Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

PENDELN SLOG OLIKA I DAGENS TVÅ MATCHER!
av L Ekqvist
Publicerad 2 Apr 2023 - 18:59 

Stöde IF var motståndet i den första av dagens två träningsmatcher, när vi åkte med hela damtruppen för att möta dessa två (Stöde och Fränsta) på ett soligt och vårvarmt Ånge IP.
Vi inleder starkt och resolut och spelar riktigt bra fotboll första halvtimmen. Vi skapar en del rejäla målchanser som dock inte ville leta sig ända in, men bra känsla och en övertygelse om att det här ska vi nog ta hem.
Lite av en kalldusch därför när Stöde efter en vunnen boll på vår planhalva med ett distinkt skott tar ledningen. När Stöde strax därefter utökar sin ledning efter bolltapp i uppspelet på egen planhalva, infinner sig lite panik och stress i resten av halvleken i viljan att vända på steken.
Andra halvlek äger vi totalt och radar upp chans efter chans, men bollen vill helt enkelt inte hitta in. Ju längre halvleken går ju mer stressade blir vi, vilket gör att vi tar alltför många för tidiga avslut och i inte tillräckligt farliga lägen.
Som att cementera hur matchen kändes så utökar Stöde sin ledning efter den i princip enda Stödechansen i andra halvlek.
Fortsatt Brunflopress resten av matchen men utdelningslöst, vilket blir matchsammanfattningen - vi spelar bra, men blir för stressiga/ivriga i avslutsmomenten och lämnar därför planen mållösa.

Därefter dags för dagens andra match mot Fränsta IK där ett nytt laddat gäng gick in på planen efter den nyligen bekräftade förlusten - fast bestämda att inte åka hem segerlösa.
Första kvarten är helt klart Fränstas där vi står emot bra utan att på något sätt kontrollera spelet. Precis tvärtemot den tidigare gör vi i den här matchen mål på våra chanser och tar efter fin framspelning av Alexandra ledningen i den 22 minuten genom vackert avslut av Emma W. Efter första målet blir vi mer rakryggade, självförtroendet sprudlar och vi spelar ut hela registret resten av matchen. Rejäla kontraster från matchen före, då vi i denna får utdelning på det mesta. Vi snurrar runt lite mot slutet mot ett alltmer tröttkört Fränsta och fastställer slutresultatet till hela 6-0 innan domaren med andra slutsignalen för dagen förkunnar att matchen är slut.

Därefter chans att avnjuta det sista av dagens lunchmat som Jesper Nyström försåg oss alla med i solskenet.

Guldskon tilldelades i den första matchen Emma H som slet och jobbade bra på mittfältet såväl offensivt som defensivt.
Sabina fick guldskon i den andra matchen genom furiöst löpande och en imponerande insats matchen igenom.
Målskyttar match 2 blev Emma W, Alexandra, Aina och Sabina.

Nu hem och träna det sista innan påsk, för att därefter ladda för säsongsstarten och första tävlingsmatchen med DM-semifinalen mot Ope IF den 18 april, på en flångny och förhoppningsvis snöfri konstgräsplan i Brulle.
 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Kraftig åderlåtning av ÖFK:s trupp - åtta spelare lämnar  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:25  
 

Ziad Ghanoum - överraskande att han lämnar. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK:s fysioterapeuter efterfrågade även utomlands  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:59  
   
  Läs mer...  
 


 
  Gruppspelet i svenska cupen är lottat  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:08  
 

ÖFK börjar med två bortamatcher

 
  Läs mer...  
 


 
  Alla minns vi mittfältaren i ÖFK Fouad Bachirou - men vad gör han i dag?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:04  
 

Fouad Bachirou Foto Haldo Jonsson

Han fick vara med om en fantastisk fotbollssaga med ÖFK. Dock spelade han inte sista matchen i europaspelet mot Arsenal. Han var då på väg till Malmö FF.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
21 Maj 2025 - 21:50 Tung förlust för ÖFK
21 Maj 2025 - 21:09 Matchens överraskning
21 Maj 2025 - 20:51 Stark laginsats
21 Maj 2025 - 18:22 Startelvan i kväll
21 Maj 2025 - 15:48 Stort missnöje med tränaren i Västerås SK - avgångskrav
21 Maj 2025 - 15:37 Tätt med matcher nu
21 Maj 2025 - 15:26 Matcher onsdag/torsdag
21 Maj 2025 - 13:18 Älgarna besöker Norrmontage Arena
21 Maj 2025 - 10:44 Derbydags Frösö IF-Ope IF torsdag 19:45
21 Maj 2025 - 08:46 returmöte och chans till revansch
20 Maj 2025 - 21:52 Inför matchen: Västerås SK - ÖFK
20 Maj 2025 - 11:35 Fortsätter ÖFK:s fina bortatrend mot Västerås SK?
19 Maj 2025 - 22:25 Följ Västerås SK - ÖFK via fotbollz.se
19 Maj 2025 - 16:19 ÖFK förlänger med mittfältaren Michael Oluwayemi över 2007i.
19 Maj 2025 - 13:48 svenska cupen omg 1-3 damer
19 Maj 2025 - 10:12 Mittfältaren Gustav Odenlind borta hela säsongen
19 Maj 2025 - 07:31 Referat: Tandsbyns FK - Cosmos FK 2-2 (1-2)
18 Maj 2025 - 21:54 Frösö IF-Friska Viljor Akademi 3-2
18 Maj 2025 - 21:54 Vinst bara för Frösön av länslagen i trean
18 Maj 2025 - 21:53 Spelomgång 4 div.4 Jämtland-Härjedalen 2025
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | Igår - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
3
kommentarer
De finns anledning att kolla lite mera på vad Nema
av Haldo Jonsson | 14 Dec 2025 - 20:47
Nye tränaren Nemanja Miljanovi
1
kommentar
Alla minns vi mittfältaren i ÖFK Fouad Bachirou -
av Haldo Jonsson | Igår - 11:04
Fouad Bachirou Foto Haldo Jonsson
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook