Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

ALSEN - ÅS 0-2 (0-1)
av Bertil
Publicerad 18 Jun 2025 - 08:20 Uppdaterad 18 Jun 2025 - 10:17

En blåsig vind störde matchen på måndagskväll.

Målskytt Ås: Oskar Frankl, Mahdi Hazara.

Matchen startade med en av våra bättre starter. Alsen-killarna var väldigt taggade, men Ås dominerade ändå på starten, till hjälp av den hårda medvinden. Bollen kom nästan tillbaka av sig själv och Ås skapade ett hårt tryck. Det kom flera skott men Mattias Johansson i vårt mål var bra placerad. Ås försökte slå längre bollar i djupet, men dessa rann oftast i väg. Efter 22 min. blev det en frispark till Ås ca 20 m. från målet till deras höger. Inte nära alltså. Men vi såg att deras kapten Oskar Frankl laddade för ett vänsterskott. Han fick iväg bollen i en vid och hög båge och vi trodde att bollen skulle gå ut, men istället tar vinden tag i bollen och skottet går rakt in i krysset. Helt otagbart för alla och ställningen 0-1. Sedan har vi en bra stund, vi skapar också målchanser, men får inte till några bra avslut. När vi träffade bollen så tog målvakten ganska enkelt skotten. Matchen böljade fram och tillbaka, men efter minut 39 så hade Ås ett vasst skott som Mattias lyckades styra, med hjälp via ribban och ut. Direkt efter deras högerhörna blev det grötigt i målområdet, ett skott gick in mot mål, men Lars Åsenlund stod på mållinjen och lyckades avvärja och Mattias kunde sedan rädda chansen.
Efter 45 minuter var det fortsatt 0-1.

I halvtid har vi en bra känsla och alla killarna hade sin tro på det och med hjälp av vinden skulle vi vända matchen.

Andra halvlek satte vi högsta fart, tyvärr blir vi lite ivriga och våra bollar rullar fort över linjen. Vi kämpar dock vidare och vi skapar ett tryck mot Ås, dock får vi inte några bra träffar, utan bollarna ligger strax utanför målen. Det är som förgjort att få in bolluschlingen. Ås försöker göra några kontringar, men vi plockar upp deras anfall ganska lätt, motståndarna ser också ganska trötta ut. Plötsligt får de en chans, lite p.g.a. ett eget slarv, deras forward Mahdi Hazara lyckas komma loss och kan sätta 0-2, absolut inte rättvist men det är ju saker som kan hända när vi trycker på. Vi fortsätter kämpa på men tappar lite på skärpan då vi blir trötta, så vi gör några byten. Vi skapar några chanser, bl.a ett skott i stolpen efter en bra frispark. Men när klockan rinner i väg, så börjar vi förstå att vi inte kan vända matchen och när domaren blåser för fulltid så får vi bara räkna in ännu en sur förlust på kontot.

Vi tycker absolut att vi skulle kunna åtminstone klarat av ett oavgjort idag, men icke!

I vårt lag så ser vi absolut att vi tar steg framåt. Extra plus idag till Lars Åsenlund och Krister Rensbo. Kalle Jakobsson är också alltid stabil på backen.

I Ås var deras lagkapten Oskar Frankl den klart bästa spelaren, ja helt klart den bästa spelaren på hela planen.

Vi får bara ta nya tag och hoppas att vi kan ta fram derbykänslan på torsdag, då vi möter Offerdal på bortaplan.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Fotbollsakrobatik på hög nivå.  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:38  
 


ÖFK:s framstående forward Jabir Abdihakim Ali lyfter högt över marken och tar emot bollen med låret innan han skjuter och gör 1-0 mot Brage. Ögonblicket är fångat av matchfotografen i fotbollz.se Thord-Eric Nilsson. Strörre bild nedan.

 
  Läs mer...  
 


 
  Är du Krokom/Dvärsätts nästa tränare?  
  av Klaus Kurzawa | Igår - 19:54  
 
KD55:s herrlag har avslutat säsongen och blickar nu framåt mot nästa år.

Inför kommande säsong söker vi en engagerad och kunnig tränare som vill vara med och utveckla laget vidare. Vi har en trupp med både unga, talangfulla spelare och rutinerade krafter.
 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder ÖFK - IK Brage 1-0  
  av Thord-Eric Nilsson  | Igår - 19:27  
 

. Foton: Thord-Erik Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat kvalmatcher i helgen - både glädje och besvikelser  
  av Haldo Jonsson | Igår - 19:05  
 

Österzunds Ungdom IF klara för P16 allsvenskan

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
2 Jun 2025 - 11:41 henmamatch på fredag
2 Jun 2025 - 11:37 Allsvensk spelare klar för ÖFK - Albin Mörfelt från Öster
2 Jun 2025 - 09:54 Derby ikväll på Norrmontage - OPE på besök
2 Jun 2025 - 06:13 revanch o kamraterna fick fart på målskyttet
1 Jun 2025 - 22:44 Filmsnuttar från Frösön - Berg 3-3
1 Jun 2025 - 21:40 Spelomgång 6 div.4 Jämtland 2025
1 Jun 2025 - 19:39 Frösö IF -Bergs IK 3-3 (1-2)
1 Jun 2025 - 18:36 Matchens prestation
1 Jun 2025 - 17:54 Helsingborg - ÖFK 0-0 (0-0)
1 Jun 2025 - 17:37 Poängen det mest positiva
1 Jun 2025 - 17:19 Matchens överraskning
1 Jun 2025 - 15:07 svag insats av ifk mot tabell 12:an
1 Jun 2025 - 14:02 Startelvan i eftermiddag
1 Jun 2025 - 11:42 Tips div 2
31 Maj 2025 - 23:13 Tips div 3 mellersta Norrland
31 Maj 2025 - 21:01 Helsingborg ingen omöjlig motståndare
31 Maj 2025 - 14:33 Peter Amoran uttagen till U21- landslaget
31 Maj 2025 - 11:37 Helgens matcher
31 Maj 2025 - 11:30 bortamatcher igen för ifk dam o herr
31 Maj 2025 - 10:20 Följ Helsingborgs IF - ÖFK via fotbollz.se
 
 
 
6
kommentarer
Graham Potter förbundskapten i svenska landslaget
av Haldo Jonsson | 15 Okt 2025 - 11:08
Graham Potter. Bilden är fr&ar
4
kommentarer
Tips div 2 Norrland uppflyttning
av Haldo Jonsson | 17 Okt 2025 - 10:18
2
kommentarer
ÖFK - IK Brage 1-0 (0-0)
av Hasse Thor | 18 Okt 2025 - 20:19
Östersunds FK bärgade dom
2
kommentarer
Brage har förlorat de fem senaste matcherna - har
av Haldo Jonsson | 16 Okt 2025 - 14:03
Målglädje efter segern m
1
kommentar
Matchens prestation
av Göte Murén | 18 Okt 2025 - 19:20
Max Croon räddar ett skott f
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook