Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

NU RULLAR ÄVEN DIV 2 MELLERSTA NORRLAND IGÅNG
av Per Lagerbäck
Publicerad 30 Apr 2024 - 14:06 

I årets div 2 Mellersta får nu Selånger bära favoritskapet, med Ope som första utmanare.

Både div 2 Mellersta Norrland och div 3 Jämtland/Härjedalen kommer att starta under de kommande dagarna. Vad gäller div 3 kommer jag att vänta lite med att ha åsikter om hur den serien ska sluta, då jag har alldeles för lite kunskap om dagsläget. Vad gäller div 2 ska jag dock sticka ut hakan och komma med ett tips.

För Opes del minskade favoritskapet i samma minut som Angelica Häreby bestämde sig för att göra ett nytt försök med IFK Östersund under ny ledning. Bara att beklaga för Opes del, då hon förra säsongen blommade ut ordentligt igen när hon kom tillbaka till Ope, där hon spelat tidigare. Därmed får Selånger tveklöst acceptera att vara klara favoriter till seriesegern, men säker är den inte på förhand.

Ope har en såväl ung som nu rutinerad trupp där utvecklingen går snabbt på många håll. Trots att totalt elva spelare lämnat under och eftr fjolårets säsong har man kvar många viktiga pjäser. Kan dessutom Ella Backman och/eller Karin Jonasson dyka upp på plan så småningom efter skador kan det bli riktigt roligt.

Brunflo kommer definitivt att vara med och slåss för en plats på övre halvan, men osäkert om det går lika bra som förra säsongen. Jag har en känsla av att förra årets tredjeplats kan vara svår att nå, men chansen finns.

IFK Östersund 2 kommer nog också att ha chansen att nå övre halvan, då det finns väldigt många lovande yngre spelare. Frågan är om det är andralaget i sniorserien eller ungdomssidan som kommer att prioriteras under representationslaget.

Såväl Frösön och nykomlingarna Östersunds FK kommer att få kämpa för att hänga kvar. Frösön har tappat en hel del spelare och vad gäller ÖFK har det inte dykt upp några riktigt spännande nya namn ännu, vad jag sett eller hört. Men man vet aldrig.

Innan jag tippar årets tabell kan jag konstatera att det nu springer fram några spelare från distriktet som gör bra ifrån sig på högre nivå. Izabelle Bardosson, Opeit från början och sedan IFK Östersund, fick göra en häftig debut i Elitettan på Eleda stadion i Malmö inför 1723 åskådare. Hon höll nollan och fick vara med om att ge Malmö FF sin första förlust efter 74 raka segrar sedan föreningen återupptog fotboll även för tjejer. Umeå vann med 4- 0. Hon har stått de båda påföljande matcherna också, och hittills släppt in ett enda mål.

Astrid Winter från Ope har varit startspelare för Sundsvall i Elitettan i deras andra och tredje match. Julia Elvbo är en viktig spelare i Lidköping i Elitettan, medan Issy Goldman (Fåker/IFK Östersund) och Tilda Eliasson Nordbotn (IFK Östersund) finns på tillväxt i Umeås A-trupp.

Jag kanske glömmer eller har missat fler spelare med rötter i Jämtland i damernas två högsta serier, men upplys mig gärna.

Nå, hur kommer det att gå denna säsong i tvåan? Jag gissar såhär:

1. Selånger

2. Ope

3. Heffnersklubban 2

4. Brunflo

5. IFK Östersund 2

6. Timrå

7. Sundsvall DFF 2

8. Härnösand

9. Frösön

10. Östersunds FK

Jag hoppas naturligtvis att jag har fel gällande alla JH-lag, och att de placerar sig högre, men jag ligger gärna lite lågt. Vad gäller tipset för de enskilda matcherna återkommer jag inom kort.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Nytt om kvalet till div 1  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:42  
   
  Läs mer...  
 


 
  Classe Olofsson vinnare av Hos Andreas tipset 2025  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:36  
 

Classe Olofsson. Foto: Prtvat

 
  Läs mer...  
 


 
  Före detta mittbacken i ÖFK Tom Pettersson uppmärksammad  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:24  
 

Tom Petersson. Foto. Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Hos Andreas-tipset 2025 är avgjort  
  9 Nov 2025 - 21:26  
 

Det blev en otrolig avslutning på tipset som var så spännande och inte avgjort förrän i den sista matchen.

Alla tippare på plats 1 till 3 fick lika många poäng; 73 p och alla hade tippat 8 matcher med exakt rätt resultat och ev målskytt.

Putte Kock tog hem första priset genom att han hade 2 st 5p, de andra hade inga.

MagnusE tog hem andra priset då han hade fått 7st 4p medan
Pertan, som tog tredje priset endast hade 6st 4p.

Grattis till er alla och vi kommer kontakta er.

Och tack alla andra som också var med denna säsong.



 
     
 
Nyhetsarkiv
19 Sep 2025 - 21:17 Viktiga tre poäng
19 Sep 2025 - 18:10 Startelvan
19 Sep 2025 - 15:35 Resultat och Tips div 2 Norrland uppflyttning
19 Sep 2025 - 15:35 Resultat och Tips div 3 mellersta Norrland
18 Sep 2025 - 16:30 Rapport från träningen - Det mesta ser riktigt bra ut, men d
18 Sep 2025 - 10:39 Följ ÖFK - umeå fc via fotbollz.se
17 Sep 2025 - 21:52 Frösö IF BK - Alsens IF 4-3 (1-1)
17 Sep 2025 - 21:16 Det blir ingen lätt match mot Umeå FC , men vi tror på vårt
16 Sep 2025 - 13:28 Nu väntar en ny match på liv och död
16 Sep 2025 - 13:04 Dags att förändra backlinjen i ÖFK - Theodor måste in till h
16 Sep 2025 - 12:09 kuben väntar, viktiga poäng på spel
15 Sep 2025 - 18:57 Rasmus Forsell gav trygghet till laget - Blev Trissvinnare m
15 Sep 2025 - 09:55 långresa för ifk
14 Sep 2025 - 21:32 Nu har nog 'tåget gått' för Ytterhogdals del ⚽⚽&
14 Sep 2025 - 20:43 Referat Selånger - Ope dam
14 Sep 2025 - 20:34 Resultat och Tips div 3 mellersta Norrland
14 Sep 2025 - 20:27 Rasmus Forsell fick högsta poängen av ÖFK:s spelare mot Öreb
14 Sep 2025 - 16:06 storseger för ifk 2
13 Sep 2025 - 21:41 Bilder från Anundsjö IF - Ope IF 3-4
13 Sep 2025 - 21:09 Spelomgång 19 div.4 Jämtland ? Härjedalen 2025
 
 
 
16
kommentarer
Sandvikens IF - ÖFK 2-0 i halvtid
av Micke Olofsson | 8 Nov 2025 - 15:54
Sandvikens IF - ÖFK 5-0 (2-0)
5
kommentarer
Ytterhogdal åker ur div 2 norra Svealand
av Haldo Jonsson | 6 Nov 2025 - 16:45
3
kommentarer
Tråkigt avslut
av Per Lagerbäck | 8 Nov 2025 - 16:52
Det här var väl en match
3
kommentarer
Summering av -25 samt framåtblick mot -26
av Martin Nylander | 6 Nov 2025 - 10:29
Säsongen sista match borta mot
2
kommentarer
ÖFK prestation på bortaplan behöver förbättras til
av Martin Nylander | 9 Nov 2025 - 20:43
Martin Nylander. Foto Privat Ö
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook