Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

TIPS MATCHER DAM KOMMANDE DAGAR
av Per Lagerbäck
Publicerad 9 Maj 2024 - 09:41 Uppdaterad 12 Maj 2024 - 21:17

I div 1 dags för IFK Östersund att börja producera mål. I div 2 och 3 rullar det vidare efter de första matcherna.

Flera matcher återstår att spela

IFK Östersund fortsätter att plocka poäng, men precis som för ÖFK:s herrar verkar det svårt att ordna segrar. Och mål. Hittills ett mål på fem(!) matcher för IFK. Men tre poäng, och bara tre insläppta. Vi får se hur modiga IFK:s tränarstab är, för jag tror att det finns lösningar på problemet. Defensiven ska man dock vara stolta över. Jag såg delar av matchen mot Gefle, och det var defensiven som fungerade under de perioderna.

I div 2 startade Ope med en tydlig seger över Härnösand, men tränare Wassdahl var inte nöjd med spelet. Storfavoriterna Selånger har visat att de är sårbara, och hade de inte haft mycket rutinerade Lindholm Forsell hade poängskörden varit än magrare. Nu senast lyckades de få in ett avgörande mål mot Sundvalls andralag på övertid, och tydligen på ett offsidemål, då domartrion tyckte att det räckte med en back mellan målgörare och mål när bollen spelades.

Brunflo vill jag be om ursäkt, då jag missade att de spelade sin andra match redan i måndags, och inget tips blev publicerat. Tyvärr fick de ingen poäng med sig från bortamötet med Heffnersklubban 2. Första matchen mot ÖFK blev en solklar seger, men ÖFK stod upp hyfsat bra, och kan nog plocka en del poäng framåt.

Frösön gjorde också bättre än väntat ifrån sig borta mot Timrå, men det blev förlust. IFK Östersund 2 gjorde en imponerande match borta mot just Selånger och snodde till sig poäng. Med Angelica Häreby i laget. Det visar att de kan slå vilket lag som helst, men när säsongen summeras känner jag mig rätt säker på att inget av andralagen finns på de två översta platserna.

I div 3 har det hittills bara spelats en match, där Järpen som förväntat vann över Sveg. Och nu under de kommande fyra dagarna spelas endast två matcher, då de flesta div-3mötena spelas på vardagar. Tyvärr, tyvärr har Strömsund dragit sig ur serien, och det är första gången sedan 1978(!) som orten saknar damlag, även om man tog hjälp av Hammerdal i ett gemensamt lag i början på 90-talet.

Mitt tips:

Div 1 Norra

Torsdag

IFK Östersund- Heffnersklubban 1-1 (Jämtkraft Arena 13.00)

Jag vet i skrivande stund inte startelvan, men "Klubban" är ingen lätt motståndare. de har dock presterat något sämre än jag trodde hittills, så jag tror på IFK-poäng. Igen.

Tips 1- 1

Team TG- Alnö Tips 5- 0 Resultat 3-0

Lördag

Karlberg- Sollentuna Tips 1- 3 Resultat 0-1

Bergnäset- Själevad Tips 2- 2 Resultat Resultat 3-2

Enskede- Sandviken Tips 1- 2 Resultat 2-2

Söndag

Luleå- Brage Tips 1- 1 Resultat 2-2

Bele/Barkarby- Gefle Tips 1- 1 Resultat 1-5


Div 2 Mellersta Norrland

Lördag

Timrå- Ope 0-2

Här får Ope bekänna mer färg än mot Härnösand. I den matchen blandade man strålande spel med bristande disciplin i defensiven, och nervositet, men jag tror att det kommer att rättas till. Jag måste för övrigt ge ett klart positivt betyg till rejält rutinerade Lena Lindström som med sin inställning inspirerade omgivningen, och Nadia Andersson är alltid trevlig att se i hennes aktioner på plan. Timrå bör inte räcka till för att plocka poäng, men det blir nog ganska jämnt.

Tips 2- 3

Härnösand- ÖFK 1-0

ÖFK visade upp ett mer samlat spel än jag trodde de skulle klara under den del av matchen jag såg mot Brunflo, men visst blir det en jobbig säsong för laget. Härnösand är ett av lagen som man faktiskt har chans att ta poäng av, men de får se upp med ett par väldigt rappa anfallare.

Tips 4- 1

Måndag

Brunflo- IFK Östersund 2 (Åkreäng 19.00)

Ett av många prestigefyllda derbyn. Brunflos tyngd kan komma att bli ett probelm för de rödvita, men det finns bra fotbollsutbildning hos gästerna. Troligen väldigt jämnt.

Tips 2- 2


Div 3

Torsdag

Brunflo 2- Frösön 2 (Åkreäng 19.00)

Sett till förstalagen har Brunflo ett klart försprång, men jag tror att det minskar något på div 3-nivå. Dock finns större rutin hos hemmalaget, vilket jag tror kommer att fälla avgörandet.

Tips 4- 2

Ope 2- KD (Sportfältet 19.00)

Opes utvecklingstrupp har tvingats flytta upp en hel del spelare till förstalaget, så det är svårt att sia hur denna match slutar. Jag tror dock att en del av spelarna som från i år finns i A-truppen kommer att få speltid här, så jag gissar på Opevinst.

Tips 2- 1



 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Ny mittback till ÖFK - en nyårspresent ?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:13  
   
  Läs mer...  
 


 
  Anmälda lag till JHFFs serier 2026  
  av Klaus Kurzawa | Igår - 10:49  
 

Nedan kan ni se vilka lag som hittills anmält sig till JHFFs serier.

Sista anmälningsdag är den 3 januari 2026.

Repskapet är den 11 januari, ni kommer väl dit?


Senast uppdaterat 2025-12-31

 
  Läs mer...  
 


 
  Presenteras någon ny ÖFK spelare idag?  
  av Martin Nylander | Igår - 09:18  
 

Silly season

 
  Läs mer...  
 


 
  Så får föreningar sända fotboll 2026 i egna kanaler  
  av Klaus Kurzawa | Igår - 09:05  
 

Svenska Fotbollförbundet har uppdaterat reglerna för mediarättigheter inför säsongen 2026. Dokumentet klargör vilka aktörer som äger rättigheterna i olika serier och vad föreningar får sända i egna kanaler. Förbunds- och distriktsserier får i många fall sändas via Min Fotboll, medan elitserier och kvalmatcher har striktare begränsningar med exklusiva rättighetsägare.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
12 Dec 2025 - 22:42 Resultat Vinterserien åldergrupp14
11 Dec 2025 - 15:01 Kaos i nyblivna Superettanlaget Ljungskile- Tor-Arne Fredhei
10 Dec 2025 - 22:32 En för tidig ranking
8 Dec 2025 - 22:27 Här kan det finnas spelare som är intresserade för ÖFK
7 Dec 2025 - 21:55 Inbjudan till träningar
7 Dec 2025 - 21:46 Före detta ÖFK- spelare ny tränare i Umeå FC
6 Dec 2025 - 19:12 Stefan Lundin - blev det något napp vid ditt besök i Gambia?
6 Dec 2025 - 09:43 Nemanja Miljanovic har levt hela sitt liv med fotbollen - nu
4 Dec 2025 - 14:28 Ahmed Bonnah lämnar ÖFK?
3 Dec 2025 - 22:27 ÖFK - ta hjälp av Graham Potter
1 Dec 2025 - 21:50 Förre backen i ÖFK Jakob Hedenquist lämnar Umeå FC - något f
1 Dec 2025 - 21:17 Fredrik Aliris - ny tränare i Ope IF alagsteam damer
1 Dec 2025 - 21:03 Play off i kvalet till allsvenskan
30 Nov 2025 - 21:50 Krokom Dvärsätts IF dam presenterar ny tränare
30 Nov 2025 - 21:18 Det som hände i Norrköping har med stor marginal passerat an
27 Nov 2025 - 21:03 ÖFK utan skulder - nu hoppas vi att ÖFK går en ny och bättre
27 Nov 2025 - 14:55 Stefan Lundin har rest till Gambia för att jaga spelare
27 Nov 2025 - 14:44 Träningsmatcher klara för nästa säsong
26 Nov 2025 - 23:10 Före detta spelarscouten i ÖFK Kyle Macauley har fått toppjo
26 Nov 2025 - 17:00 Träning på gym en viktig ingrediens i fotbollsträningen?
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
1
kommentar
Presenteras någon ny ÖFK spelare idag?
av Martin Nylander | Igår - 09:18
1
kommentar
Ny mittback klar för ÖFK - kan även spela back och
av Haldo Jonsson | 30 Dec 2025 - 15:17
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook