Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

TIPS MATCHER DAM KOMMANDE DAGAR
av Per Lagerbäck
Publicerad 12 Jun 2025 - 13:36 

IFK Östersund håller rejält avstånd till nedflyttningsrisk i ettan. Ope är med i den absoluta toppstriden i tvåan. Sveg har kopplat greppet i trean.

I div 1 Norra fortsätter de flesta lagen att kunna vinna eller förlora mot nästan vilket annat lag som helst. Sandviken har dock kopplat ett tydligt grepp i toppen. IFK Östersund har svårt att göra fler än ett mål framåt, men håller nästan lika tätt bakåt. En mittenplacering tycks gjuten.

I div 2 visar tabellen tydligt att seriesegern står mellan Alnö, Ope och Selånger, där Alnö verkar starkast. Ope har dock chansen attt plocka ner dem i helgen. I botten är KD och Matfors lika tydligt markerade som avstigningskandidater. IFK Östersund 2 och Brunflo finns i skiktet däremellan, med de rödvita som det stabilaste laget av dem.

Trean gissade jag skulle stå mellan Frösön, Järpen och Sveg, och det har visat sig stämma, men Sveg har en fantastisk chans att de närmsta dagarna ta ett riktigt fast grepp om seriesegern, om man borta mot Järpen på söndag.

Div 1 Norra

Lördag

Bergnäset- IFK Östersund

IFK tappade defensiven i en match, men stängde igen igen mot Täby. Målgörandet är dock fortfarande uppenbart ett problem. Jag har dock ingen annan teori kring detta annat än att det saknas en eller två tillräckligt ”hänsynslösa” målskyttar. I den här matchen bör det dock finnas möjlighet att för andra gången under säsongen (i seriespel) få till två mål.

Tips 1- 2

Djursholm- Brage Tips 1- 3

Sundsvall- Karlberg Tips 2- 2

Söndag

Heffnersklubban- Huge Tips 2- 1

Täby- Lidingö Tips 2- 0

Sollentuna- Skellefteå Tips 3- 1

Div 2 Mellersta Norrland

Söndag

Ope- Alnö (Torvallen 13.00)

Stor seriefinal på Torvallen, som kan vara tämligen avgörande för serieutgången. Trots 8- 1 mot KD senast så gjorde man en ganska blek insats med mycket slarv och svårigheter att utnyttja en oerhört hög KD-backlinje. Alnö har stor del av div 1-truppen intakt och har visat sig vassa framåt. Rimligen är Alnö tydliga favoriter, men jag tror att Ope kommer att snäppa upp sig och gör en riktig kämpainsats. Jag hoppas på minst en Opepoäng, men utgångstipset blir bortaseger.

Tips 2- 3

IFK Östersund 2- Brunflo (Jämtkraft Arena 16.00)

Brunflo har inte gjort en bra säsong såhär långt, och har tappat några viktiga spelare. Inte heller IFK:s andra lag har övertygat riktigt i år. Dock bör det bli en ganska säker hemmaseger.

Tips 3- 1

Sundsvall DFF 2- KD

KD har tyvärr ett alldeles för ihåligt lag för att hota de bättre lagen i serien. Sundvallstjejerna hör kanske inte till de bästa, men har en bra utbildning och ett ganska gediget spel. Ska räcka för dem mot KD, även om KD äntligen fick göra sitt första mål i serien mot Ope, i sin sjätte match. Kanske kommer ett andra här.

Tips 4- 1

Måndag

Matfors- Heffnersklubban 2 Tips 1- 7


Div 3 JH

Torsdag

Ope 2- Offerdal (Odensala sportfält 19.00)

Offerdal ligger före Opetjejerna i tabellen, men jag tror att de ändå får det svårt här. Hemmalaget har nog ett något bättre grundspel, men Offerdal har en del spelare som kan göra livet surt för de vitblå ändå.

Tips 3- 2

Söndag

Järpen- Sveg (Norrmontage Arena 11.15)

En besvärlig matchtid för Härjedalskorna i denna seriefinal. Jag kallar det seriefinal trots att Järpen ligger på fjärdeplats just nu, men med en seger här så är tabelltoppen väldigt tajt mellan dessa båda lag och Frösön. Sveg har dessutom ett prestigefyllt derby mot Vemdalen några dagar efter denna match, men jag tror ändå att dom kanske ligger närmast segern. Dock blir mitt tips ett kryss.

Tips 2- 2

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Kval till ettan  
  av classe olofsson  | Idag - 07:37  
 

Rågsved o Falun i första Kval vändan för Kamraterna, Vinnaren av den serien möter lag 13 från div 1 i nästa kval

 
 


 
  Riktigt bra laginsats  
  av Per Lagerbäck | Idag - 00:02  
 

Det var egentligen ingen spelare som imponerade något sårskilt, men laginstasen var bättre än på mycket länge.

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Ope IF - IF Team Hudik  
  av Ope IF | Igår - 22:56  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - IK Brage 1-0 (0-0)  
  av Hasse Thor | Igår - 20:19  
 

Östersunds FK bärgade dom tre poäng som stod på spel i lördagens drabbning hemma på Jämtkraft Arena mot gästande IK Brage. För fortsättningen mer eller mindre livsviktiga enligt mitt sett att se det. 1-0 (0-0) efter en defensivt mycket solid insats bakåt och med en andra halvlek som visade upp offensiva kvaliteér.

Jabir gör mål och blir matchvinnare. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
2 Aug 2025 - 15:33 Ojämn insats av ÖFK
2 Aug 2025 - 12:12 Startelvan
1 Aug 2025 - 16:25 Det var nästan 20 år sedan jag träffade ÖFK-profilen och box
1 Aug 2025 - 08:24 Rapport från träningen- målvakten Griffiths skadad
31 Jul 2025 - 22:55 Bilder fån Ope If - IFk Östersund final DM 0-2 (0-1)
31 Jul 2025 - 22:52 Följ ÖFK - Helsingborgs IF via fotbollz.se
31 Jul 2025 - 15:36 Tips o tankar inför höstsäsongen
31 Jul 2025 - 11:29 Philip Bonde nu klar för Västerås SK
31 Jul 2025 - 11:10 I dag träffade jag två revanschsugna spelare - fem snabba fr
31 Jul 2025 - 10:43 Ifks herr o dam spelar höst omgången, herr lirar uppflyttnin
31 Jul 2025 - 05:23 IFK Östersund distriktsmästare herr senior 2025
31 Jul 2025 - 05:12 IFK Östersund distriktsmästare dam senior 2025
30 Jul 2025 - 21:47 Det finns en hel del som talar för på att ÖFK kan vinna mot
29 Jul 2025 - 23:02 Värsta smällen någonsin för ÖFK - Förnedringen i Sundsvall -
29 Jul 2025 - 10:45 Ny anfallare klar för ÖFK
29 Jul 2025 - 10:42 Chovanie Amatkarijo -Trissvinnare i sin första match i ÖFK
28 Jul 2025 - 19:53 Om före detta spelarna i ÖFK Dino Islamovic och Kalipha Jawl
28 Jul 2025 - 17:47 Nebiyou Perry och Chovanie Amatkarijo bäst mot Örgryte
28 Jul 2025 - 17:37 Om vilka lag som kan gå vidare till allsvenskan
28 Jul 2025 - 17:28 Albin Sporrong - Sagt efter matchen
 
 
 
6
kommentarer
Graham Potter förbundskapten i svenska landslaget
av Haldo Jonsson | 15 Okt 2025 - 11:08
Graham Potter. Bilden är fr&ar
4
kommentarer
Tips div 2 Norrland uppflyttning
av Haldo Jonsson | 17 Okt 2025 - 10:18
2
kommentarer
ÖFK - IK Brage 1-0 (0-0)
av Hasse Thor | Igår - 20:19
Östersunds FK bärgade dom
2
kommentarer
Brage har förlorat de fem senaste matcherna - har
av Haldo Jonsson | 16 Okt 2025 - 14:03
Målglädje efter segern m
1
kommentar
Matchens prestation
av Göte Murén | Igår - 19:20
Max Croon räddar ett skott f
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook