Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

TUNG FÖRLUST FÖR ÖFK
av Martin Nylander
Publicerad 21 Maj 2025 - 21:50 Uppdaterad 21 Maj 2025 - 22:23

Västerås SK - ÖFK 1-0 (0-0)

Match borta mot Västerås SK (VSK). Två lag som haft en hel del skador, i hemmalaget var det i början av veckan osäkert om nyckelspelaren och mittbacken Nsabiyumba skulle komma till start, men det gjorde han, en otroligt viktig pjäs för hemmalaget. På förhand var det också osäkert om backen Herman Magnusson och trotjänaren Simon Johansson skulle komma till start eller vara med i matchtruppen, vilket ingen av dom var. I ÖFK vet vi att skadelistan är lång, detta i kombination med det tuffa matchandet i maj månad, medförde att Livani valde att göra flera omkastning sett till tidigare matcher. Edqvist saknades på grund av sjukdom. I övrigt, Anyanwu startade i stället för Bonde som började på bänken. Navassardian startade i stället för Kirby som också inledde på bänken, Bawa gjorde sitt första framträdande i ÖFK och ersatte Bonnah som hittills varit den kanske bäste ÖFK spelaren hittills. Vidare tog Brendon plats på mittfältet. För Anyanwu och Navassardian var detta deras första starter i superettan. Nämnas bör även att Yossief tog plats för första gången på bänken i superettan. Grundat i detta startade ÖFK enligt följande; Adam Benediktsson (åter i målet) - Ghanoum, Suljic, Anyanwu, Johansson – Sporrong, Brendon, Oluwayemi – Bawa, Marklund och Navassardian. Bänken såg ut så här; Origi, Enemark, Bonde, Ramberg, Bonnah, Bawa, Yossief och Kirby. Stora förändringar med andra ord och en utmaning för ÖFK men samtidigt en möjlighet för de som inte spelat så mycket att visa upp sig. VSK ska sägas var rejält besvikna, och därmed taggade för en revansch, efter debaclet i Trelleborg (förlust 0-5).

Första halvlek inleddes med ett stort övertag för hemmalaget. VSK pressade ÖFK högt och bortalaget hade svårt att spela sig ur pressen. När ÖFK väl försökte spela upp bollen bröts den allt som oftast av VSK mittfält. Efter 15 minuter bedarrade VSK press och ÖFK kunde jämna ut spelet utan att för den skull skapa några chanser framåt. VSK var annars de som skapade chanserna framåt genom ett par skott som smet utanför Benediktssons målram.

Andra halvlek börjar bättre än första för ÖFK. De chanser som skapas står återigen VSK för. I den 60 matchminuten tvingas ÖFK till byte då Suljic skadar sig, lår eller knå låter jag vara osagt, men han grinade illa och kan befaras borta en längre tid. Bonde ersatte. I 66 matchminuten gör ÖFK ett trippelbyte, Bonnah, Kirby och Enemark in, Sporrong, Bawa och Johansson ut. Ghanoum bytte till vänsterback. Efter bytet ökar VSK tryck och i den 66 matchminuten fäller Brendon en VSK spelare till vänster utanför straffområdet. Bremdon fick varning. VSK Warnerud slår frisparken direkt på mål, Benediktsson räddar genom att boxar bollen ner i marken centralt, där kan hungriga VSK möta och sätta 1-0. ÖFK har därefter mycket boll men chanserna lyser med sin frånvaro. I 78 matchminuten byts Marklund ut och in kommer Yossief. Matchen slutar 1-0 till hemmalaget trots ett försök från ÖFK att skapa något framåt. I 97 minuten får Enemark ett gult kort efter en brysk fällning.

Sammanfattningsvis kan konstateras att VSK 1-0 seger var rättvis. ÖFK har inte ett avslut på mål under 90 minuter plus. Det som inte fick hända var att ytterligare en allvarlig skada inträffade och så händer det på matchens gigant så långt Suljic dessutom, den skadan hade inte och har inte ÖFK råd med. Inledningen av matchen kändes svajig från både Benediktsson och Anyanwu. Tydligt var att efter ett par misstag defensivt samlades Suljic, Sporrong, Benediktsson och Anyanwu och pratade ihop sig att spela enkelt/enklare och det såg bättre ut resten av matchen.

Spelarkritik; ÖFK och matchens gigant är Suljic, det känns surt och orättvist att han inte fick fullfölja denna match. Benediktsson ska spela enkelt längs marken, han är duktig på höjdbollar men när han ska boxa bort en boll får det inte ske genom att han boxar den i marken och absolut inte centralt i eget starffområder. Enemark är duktig och det visar han direkt när han kom in, hur ska ÖFK lyckas ersätta honom i sommar? Sporrong gör en bra match och är bolltrygg tillsammans med Brendon. Även Marklund förtjänar beröm för sitt slit och sina löpningar. Framåt fick Navassardian spela sin första superettanmatch, han gjorde inte bort sig, skapade heller inte så mycket men jobbade hårt matchen igenom. Bara att glömma denna match, fundera på hur man ersätter Suljic och ladda om för match mot ett pressat Örebro hemma på lördag


3p - Suljic. Han är planens och ÖFK gigant fram till skadan. Jag lider med honom och ÖFK, hur ska man ersätta honom?

2p - Sporrong. Jobbar, sliter och löper och försöker hitta vägar upp i banan. Albin gör det bra idag och förtjänar beröm.

1p - Ghanoum. Ghanoum är duktig på sin kant. Mitt val föll på honom framför Johansson som också gjorde det bra och raderade ut Warneryd fullständigt. Men Ghanoum har en förmåga att vinna boll och ta sig fram i banan som är viktig för ÖFK.


 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Tips div 2 Norrland uppflyttning  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:18  
   
  Läs mer...  
 


 
  Sex kvalmatcher spelas i helgen - herrar, damer och ungdom  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:14  
   
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Brage via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 09:42  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Rapport från träningen - vad nytt har tillkommit och vem blir målvakt?  
  av Haldo Jonsson | 16 Okt 2025 - 21:27  
 

Arkivbild. Nu hoppas vi att på att spelarna ser möjligheten och inte på problemen, så kommer det att gå riktigt bra i de återståendefyra matcherna.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
27 Aug 2025 - 15:10 Förre mittbacken i ÖFK Tom Pettersson om tiden i ÖFK och lik
27 Aug 2025 - 07:34 bortamatcher kommande helg Röd/Vitt dam o herr
26 Aug 2025 - 19:44 Hede IK - Alsens IF 2-0 (1-0)
26 Aug 2025 - 10:09 Omgångens prestation i div 3 Mellersta Norrland
26 Aug 2025 - 09:29 Simon Marklund kan och vill mycket - blev Trissvinnare mot V
25 Aug 2025 - 22:38 Omgångens prestation i div 4 Jämtland
25 Aug 2025 - 14:06 Referat: Tandsyns FK - Myssjö-Ovikens IF 0-2 (0-0)
25 Aug 2025 - 11:34 Jabir Abdihakim Ali fick högsta poängen mot Varberg
25 Aug 2025 - 09:16 oavgjort för kamraterna
24 Aug 2025 - 21:36 Referat: Ope IF - Krokom-Dvärsätts IF
24 Aug 2025 - 19:30 Spelomgång 16 div.4 Jämtland - Härjedalen 2025
24 Aug 2025 - 18:31 Varberg - ÖFK 1-1 (0-0)
24 Aug 2025 - 16:04 Orättvis och onödig poängmiss
24 Aug 2025 - 15:34 Matchens prestation
24 Aug 2025 - 15:31 Matchens överraskning
24 Aug 2025 - 12:09 Startelvan mot Varberg
23 Aug 2025 - 21:55 Bilder från Bergs IK - Ope IF3-4
23 Aug 2025 - 20:14 sent avgörande i 88 min, Ebba Sterner
23 Aug 2025 - 15:15 ifk 2 utan chans
23 Aug 2025 - 13:26 Två spelare som kan hjälpa ÖFK att vinna
 
 
 
6
kommentarer
Graham Potter förbundskapten i svenska landslaget
av Haldo Jonsson | 15 Okt 2025 - 11:08
Graham Potter. Bilden är fr&ar
3
kommentarer
Tips div 2 Norrland uppflyttning
av Haldo Jonsson | Igår - 10:18
2
kommentarer
Brage har förlorat de fem senaste matcherna - har
av Haldo Jonsson | 16 Okt 2025 - 14:03
Målglädje efter segern m
1
kommentar
Följ ÖFK - Brage via fotbollz.se
av Haldo Jonsson | Igår - 09:42
Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.
1
kommentar
Rapport från träningen - vad nytt har tillkommit o
av Haldo Jonsson | 16 Okt 2025 - 21:27
Arkivbild. Nu hoppas vi att p&
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook