Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

UPPLÄNNINGEN PONTUS JOHANSSON NY KLUBBCHEF FÖR ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 24 Jul 2025 - 21:04 Uppdaterad 24 Jul 2025 - 21:25

Kommer närmast från Bodens BK där han tidigare var klubbchef.

– Vi ser med stor tillförsikt fram emot Pontus tillträde och det fortsatta arbetet med att utveckla klubben på alla plan – en ledare som kombinerar fotbollskompetens, modernt ledarskap och en stark vilja att bygga långsiktiga relationer, säger Bengt Olofsson och Daniel Molander i ett gemensamt uttalande

Efter en noggrann rekryteringsprocess kan Östersunds FK nu stolt presentera Pontus Johansson som ny klubbchef. Pontus tillträder tjänsten den 8 september och kommer fram till dess att fullfölja överlämningen hos sin nuvarande arbetsgivare, skriver ÖFK;s hemsida.

Pontus Johansson kommer närmast från rollen som klubbchef i Bodens BK, där han med framgång lett klubbens arbete både organisatoriskt och ekonomiskt. Under sin tid i Boden har Pontus gjort sig känd som en modern, relationsdriven ledare med en stark förmåga att skapa och utveckla samarbeten – såväl inom idrottsrörelsen som i näringslivet. Hans erfarenheter som klubbchef och hans strategiska tänkande gör honom väl rustad att leda ÖFK in i nästa fas.

– Det känns otroligt spännande att få den här möjligheten. Mitt första fokus blir att lära känna organisationen och människorna som verkar i och omkring klubben. Samtidigt vill jag snabbt skapa mig en bild av staden i stort och börja bygga relationer. Min ambition är att ÖFK ska vara en stabil och ambitiös förening från ungdomsverksamheten hela vägen upp till seniornivå, säger Pontus Johansson.

Pontus är född och uppvuxen i Alunda utanför Uppsala. Som tolvåring började han spela i Sirius ungdomsakademi, och flyttade därefter till västkusten och IFK Göteborg. Som målvakt noterades han för starka insatser i U17-, U19- och U21-Allsvenskan och spelade även för klubbar som Stenungsund, BKV Norrtälje, BK Häcken och Gimo IF FK.

Efter spelarkarriären startade Pontus ett företag inom fotbollsutveckling med fokus på unga spelare och ledare. Han har dessutom erfarenhet från näringslivet, bland annat som arbetsledare på Ramudden och som medgrundare till en padelhall – erfarenheter som ytterligare bidragit till hans kontaktnät och förståelse för samverkan mellan idrott och näringsliv.

– Ett av mina tydligaste minnen är från när ÖFK säkrade avancemanget till Superettan efter bortasegern med 1–0 mot Sirius på Studenternas. Det var stort – och därefter har jag naturligtvis följt klubbens resa genom Allsvenskan och Europaspelet, säger han.

– Vi ser med stor tillförsikt fram emot Pontus tillträde och det fortsatta arbetet med att utveckla klubben på alla plan – en ledare som kombinerar fotbollskompetens, modernt ledarskap och en stark vilja att bygga långsiktiga relationer, säger Bengt Olofsson och Daniel Molander i ett gemensamt uttalande.

Peter Uneby, ordförande i BBK Fotboll, säger i en kommentar:

– Vi är glada för Pontus skull och önskar honom all framgång i sin nya utmaning. Han har gjort ett enormt avtryck inte bara i vår förening utan i hela fotbolls-Boden. Pontus kommer att vara saknad, men ingen är oersättlig och arbetet med att utveckla vår förening fortsätter med full kraft.

– Vi har kommit överens med ÖFK om att Pontus blir kvar en del av hösten för att göra ett smidigt avslut och vi jobbar på att hitta en ersättare som vi hoppas kunna presentera inom kort..

Pontus gör sin första arbetsdag i sin nya klubb den 8 september

 
 
1 Kommentar:
Gäst: lärarstudent skrev | 27 Jul 2025 - 12:04
Ge kommunikationsavdelningen i uppdrag att uppdatera sitt språk, ex varifrån/vartifrån och skillnaden mellan han och honom.
Det ger ett bättre intryck när man läser information från ÖFK
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Rapport från träningen - vad nytt har tillkommit och vem blir målvakt?  
  av Haldo Jonsson | Idag - 21:27  
 

Arkivbild. Nu hoppas vi att på att spelarna ser möjligheten och inte på problemen, så kommer det att gå riktigt bra i de återståendefyra matcherna.

 
  Läs mer...  
 


 
  Brage har förlorat de fem senaste matcherna - har nu bytt tränare  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:03  
 

Målglädje efter segern med 2-0 mot Brage år 2023. Målskyttar Mazur och Brendon Foto: Thord-Eric Nilsson

Det är första gången under höstomgången som ÖFK möter ett lag som ligger efter dem i formtabellen. Brage ligger på sista plats och ÖFK är elva.

 
  Läs mer...  
 


 
  Målvakten Rasmus Forsell avstängd mot Brage  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:46  
 

Rasmus Forsell. Foto Thord-Eric Nilssson

 
  Läs mer...  
 


 
  kvalet till div 3 fortsätter lördag - här är läget just nu  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:11  
 

Offerdals IF har två matcher kvar att spela

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
7 Sep 2025 - 15:11 uddamålsvinst för ifk 2
7 Sep 2025 - 14:57 ifk fick slita för 3 pinnar
6 Sep 2025 - 20:56 Bilder från Ope IF - Frösö IF 1-0 (0-0) --- (Ope nu trea i t
6 Sep 2025 - 15:10 ifk fick fart på målskyttet
5 Sep 2025 - 10:53 Nu är det klart - Det blir kultursatsning även i år
4 Sep 2025 - 10:47 Ali Suljc fick högsta poängen mot Kalmar FF
3 Sep 2025 - 20:03 Gideon Granström en blivande stjärna - blev Trissvinnare mot
3 Sep 2025 - 14:09 Vi har vackraste Idrottsplatsen - Insändare till fotbollz.se
3 Sep 2025 - 11:44 Gottne på besök
2 Sep 2025 - 15:46 Duktiga gästspelare på gåfotbollen idag
2 Sep 2025 - 11:29 Ali Suljic uttagen till veckans lag lag i Superettan
2 Sep 2025 - 10:29 Match mot Berganäsets Aik
1 Sep 2025 - 19:35 Alexander Isak tog sina första steg inom elitfotbollen på Jä
1 Sep 2025 - 09:55 ÖFK tar in mental tränare
31 Aug 2025 - 21:55 Referat IFK Timrå - Ope IF
31 Aug 2025 - 21:11 Nebiyou Perry lämnar ÖFK för dansk klubb - ÖFK bekräftar ida
31 Aug 2025 - 13:56 Alsens IF - Tandsbyn FK 1-4 (1-0)
31 Aug 2025 - 10:45 Bildkavalkad från ÖFK- Kalmar FF 0-0
30 Aug 2025 - 21:45 Bilder från Hallen - Bräcke 2-3 div 5 Södra
30 Aug 2025 - 21:29 Resultat spelomgång 17 div.4 Jämtland - Härjedalen 2025
 
 
 
6
kommentarer
Graham Potter förbundskapten i svenska landslaget
av Haldo Jonsson | Igår - 11:08
Graham Potter. Bilden är fr&ar
3
kommentarer
Resultat dagens kvalspel
av Haldo Jonsson | 11 Okt 2025 - 20:44
2
kommentarer
Brage har förlorat de fem senaste matcherna - har
av Haldo Jonsson | Idag - 14:03
Målglädje efter segern m
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook