Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

ALSEN - ÅS 0-2 (0-1)
av Bertil
Publicerad 18 Jun 2025 - 08:20 Uppdaterad 18 Jun 2025 - 10:17

En blåsig vind störde matchen på måndagskväll.

Målskytt Ås: Oskar Frankl, Mahdi Hazara.

Matchen startade med en av våra bättre starter. Alsen-killarna var väldigt taggade, men Ås dominerade ändå på starten, till hjälp av den hårda medvinden. Bollen kom nästan tillbaka av sig själv och Ås skapade ett hårt tryck. Det kom flera skott men Mattias Johansson i vårt mål var bra placerad. Ås försökte slå längre bollar i djupet, men dessa rann oftast i väg. Efter 22 min. blev det en frispark till Ås ca 20 m. från målet till deras höger. Inte nära alltså. Men vi såg att deras kapten Oskar Frankl laddade för ett vänsterskott. Han fick iväg bollen i en vid och hög båge och vi trodde att bollen skulle gå ut, men istället tar vinden tag i bollen och skottet går rakt in i krysset. Helt otagbart för alla och ställningen 0-1. Sedan har vi en bra stund, vi skapar också målchanser, men får inte till några bra avslut. När vi träffade bollen så tog målvakten ganska enkelt skotten. Matchen böljade fram och tillbaka, men efter minut 39 så hade Ås ett vasst skott som Mattias lyckades styra, med hjälp via ribban och ut. Direkt efter deras högerhörna blev det grötigt i målområdet, ett skott gick in mot mål, men Lars Åsenlund stod på mållinjen och lyckades avvärja och Mattias kunde sedan rädda chansen.
Efter 45 minuter var det fortsatt 0-1.

I halvtid har vi en bra känsla och alla killarna hade sin tro på det och med hjälp av vinden skulle vi vända matchen.

Andra halvlek satte vi högsta fart, tyvärr blir vi lite ivriga och våra bollar rullar fort över linjen. Vi kämpar dock vidare och vi skapar ett tryck mot Ås, dock får vi inte några bra träffar, utan bollarna ligger strax utanför målen. Det är som förgjort att få in bolluschlingen. Ås försöker göra några kontringar, men vi plockar upp deras anfall ganska lätt, motståndarna ser också ganska trötta ut. Plötsligt får de en chans, lite p.g.a. ett eget slarv, deras forward Mahdi Hazara lyckas komma loss och kan sätta 0-2, absolut inte rättvist men det är ju saker som kan hända när vi trycker på. Vi fortsätter kämpa på men tappar lite på skärpan då vi blir trötta, så vi gör några byten. Vi skapar några chanser, bl.a ett skott i stolpen efter en bra frispark. Men när klockan rinner i väg, så börjar vi förstå att vi inte kan vända matchen och när domaren blåser för fulltid så får vi bara räkna in ännu en sur förlust på kontot.

Vi tycker absolut att vi skulle kunna åtminstone klarat av ett oavgjort idag, men icke!

I vårt lag så ser vi absolut att vi tar steg framåt. Extra plus idag till Lars Åsenlund och Krister Rensbo. Kalle Jakobsson är också alltid stabil på backen.

I Ås var deras lagkapten Oskar Frankl den klart bästa spelaren, ja helt klart den bästa spelaren på hela planen.

Vi får bara ta nya tag och hoppas att vi kan ta fram derbykänslan på torsdag, då vi möter Offerdal på bortaplan.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Graham Potter tar över Svenska landslaget  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:35  
 

Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Fotbollsakrobatik på hög nivå.  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:38  
 


ÖFK:s framstående forward Jabir Abdihakim Ali lyfter högt över marken och tar emot bollen med låret innan han skjuter och gör 1-0 mot Brage. Ögonblicket är fångat av matchfotografen i fotbollz.se Thord-Eric Nilsson. Strörre bild nedan.

 
  Läs mer...  
 


 
  Är du Krokom/Dvärsätts nästa tränare?  
  av Klaus Kurzawa | Igår - 19:54  
 
KD55:s herrlag har avslutat säsongen och blickar nu framåt mot nästa år.

Inför kommande säsong söker vi en engagerad och kunnig tränare som vill vara med och utveckla laget vidare. Vi har en trupp med både unga, talangfulla spelare och rutinerade krafter.
 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder ÖFK - IK Brage 1-0  
  av Thord-Eric Nilsson  | Igår - 19:27  
 

. Foton: Thord-Erik Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
19 Maj 2025 - 13:48 svenska cupen omg 1-3 damer
19 Maj 2025 - 10:12 Mittfältaren Gustav Odenlind borta hela säsongen
19 Maj 2025 - 07:31 Referat: Tandsbyns FK - Cosmos FK 2-2 (1-2)
18 Maj 2025 - 21:54 Frösö IF-Friska Viljor Akademi 3-2
18 Maj 2025 - 21:54 Vinst bara för Frösön av länslagen i trean
18 Maj 2025 - 21:53 Spelomgång 4 div.4 Jämtland-Härjedalen 2025
18 Maj 2025 - 21:31 Man of the match mot Sandvikens IF - Ahmed Bonnah
18 Maj 2025 - 19:01 Ahmed Bonnah en betydelsefull spelare för ÖFK - blev Trissvi
18 Maj 2025 - 18:23 sur förlust trots stark upphämtning i den tidiga seriefinale
18 Maj 2025 - 18:19 Erick Brendon på väg till Örebro SK ?
18 Maj 2025 - 12:45 ÖFK - Sandviken 2-2 (1-1) Bilder från matchen
17 Maj 2025 - 22:31 Älvros rivstartar med en 5-0 seger mot Hallens SK i hemmapre
17 Maj 2025 - 22:03 Matchens överraskning
17 Maj 2025 - 22:02 Referat: Ope IF - Selånger SK
17 Maj 2025 - 21:02 Kramfors Alliansen - Ope 2-0 (1-0) Bilder från matchen
17 Maj 2025 - 19:16 OAVGJORT EFTER SEN KVITTERING AV SPORRONG
17 Maj 2025 - 19:12 Matchens prestation
17 Maj 2025 - 17:41 I alla fall en poäng
17 Maj 2025 - 17:00 uddamåls förlust
17 Maj 2025 - 14:25 Startelvan i eftermiddag
 
 
 
6
kommentarer
Graham Potter förbundskapten i svenska landslaget
av Haldo Jonsson | 15 Okt 2025 - 11:08
Graham Potter. Bilden är fr&ar
4
kommentarer
Tips div 2 Norrland uppflyttning
av Haldo Jonsson | 17 Okt 2025 - 10:18
2
kommentarer
ÖFK - IK Brage 1-0 (0-0)
av Hasse Thor | 18 Okt 2025 - 20:19
Östersunds FK bärgade dom
2
kommentarer
Brage har förlorat de fem senaste matcherna - har
av Haldo Jonsson | 16 Okt 2025 - 14:03
Målglädje efter segern m
1
kommentar
Referat: Ope IF - IF Team Hudik
av Ope IF | 18 Okt 2025 - 22:56
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook