Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

REFERAT: ÅRE SLALOMKLUBB - TANDSBYNS FK 1-0 (0-0)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 21 Sep 2025 - 10:46 Uppdaterad 21 Sep 2025 - 11:16

I ganska behagligt höstväder var Åre det laget som ville mest och också fick med sig 3p.

Det är fantastiskt att vi börjar få så många konstgräsplaner runt om i länet och när jag anlände på parkeringen inför match var det fullt med folk på konstgräset i duvet och jag fick precis se något ungomslag från Orrviken sätta bollen i mål till oerhörd glädje från både barn och föräldrar. Kiosken var öppen, hamburgarna stektes och vi fick ett trevligt mottagande från Åre. Möjligheten till rörelse och idrott blir så mycket större när vi har bra anläggningar.

Sen är inte min gamla kropp anpassad för att spela på konstgräs, något som smärtan i kroppens alla delar tydligt signalerade när jag rullade ur sängen i morse. Jag föredrar en tungsprungen, lite oklippt och ojämn gräsplan alla dagar i veckan. För det är väl ändå så fotboll i de lägre jämtlandsserna ska spelas?


Matchen då? Vi kom till Duved med 11 startspelare och en tunn bänk, och jag tror vi som lag redan tappat viljan att vinna den här matchen redan i förberedelsen när vi har så svårt att få till en full trupp. Det syntes redan från avspark. Åre var på tårna och satte upp en hög press och vi försökte rulla runt med och få bollen under kontroll med blandat resultat.


Redan efter nån minut hade Åre ett fint spel på kanten som slutade i ett missförstådn mellan mig och Markus där han rensande bollen mot mål och rakt i mitt ansikte. Men en räddning är en räddning, även om det är från egen spelare och även om det är med ansiktet.


Åre behärskade både boll och underlaget bättre än oss och fick tack vare det ett mycket större lugn i sitt spel med boll. Och i spelet utan boll behövde inte Åre förta sig eftersom vi allt som oftast tappade bollen på egna misstag. Åre tog sig också fram till en del chanser i första halvlek genom att framförallt komma runt åt sidorna och bryta in. Jag lyckades vara med och stå bra placerat så bollen ville inte leta sig in i målet.


I halvlek har vi ändå en halvpositiv känsla i omklädningsrummet, bara vi kommer upp lite mer i nivå och vill lite till skulle det inte vara omöjligt för oss att komma fram till lite fler avslut och kunna sätta ett mål.


Men den halvpositiva känslan lämnade vi kvar i omklädningsrummet för andra halvlek skulle komma att bli ungefär som första. Ett Åre som ville mer och kämpade för varandra där vi istället började hänga med huvudena och kritisera både oss själva och våra medspelare. Och det började redan innan Åre fick 1-0.


Åre kom ner på sin högersida, tar sig förbi och kan lägga ett inspel längs backen där Måns Månsson kommer precis rätt in i straffområdet och utan vare sig press eller markering kan lägga in 1-0 bakom mig.


Några minuter senare vädrar vi morgonluft, Hugo får bollen i djupled och löper mot mål. Oskar Hansson i Åre river ner Hugo och domaren fiskar upp det röda kortet för målchansutvisning.


Men en man mindre blir Åre istället än mer kompakta och vi får svårt att ta oss igenom, istället är det Åre som kommer ha bästa möjligheten att utöka, på straff. Jag går dock åt rätt håll och kan, med lite hjälp av ansiktet igen, peta bollen utanför stolpen.


Bara nån minut senare blåser domaren av matchen och Åre får med sig tre poäng vilket gär att de med en match mer spelad placerar sig strax ovanför kvalplatsen. Nu har vi frösön hemma nästa lördag och ska vi behålla oss på övre halvan av tabellen måste vi skärpa till oss. Vi kan bättre än så här och det måste vi också plocka fram om det ska bli några fler poäng i år.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  kamraterna lirar sista seriematchen på hofvallen  
  av classe olofsson | Igår - 11:54  
 

Lördag 18/10 kl 15 Hofvallen.....IFK Östersund - Umeå FC Akademi . Välkommen

 
 


 
  ÖFK:s läge inför de sista matcherna i Superettan är ungefär som i fjol  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:03  
 

Philip Bonde gör mål i i 89:e minuten i fjolårets sista match i serien mot Brage och kvitterar till 1-1 och därmed var ÖFK kvar i Superettan, men kval mot Lund återstod. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat kvalspelet  
  av Haldo Jonsson | 12 Okt 2025 - 19:12  
   
  Läs mer...  
 


 
  När Fredheim kom till Östersund som tränare för Ljungskile möttes möttes han av glädjerus  
  av Haldo Jonsson | 11 Okt 2025 - 21:26  
 

Tor-Arne Fredheim

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
2 Aug 2025 - 15:45 Matchens överraskning
2 Aug 2025 - 15:33 Ojämn insats av ÖFK
2 Aug 2025 - 12:12 Startelvan
1 Aug 2025 - 16:25 Det var nästan 20 år sedan jag träffade ÖFK-profilen och box
1 Aug 2025 - 08:24 Rapport från träningen- målvakten Griffiths skadad
31 Jul 2025 - 22:55 Bilder fån Ope If - IFk Östersund final DM 0-2 (0-1)
31 Jul 2025 - 22:52 Följ ÖFK - Helsingborgs IF via fotbollz.se
31 Jul 2025 - 15:36 Tips o tankar inför höstsäsongen
31 Jul 2025 - 11:29 Philip Bonde nu klar för Västerås SK
31 Jul 2025 - 11:10 I dag träffade jag två revanschsugna spelare - fem snabba fr
31 Jul 2025 - 10:43 Ifks herr o dam spelar höst omgången, herr lirar uppflyttnin
31 Jul 2025 - 05:23 IFK Östersund distriktsmästare herr senior 2025
31 Jul 2025 - 05:12 IFK Östersund distriktsmästare dam senior 2025
30 Jul 2025 - 21:47 Det finns en hel del som talar för på att ÖFK kan vinna mot
29 Jul 2025 - 23:02 Värsta smällen någonsin för ÖFK - Förnedringen i Sundsvall -
29 Jul 2025 - 10:45 Ny anfallare klar för ÖFK
29 Jul 2025 - 10:42 Chovanie Amatkarijo -Trissvinnare i sin första match i ÖFK
28 Jul 2025 - 19:53 Om före detta spelarna i ÖFK Dino Islamovic och Kalipha Jawl
28 Jul 2025 - 17:47 Nebiyou Perry och Chovanie Amatkarijo bäst mot Örgryte
28 Jul 2025 - 17:37 Om vilka lag som kan gå vidare till allsvenskan
 
 
 
6
kommentarer
Tränarbyte i ÖFK - Vi tror på det här'
av Haldo Jonsson | 10 Okt 2025 - 15:09
Jabir gör 1-1 i matchen mot Ut
2
kommentarer
Resultat dagens kvalspel
av Haldo Jonsson | 11 Okt 2025 - 20:44
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook