Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

VILKEN NIVÅ HAR ÖFK SÅ HÄR ÅRS - PÅ LÖRDAG MÖTER ÖFK ETT AV SVERIGES BÄSTA LAG
av Haldo Jonsson
Publicerad 16 Feb 2024 - 16:01 Uppdaterad 16 Feb 2024 - 20:50

Bild från ÖFK - Häcken på Jämtkraft Arena i allsvenskan 2018. ÖFK vann med 2-0 med mål av Dino Islamovic och Jamie Hopcutt. Foto: Alexander Edfalk

Nu är det dags för ÖFK att prova sina vingar i tävlingssammanhang. Nu får vi se vad träningslägret i Spanien gett för resultat och hur alla träningstimmar på Jämtkraft betytt. Nu är det för sent att ångra något.

Magnus Powell har kört hårdare än i fjol, eftersom ambitionerna jämfört med fjolåret, har höjts ett par snäpp.

Trots den stränga kylan har spelarna till synes ostörda kört beundransvärt hårt på träningspassen. Det har varit imponerande att se deras vilja.

Kylan och snön det är den grymma verkligheten vi har att hålla oss till häruppe. Det har inte skrämt någon. Så har det varit genom alla år, genom alla säsonger och genom alla timmar och minuter. Det sägs att det härdar.

Fråga Sema, fråga Ghoddos, fråga Edwards, ja fråga alla tidigare hjältar. Du får samma svar.

Det visar, att det finns stark vilja och att man vill satsa hårt och nästan hänsynslöst för att nå något stort.

ÖFK åker till Göteborg med i stort sett sin bästa trupp. En som måste stanna hemma är tyvärr Malcolm Stolt. Han har drabbats av en mycket svår förkylning och det skulle förvåna stort om han kommer till spel under cupäventyret. Krya på dig Malcolm, du behovs!

Jag hoppas Musolitin får ersätta dig även om Nader gjorde det bra senast. Han är en duktig fotbollspelare med stora utvecklingsmöjligheter som passar bättre längre ner i banan. Det blir även intressant att följa mittbacken Fhilip Bonde. Han har imponerat.

Bortsett från Malcolm ser det bra ut i truppen och det ska vi vara mer än nöjda med.

Hos Häcken är det sämre. Saknas gör Jacob Laursen, Johan Hammar och Valgeir Fridriksson.

Nyförvärv Häcken: Julius Lindberg (mf/fw, Gais), Adam Lundkvist (b, Austin FC), John Paul Dembe (fw, KCCA FC), Nikola Zecevic (b, Vozdovac), Andreas Linde, mv (Greuther Fürth),

Tillbaka från lån: Sigge Jansson (b, Tvååkers IF), Semir Bosnic (mf/fw, Norrby IF).

Förluster: Samuel Gustafson (mf, Urawa Red Diamonds), Tomas Totland (b, St. Louis City), Tobias Sana (fw, ny klubb ej klar), Aiham Ousou (b, Slavia Prag, åter efter lån), Momodou Sonko (fw, Gent).

Bonnah, som varit sjuk, tränar nu.

Keita har återkommit från sina landslagsuppdrag. Det blir intressant att se, om han är i form att starta på lördag. Vi har ju annars Mills, även om han har en bit kvar till storformen, så har han varit godkänd i sina två matcher i år. Mot Levanger var det sannerligen inte lätt för Mills att behålla smidigheten på grund av kylan.

På lördag möter ÖFK ett av landets bästa lag. Det är till den höga nivån ÖFK vill komma. Det blir intressant att se hur långt de har nått trots förberedelse av inte fullt två träningsmatcher. Där har Häcken ett stort försprång. De har många hårda tävlingsmatcher matcher på hög nivå bakom sig och fem träningsmatcher. Deras resultat är dock inget att skryta med. Vad jag sett har de inte vunnit på nio matcher. Självförtroendet kan inte vara på topp.

ÖFK har vunnit mot Häcken i Svenska Cupen tidigare. Det var år 2017. ÖFK vann borta med 3-1. Det var på ÖFK:s väg mot Europa League.

ÖFK har även vunnit i allsvenskan mot Häcken. Det inträffade 2016. Då vann ÖFK hemma och Häcken borta. 2017 blev det 3-3 borta och ÖFK vann med 4-1 hemma. 2018 vann ÖFK hemma med förlorade borta. Året därpå blev de oavgjort i båda matcherna.

På lördag väntas bra väderförhållanden under matchen så det är upplagt för en bra match. De ska bli fem plusgrader och sol.

Snart är det dags. Spänningen stiger för varje timme.

ÖFK har allt att vinna! ÖFK ger sig aldrig!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Erick Brendon klar för ny klubb i Malaysia  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:43  
 

Erick Brendon. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Spännande tider nalkas!  
  av Martin Nylander | Igår - 12:55  
 

Silly season

I morgon och på fredag samlas ÖFK för uppstart av säsongen 2026. Förutom spelare med kontrakt, och redan kända nyförvärv, blir det spännande att se vilka övriga som deltar. En spelare som av allt att döma inte deltar är Erick Brendon.

 
  Läs mer...  
 


 
  fotbollz.se kommer att uppdatera sin databas  
  av Klaus | 4 Jan 2026 - 10:03  
 
Work in progress

Som väldigt många upplevt är sidan fortfarande trög men vi gör ett försök att flytta över till en ny databas, SQL Server, och se om det hjälper något.

MySQL är den databas vi använder idag och frågorna mot databasen skiljer sig lite.

Ha tålamod ett tag till...

 
  Läs mer...  
 


 
  Right to Dream Akademi var tidigare en guldgruva av bra spelare till ÖFK - Återstarta samarbetet!  
  av Haldo Jonsson | 3 Jan 2026 - 18:19  
 

David Accam kom till ÖFK från Right to Dream Akademi. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
11 Okt 2025 - 21:26 När Fredheim kom till Östersund som tränare för Ljungskile m
11 Okt 2025 - 21:16 Omgångens prestation i Div 2 Norrland Höst Uppflyttning 2025
11 Okt 2025 - 20:55 IFK Östersund klar för kval till div 1 Norra
11 Okt 2025 - 15:39 förlust i derbyt
11 Okt 2025 - 15:34 målrikt när kamraterna vinner måste match
10 Okt 2025 - 15:09 Tränarbyte i ÖFK - Vi tror på det här'
8 Okt 2025 - 23:42 Ja, jävlar så fel det blev
8 Okt 2025 - 22:46 Mycket liknar situationen i landslaget
8 Okt 2025 - 17:49 Tor-Arne Fredheim tar över huvudtränaransvaret säsongen ut
8 Okt 2025 - 10:27 Kiarash Livani får sparken
8 Okt 2025 - 10:00 Nu startar höstens spännande kvalspel
7 Okt 2025 - 13:32 avgörandet närmar sig för kamraterna
6 Okt 2025 - 22:41 Dvärsätts BK drar sig ur div 3 mellersta Norrland - kommer a
6 Okt 2025 - 17:19 Usiktens BK begärd i konkurs- Nu dementerar de.
6 Okt 2025 - 16:38 Omgångens prestation div 3 Mellersta Norrland
6 Okt 2025 - 16:35 Jamie Hopcutt håller än - fick högsta poängen mot Västerås S
6 Okt 2025 - 12:40 norrlands derby
5 Okt 2025 - 20:00 Bilder från Ope IF- Kramfors-Alliansen 2-0 - Säsongens sista
5 Okt 2025 - 18:43 ÖFK HÅLLER UNDAN MEN UTSIKTEN HAR LÄTTARE SLUT
5 Okt 2025 - 18:30 Referat: Ås IF - Tandsbyns FK 0-2 (0-1)
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
11
kommentarer
Anmälda lag till JHFFs serier 2026
av Klaus Kurzawa | 31 Dec 2025 - 10:49
Nedan kan ni se vilka lag som anm&a
4
kommentarer
Right to Dream Akademi var tidigare en guldgruva a
av Haldo Jonsson | 3 Jan 2026 - 18:19
David Accam kom till ÖFK fr&ar
3
kommentarer
Erick Brendon klar för ny klubb i Malaysia
av Haldo Jonsson | Igår - 14:43
Erick Brendon. Foto Haldo Jonsson
1
kommentar
Spännande tider nalkas!
av Martin Nylander | Igår - 12:55
I morgon och på fredag saml
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook