Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

ALSEN - NORRA LIT 2-2 (2-2)
av Bertil
Publicerad 26 Jun 2025 - 18:31 Uppdaterad 26 Jun 2025 - 20:10

Två med helt olika halvlekar, med ett rättvist oavgjort resultat.

Målskyttar Alsen: Johan Oskarsson, Hampus Lindholm.
Norra Lit: Samuel Grande, Erik Enberg.

Matchen startade återigen i en hård västanvind, liksom vi har haft varje hemmamatch på Bleckåsvallen.
Norra Lit valde medvind. Detta kom att prägla hela den första halvtimmen. Bortalaget satte en hård press och vi hade svårt att komma lös med bollarna. Vi försöker att spela vårt spel, men planen som nu är tät och en fin matta, ställer till det för oss själva med att få fart på bollen. Vilket gör att de ganska enkelt kan bryta våra uppspel. Efter 4 minuter försöker vi slå upp en längre boll, men bollen blåser tillbaka och efter en trasslig situation kommer deras forward lös och sätter bollen till 0-1. Vi hittar inte några lösningar, utan Norra Lit kom över oss gång på gång, tur för oss att deras skott var missriktade. Vi får en skada på vår spelare vilket gör att vi hittar inte riktigt i positionen utan vi blir för låga i spelet. I minut 28 får bortalaget en vänsterhörna, jag vet inte om det är en intränad variant, eller om det enbart var tur, men de slår en överlång passning, där kapten Erik Enberg laddar med en helvolley, han får en härlig drömträff rakt upp i klykan till 0-2, ett helt otagbart skott.
Efter denna sista kvart jämnar vi ut spelet, Norra Lit känns som tröttare och vi får även en riktigt bra chans, men träffar inte mot målet.

Efter domarens första 45 minuter. Så var det alltså 0-2. Men vi hade inte tappat hoppet. Nu var det dags för medvind, så vi lovade varandra att jobba till slutet.

Andra halvlek satte vi högsta fart, vi får direkt på ett rejält tryck och nu är det helt omvänt, vi ligger på konstant och de får slå bort bollarna. Men vi får inte några välriktade skott, antingen utanför eller för mesiga avslut. Bortalaget blir tröttare och tröttare och när det gått 71 minuter får vi en vänsterhörna. Sebastian Andersson slår ett välriktat inspel och efter lite flipper fram och tillbaka, kommer Johan Oskarsson till en chans, inte så bra vinkel, men han sätter den strax innanför stolpen och 1-2! Nu satte vi högsta fart, vi spelade lite på chans, vilket gjorde att även Norra Lit skapade några chanser, men vi fredade oss. Vi brände våra egna chanser flera gånger och vi började misströsta. Men i den sista ordinarie minuten, kom Krister Rensbo i en uppoffrande löpning på högerkanten, funderade på ett längre spel, men valde istället ett inspel till Hampus Lindholm som iskallt satte bollen till 2-2, stort jubel! Inte bara det, strax efter detta, kom vår dagsfärske Isak Viberg med ett jätteskott. Deras målvakt gör dock en fantastisk räddning. Så när den extra tiden var över, var det ett jämt slutresultat.

Om man ser matchens två helt olika förlopp så var det ju rättvist. Men för våra killar kändes det som en seger, de visade verkligen glada ansikten efter matchen i omklädningsrummet.

Vi skall alla ta med oss av vår upphämtning i den andra. Extra plus ges till David Wolf Watz och Krister Rensbo som slet föredömet som kapten.

I Norra Lit var det jämnt över lag. Plus till hela deras första halvlek, där alla spelade bra
med ett fyndigt spel.

Jag vill även plussa för de unga domarna. Axel Bergström som domare, samt Magnus Hallenberg och Jon Ericsson. Engagerade över plan och nära spelet konstant!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  kvalet till div 1  
  av classe olofsson | Igår - 12:07  
 

Kamraterna börjar med borta match......Lördag 25/10 kl 16....Rågsveds if - IFK Östersund, ett lag till ska kvala från norra svealand.avgörs kommande helg

 
 


 
  kamraterna lirar sista seriematchen på hofvallen  
  av classe olofsson | Igår - 11:54  
 

Lördag 18/10 kl 15 Hofvallen.....IFK Östersund - Umeå FC Akademi . Välkommen

 
 


 
  ÖFK:s läge inför de sista matcherna i Superettan är ungefär som i fjol  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:03  
 

Philip Bonde gör mål i i 89:e minuten i fjolårets sista match i serien mot Brage och kvitterar till 1-1 och därmed var ÖFK kvar i Superettan, men kval mot Lund återstod. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat kvalspelet  
  av Haldo Jonsson | 12 Okt 2025 - 19:12  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
21 Sep 2025 - 10:46 Referat: Åre Slalomklubb - Tandsbyns FK 1-0 (0-0)
20 Sep 2025 - 19:10 seger i bortamötet
20 Sep 2025 - 18:59 Bilder från ÖFK - Umeå FC 3-0 (1-0) med statistik och tabell
20 Sep 2025 - 18:41 Två ÖFK spelare fick högsta poängen mot Umeå FC
20 Sep 2025 - 17:23 Bilder Ope-Sundsvall DFF 2 4-0 (2-0)
20 Sep 2025 - 14:54 oväntad förlust för kamraterna
20 Sep 2025 - 14:49 Gustav Odenlind - en stor talang som snart är tillbaka
20 Sep 2025 - 08:01 Helgens matcher
19 Sep 2025 - 23:00 ÖFK - Umeå FC 3-0 (1-0)
19 Sep 2025 - 21:59 Matchens överraskning
19 Sep 2025 - 21:57 Matchens prestation
19 Sep 2025 - 21:17 Viktiga tre poäng
19 Sep 2025 - 18:10 Startelvan
19 Sep 2025 - 15:35 Resultat och Tips div 2 Norrland uppflyttning
19 Sep 2025 - 15:35 Resultat och Tips div 3 mellersta Norrland
18 Sep 2025 - 16:30 Rapport från träningen - Det mesta ser riktigt bra ut, men d
18 Sep 2025 - 10:39 Följ ÖFK - umeå fc via fotbollz.se
17 Sep 2025 - 21:52 Frösö IF BK - Alsens IF 4-3 (1-1)
17 Sep 2025 - 21:16 Det blir ingen lätt match mot Umeå FC , men vi tror på vårt
16 Sep 2025 - 13:28 Nu väntar en ny match på liv och död
 
 
 
6
kommentarer
Tränarbyte i ÖFK - Vi tror på det här'
av Haldo Jonsson | 10 Okt 2025 - 15:09
Jabir gör 1-1 i matchen mot Ut
3
kommentarer
Resultat dagens kvalspel
av Haldo Jonsson | 11 Okt 2025 - 20:44
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook