Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

REFERAT: OPE IF - BRUNFLO FK
av Ope IF
Publicerad 10 Aug 2025 - 21:10 

Vi vinner matchen mot Brunflo med 1-0, men förutom tre poäng och en hållen nolla är det svårt att hitta några större glädjeämnen.

Det blev en sån där match där det kryllar av felbeslut och att vi är sena i både reaktioner och aktioner. Förutom målet har vi även tre ramträffar och ett antal bra lägen så man behöver nog ha väldigt svartgula glasögon för att säga att segern är orättvis, men vi måste ha högre kvalitet på det vi gör än vad vi visar upp i den här matchen.

Det är svårt att säga exakt vad det beror på, men det har varit rätt tätt matchande i upptakten av hösten. Först DM-finalen mot IFK Östersund förra onsdagen, följt av en tuff match mot IFK Östersund 2 i tisdags. Det såg ut som om många spelare inte hade återhämtat sig riktigt även om det inte är hela sanningen. Det är också troligt att det hade smugit sig in en känsla av att det här skulle bli en "lätt" match och det är en falrig känsla att ha.

Målet vi gjorde var i alla fall fint där Ellen Sjölund slog en väl avvägd djupledsboll till en löpande Moa Strand som var säker i friläget när hon gjorde sitt trettonde seriemål för säsongen. För tillfället räcker det till ensam ledning i seriens skytteliga. Oerhört viktigt att ha en pålitlig målskytt i matcher där spelet låser sig.

Målet gav tyvärr ingen effekt på spelet och inte heller gav halvtidssnacket någon effekt. Vi kom aldrig riktigt igång. Trots att vi har övertaget bli man ändå lite orolig för att det ska slinka in någon boll på slutet när vi bara leder med ett mål, men vi kunde hålla tätt utan att det blev speciellt farligt. Vi borde dock ha "dödat" matchen i ett tidigare skede, men saknade kvalitet i både beslut och utförande i avgörande lägen.

Det är väl ändå en styrka att vinna matcher trots att det ser så här illa ut och så här långt har vi lyckats få med oss trepoängarna i alla matcher utom en. Vi får glädjas åt det även om vi givetvis hoppas att vi ska kunna prestera bättre fotboll.

Cissi Bengtsson håller nollan och agerar stabilt. Framför henne var Sanna Romell en trygghet i mittförsvaret med bra positionsspel och klokhet i besluten.På mittfältet var Jenny Cederberg dagens bäste Opespelare och en av de som låg närmast sin nivå. Sen går det inte att anmärka på den arbetsinsats som Nadia Andersson svarade för både offensivt och defensivt.

Många fler ord än så lägger vi inte på denna match där trepoängaren är det vi tar med oss. I nuläget leder vi serien med 4 poäng och på söndag möts Alnö och Selånger som är de två lag som jagar närmast.

Vår nästa uppgift blir Alnö borta nästa lördag och då har vi fått ha en riktig träningsvecka innan dess och det tror vi är välbehövligt. Vi anar att det är ett gäng Opetjejer som kommer laddade till tänderna för att prestera betydligt bättre då.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Graham Potter tar över Svenska landslaget  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:35  
 

Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Fotbollsakrobatik på hög nivå.  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:38  
 


ÖFK:s framstående forward Jabir Abdihakim Ali lyfter högt över marken och tar emot bollen med låret innan han skjuter och gör 1-0 mot Brage. Ögonblicket är fångat av matchfotografen i fotbollz.se Thord-Eric Nilsson. Strörre bild nedan.

 
  Läs mer...  
 


 
  Är du Krokom/Dvärsätts nästa tränare?  
  av Klaus Kurzawa | Igår - 19:54  
 
KD55:s herrlag har avslutat säsongen och blickar nu framåt mot nästa år.

Inför kommande säsong söker vi en engagerad och kunnig tränare som vill vara med och utveckla laget vidare. Vi har en trupp med både unga, talangfulla spelare och rutinerade krafter.
 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder ÖFK - IK Brage 1-0  
  av Thord-Eric Nilsson  | Igår - 19:27  
 

. Foton: Thord-Erik Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
19 Maj 2025 - 13:48 svenska cupen omg 1-3 damer
19 Maj 2025 - 10:12 Mittfältaren Gustav Odenlind borta hela säsongen
19 Maj 2025 - 07:31 Referat: Tandsbyns FK - Cosmos FK 2-2 (1-2)
18 Maj 2025 - 21:54 Frösö IF-Friska Viljor Akademi 3-2
18 Maj 2025 - 21:54 Vinst bara för Frösön av länslagen i trean
18 Maj 2025 - 21:53 Spelomgång 4 div.4 Jämtland-Härjedalen 2025
18 Maj 2025 - 21:31 Man of the match mot Sandvikens IF - Ahmed Bonnah
18 Maj 2025 - 19:01 Ahmed Bonnah en betydelsefull spelare för ÖFK - blev Trissvi
18 Maj 2025 - 18:23 sur förlust trots stark upphämtning i den tidiga seriefinale
18 Maj 2025 - 18:19 Erick Brendon på väg till Örebro SK ?
18 Maj 2025 - 12:45 ÖFK - Sandviken 2-2 (1-1) Bilder från matchen
17 Maj 2025 - 22:31 Älvros rivstartar med en 5-0 seger mot Hallens SK i hemmapre
17 Maj 2025 - 22:03 Matchens överraskning
17 Maj 2025 - 22:02 Referat: Ope IF - Selånger SK
17 Maj 2025 - 21:02 Kramfors Alliansen - Ope 2-0 (1-0) Bilder från matchen
17 Maj 2025 - 19:16 OAVGJORT EFTER SEN KVITTERING AV SPORRONG
17 Maj 2025 - 19:12 Matchens prestation
17 Maj 2025 - 17:41 I alla fall en poäng
17 Maj 2025 - 17:00 uddamåls förlust
17 Maj 2025 - 14:25 Startelvan i eftermiddag
 
 
 
6
kommentarer
Graham Potter förbundskapten i svenska landslaget
av Haldo Jonsson | 15 Okt 2025 - 11:08
Graham Potter. Bilden är fr&ar
4
kommentarer
Tips div 2 Norrland uppflyttning
av Haldo Jonsson | 17 Okt 2025 - 10:18
2
kommentarer
ÖFK - IK Brage 1-0 (0-0)
av Hasse Thor | 18 Okt 2025 - 20:19
Östersunds FK bärgade dom
2
kommentarer
Brage har förlorat de fem senaste matcherna - har
av Haldo Jonsson | 16 Okt 2025 - 14:03
Målglädje efter segern m
1
kommentar
Referat: Ope IF - IF Team Hudik
av Ope IF | 18 Okt 2025 - 22:56
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook