Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

RAPPORT FRÅN TRÄNINGEN - VAD NYTT HAR TILLKOMMIT OCH VEM BLIR MÅLVAKT?
av Haldo Jonsson
Publicerad 16 Okt 2025 - 21:27 Uppdaterad 16 Okt 2025 - 21:28

Arkivbild. Nu hoppas vi att på att spelarna ser möjligheten och inte på problemen, så kommer det att gå riktigt bra i de återståendefyra matcherna.

Vi är vi alla överens om att det är lite extra spännande när en ny tränare uppenbarar sig och ska sätta sin prägel på laget och välja startelva.

Vad kan vi förvänta oss?

Det blir nog finslipning i första hand.

Jag känner inte Fredheim och har ingen uppfattning om honom som tränare.

Det jag tror, är att Fredheim är en tränare som står med båda fötterna på jorden och som inte ivrar upp sig i onödan, att han har bra rutin och inte är främmande för att ta råd och inte obetänkt rusar iväg och ska ändra på allt.

Förutom han har egna iakttagelser så tror jag att Fredheim kommer att han en konversation med assisterande Eliassen för att få veta vad han själv tycker är oklart, och sedan ändra och finslipa det som han tycker sig behöva göra.

Det kan vara detta:

1. ÖFK har varvat bra matcher med sämre. Det borde inte vara så stor skillnad som det varit. Vi hoppas att nivån ska behållas hög på alla det återstående fyra matcherna.

2. Förvaret har många gånger blivit överraskade av motståndarnas bollerövringar och omställningar, ibland gång på gång, utan något ingripande från tränaren under matchen. Där finns det en del att göra för Fredheim.

3. Det har ibland varit för tamt när ÖFK ska upp i anfall. Det har varit för mycket spel med boll sidledes och man har grötat ihop sig i mitten och de klara målchanserna och inspelen från speciellt från högerkanten har varit för få. Vi önskar att Fredheim kan åtgärda detta.

4. Hörnorna kan bli bättre. Istället för att slå höga hörnor är det bättre att slå lägre, hårdare och rakare bollar. Då hinner motståndarna inte med.

5. Högersidan borde kunna fungera bättre både offensivt och i försvar, men mest i försvar. Även om en viss förbättring skett så har ibland lämnats för stora ytor på kanten som motståndarna har utnyttjat.

Det var lite av en önskelista som Fredheim kan ta tag i.

Antagligen kommer den startelva som Karashi lagt grunden till att accepteras av Fredheim.

Däremot får kan vi hoppas att han inte rädd att satsa även på andra spelare än de som nu varit självskrivna i nästan alla mather.

Mänga önskar att det nu ska bli en renässans för Brendon. Det blir intressant att se, men förvänta är inte för mycket.

Det som är helt klart är att målvakten Rasmus Forsell är avstängd. En inte alltför felaktig gissning är att det blir Max Croon som får hoppa in. Han kommer att klara det bra.

Hur har träningen varit sedan Fredheim tillträdde?

Innan ska ska vi konstatera, att det är en skadefri trupp som finns tillgänglig. Fredheim kan välja och vraka som han vill. Kan man förvänta sig bättre, när man kommer som ny tränare? Nej knappast.

Någon större förändring på träningen har det inte blivit. Det finns ju vissa normer som många tränare använder sig av, sedan beror det hur tränarna utformar dem mera i detalj.

Fredheim och Eliassen har i olika perioder lett träningen.

Man har förutom den sedvanliga träningen övat anfallsfotboll. När man spelat mot två mål har Fredheim ibland suttit på läktaren och dirigerat.

En liten skärpning har man kunnat skönja hos spelarna. Man ser möjligheten att visa upp sig för Fredheim för att kunna ta en plats i startelvan.

Nu hoppas vi att på att spelarna ser möjligheten och inte problemen, så kommer det att gå riktigt bra i de återstående matcherna.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Flatte skrev | 17 Okt 2025 - 08:02
Jag va på torsdagens träning, den såg väldigt bra ut bra tempo och glädjen är tillbaka hos spelarna.
Vi syns på arenan på lördag.
6
 
Sök på fotbollz.se
   
  Oddevold ett extremt dåligt hemmalag.- på lördag möter de ÖFK på Rimnersvallen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:27  
 

Bild från matchen i fjol då ÖFK förlorade md 2-0 på Jämtkraft Arena. Foto Thord-Eric Nilsson

Oddevolds form är i dalande. På de senaste fem matcherna har ÖFK vunnit tre och förlorat två. Oddevold har bara vunnit en och förlorat två och två har slutat oavgjort.

 
  Läs mer...  
 


 
  Kval till Ettan, omg. 1, Grupp 1  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:06  
 

IFK Östersund startar kvalet på lördag med bortamatch

 
  Läs mer...  
 


 
  Kvalspel till Div.4 J/H  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:50  
 

För närvarande leder Norra - Lit kvalserien. Till helgen blir det ett avgörande

 
  Läs mer...  
 


 
  Kval till div 3 herrar, Grupp 2  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:35  
 

Efter två förlorade matcher har Offerdals iF inte längre någon chans att nå Div.3

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
9 Sep 2025 - 10:08 ÖFK- tränade Douglas Bergqvist har fått ny klubb
7 Sep 2025 - 22:12 Referat Ope IF - Matfors IF
7 Sep 2025 - 21:49 Om Aly Keita
7 Sep 2025 - 20:54 Bilder från Ope IF dam - Matfors IF 12-0 (6-0)
7 Sep 2025 - 20:53 Spelomgång 18 div.4 Jämtland-Härjedalen 2025
7 Sep 2025 - 20:52 Resultat Tips div 3 mellersta Norrland
7 Sep 2025 - 20:51 Resultat Div 2 Norrland Höst Uppflyttning 2025
7 Sep 2025 - 15:11 uddamålsvinst för ifk 2
7 Sep 2025 - 14:57 ifk fick slita för 3 pinnar
6 Sep 2025 - 20:56 Bilder från Ope IF - Frösö IF 1-0 (0-0) --- (Ope nu trea i t
6 Sep 2025 - 15:10 ifk fick fart på målskyttet
5 Sep 2025 - 10:53 Nu är det klart - Det blir kultursatsning även i år
4 Sep 2025 - 10:47 Ali Suljc fick högsta poängen mot Kalmar FF
3 Sep 2025 - 20:03 Gideon Granström en blivande stjärna - blev Trissvinnare mot
3 Sep 2025 - 14:09 Vi har vackraste Idrottsplatsen - Insändare till fotbollz.se
3 Sep 2025 - 11:44 Gottne på besök
2 Sep 2025 - 15:46 Duktiga gästspelare på gåfotbollen idag
2 Sep 2025 - 11:29 Ali Suljic uttagen till veckans lag lag i Superettan
2 Sep 2025 - 10:29 Match mot Berganäsets Aik
1 Sep 2025 - 19:35 Alexander Isak tog sina första steg inom elitfotbollen på Jä
 
 
 
3
kommentarer
Känns ändå ganska bra
av Per Lagerbäck | 20 Okt 2025 - 12:55
Trots att Utsikten tyvärr vann
3
kommentarer
Sex kvalmatcher spelas i helgen - herrar, damer oc
av Haldo Jonsson | 17 Okt 2025 - 10:14
Österzunds Ungdom IF klara f&o
2
kommentarer
ÖFK - IK Brage 1-0 (0-0)
av Hasse Thor | 18 Okt 2025 - 20:19
Östersunds FK bärgade dom
1
kommentar
Referat: Ope IF - IF Team Hudik
av Ope IF | 18 Okt 2025 - 22:56
1
kommentar
Matchens prestation
av Göte Murén | 18 Okt 2025 - 19:20
Max Croon räddar ett skott f
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook