Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

ALSENS IF - MYSSJÖ-OVIKENS IF
av Bertil "Blåsa" Johansson
Publicerad 9 Aug 2025 - 21:01 

En avslagen match, men i en ljuvlig fredagskväll!
Målskyttar Myssjö: Andreas Hjalmarsson, Philip Pierre, Mathias Hednoff.

Efter förra helgens tuffa drabbning med en storförlust mot Cosmos, så var det dags för den första höstens hemmamatch. Vi har ju haft en konstant hård vind hela tiden på tidigare hemmamatcher, men i kväll var det ett helt underbart väder.
Planen var också tät och fin. Så egentligen var allt upplagt för fin fotboll.
Vi har fortsatt en liten trupp, så idag fick vi lite förstärkning av några killar som egentligen har paus, väldigt snällt av dem.

Alsens killar var taggade och de började också direkt med en bra start och visade att de skulle bjuda på hårt motstånd. Men redan i minut 11 slog Myssjö en djupboll och Andreas Hjalmarsson kom fri och lyckades avsluta till 0-1. Sedan fick de en frispark redan 4 minuter senare, i ett läge ca 20 m. från målet. Pierre Philiph tog själv frisparken och slog ett direkt snyggt avslut rakt i krysset, helt otagbart från vår keeper Adam. En riktigt tuff start och absolut inte vad vi hade tänkt oss. Vi kämpar dock vidare, vi gör en ganska bra halvlek, men vi har svårt själva att få iväg några bra avslut. Även Myssjö har några chanser, men de skotten var inte så välriktade. Tyvärr fick vi ännu en skada, en hjärnskakning, så dagens tunna trupp krympte ner.

I halvtid kändes det som att vi absolut skulle kunna ge dem ett motstånd och kunna komma tillbaka i den andra halvan.

Vi började återigen starkt, vann många dueller och vi skapade även några chanser, tyvärr blir våra skott ganska lösa och deras målvakt har inga större problem att rädda. Myssjö ser ut att vakta sin ledning och spelet blir bitvis dåligt, med felpass som motståndarna lätt bryter, Alsen blir också nu ganska trötta, vi försöker rotera på grabbarna, men vi orkar inte kämpa på lika bra som tidigare, vi försvarar dock bra, så Myssjö kommer inte igenom, de skapar ju några farliga hörnor, men även dessa kan vi rensa bort. Vi gör en kraftsamling framåt och kommer till några farliga hörnor, men utan resultat. När det går på övertiden, så gör Myssjö en kontring som deras kantspringare Mathias Hednoff drar runt Adam och fastslår 0-3. Det blir det sista som hände. Tyvärr blev det ganska grinigt i värmen, inte så vanligt mellan dessa matcher. Myssjö tar ju en rättvis seger, men i mina ögon blir siffrorna för stora.

Alla gjorde sitt bästa idag, även om orken tog rejält slut i den andra halvleken. Lite extra plus ges till Henrik Johansson samt vår nye spelare Isak Viberg, som gjorde det bra mot en tuff motståndare.

I Myssjö var det ganska blekt, förutom att klaga på domaren. Men det är ju ett bra lag som säkert kommer att hänga på i toppen framöver hösten.

Vi får själva stå över en omgång nu, så nu hoppas vi att kan få ihop truppen och hinna träna några veckor. Då lovar vi att vi ska kunna bjuda på bra motstånd när vi ska till Hede om två veckor.
 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  kvalet till div 1  
  av classe olofsson | Igår - 12:07  
 

Kamraterna börjar med borta match......Lördag 25/10 kl 16....Rågsveds if - IFK Östersund, ett lag till ska kvala från norra svealand.avgörs kommande helg

 
 


 
  kamraterna lirar sista seriematchen på hofvallen  
  av classe olofsson | Igår - 11:54  
 

Lördag 18/10 kl 15 Hofvallen.....IFK Östersund - Umeå FC Akademi . Välkommen

 
 


 
  ÖFK:s läge inför de sista matcherna i Superettan är ungefär som i fjol  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:03  
 

Philip Bonde gör mål i i 89:e minuten i fjolårets sista match i serien mot Brage och kvitterar till 1-1 och därmed var ÖFK kvar i Superettan, men kval mot Lund återstod. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat kvalspelet  
  av Haldo Jonsson | 12 Okt 2025 - 19:12  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
16 Aug 2025 - 21:06 Bilder från Hallens SK- Älvros IK 0-3 (0-1)
16 Aug 2025 - 20:35 Krönika av Martin Nylander
16 Aug 2025 - 18:34 ÖFK - GIF Sundsvall 1-3 (0-1)
16 Aug 2025 - 15:46 Någon i klubbledningen bör ge en order
16 Aug 2025 - 15:39 Matchens prestation
16 Aug 2025 - 15:34 Matchens överraskning
16 Aug 2025 - 15:33 stark seger mot topplaget
16 Aug 2025 - 12:04 Startelvan idag
16 Aug 2025 - 09:09 Tips div 2 Norrland uppflyttning
16 Aug 2025 - 06:05 vinst för ifk 2
15 Aug 2025 - 21:46 Norra-Lit mot Frösö BK på anrika Ringsta IP
15 Aug 2025 - 19:21 Följ Norrlandsderbyt mellan ÖFK och GIF Sundsvall via fotbol
15 Aug 2025 - 18:56 ÖFK lånar målvakt från Degerfors
15 Aug 2025 - 15:49 Intervju med f.d. ÖFK- spelaren Bobo Sollander om sin tid i
15 Aug 2025 - 14:34 Kom-i-håg 1a september regeln
15 Aug 2025 - 11:56 Hett Norrlandsderby - Det är nu ÖFK ska visa klassen och vin
13 Aug 2025 - 14:59 bortamatcher för röd/vitt kommande helg för dam o herr
13 Aug 2025 - 13:20 Matcher resten av veckan
12 Aug 2025 - 05:40 derby vinst för ifk 2
11 Aug 2025 - 19:32 Finns det anledning att vara orolig?
 
 
 
6
kommentarer
Tränarbyte i ÖFK - Vi tror på det här'
av Haldo Jonsson | 10 Okt 2025 - 15:09
Jabir gör 1-1 i matchen mot Ut
3
kommentarer
Resultat dagens kvalspel
av Haldo Jonsson | 11 Okt 2025 - 20:44
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook