 Följ Lunds BK - ÖFK genom fotbollz.se
19 Nov 2024 - 17:34 Före detta ÖFK- spelaren i Stefan Iljic - jag vet det mesta
19 Nov 2024 - 09:40 Spännande ÖFK tider stundar
18 Nov 2024 - 21:06 Få ÖFK-spelare av årets trupp var med i kvalet 2022
18 Nov 2024 - 20:47 Så ofta klarar lagen från Superettan kvalet
18 Nov 2024 - 13:28 Peter Amoran målskytt i landskamp mot Irland
16 Nov 2024 - 20:15 ÖFK har kvalat tre gånger - nu är det dags för de fjärde kva
15 Nov 2024 - 11:46 Arvid Holgén, ÖFK uttagen till landslagsläger för P16
14 Nov 2024 - 15:23 Hur är det med formen, Lunds BK?- inte så bra?
14 Nov 2024 - 10:47 Detta gäller för varningar och avstängningar vid kval
 
 
 
4
kommentarer
Kvalspel till Div.4 J/H
av Haldo Jonsson | 26 Okt 2025 - 18:03
Norra  - Lits IF kvar i div 4
2
kommentarer
Ope gick inte vidare i kvalet till div 1 damer - R
av Ope IF | 26 Okt 2025 - 18:03
1
kommentar
ÖFK är ett lag nu
av Per Lagerbäck | 26 Okt 2025 - 17:08
Återigen en match där la
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook