Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

FÖRE DETTA ÖFK-MITTFÄLTAREN HOSAM AIESH LÄGGER AV - ÄR STOLT ÖVER ATT HA SPELAT I ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 27 Jan 2025 - 10:55 

Hosam Aiesh. Foto: Haldo Jonssosn

Fotbollz.se kommer mycket väl ihåg när Hosam kom till ÖFK från Varberg som 20-åring.

Det var han första besök överhuvud tagit i Norrland. Det var ett stort steg för en ung kille från fotbollsstaden Göteborg till en för honom okänd norrlandsstad som var känd för bra skidåkare.

Det mesta var främmande för honom. Han visste inte så mycket om Östersund och om ÖFK, men att Graham Potter var en bra tränare och att Kindberg var ordförande, det kände han till.

Hans pappa, som bodde i Göteborg, visste att Hosam var en stor fotbollstalang och var mån om att han skulle komma till en klubb som skulle satsa på allsvenskan. Lite tveksam var han om det fanns sådana klubbar i Norrland.

Han ringde till mig (fotbollz.se) för att få bättre kännedom om klubben. Jag gav honom det bästa rekommendationer.

Hosam kom, och jag tror inte att varken hans pappa eller Hosam själv ångrar att kan kom till ÖFK.

Hosam fick uppleva en fin utveckling och en underbar fotbollssaga med ÖFK.

Jag minns Hosam som en trevlig och öppen kille som var lätt att komma till tals med.

Nu är hans fotbollssaga slut.

Nu är han restaurangägare.

-----

Beslutet att lägga av kom egentligen redan vintern 2023, innan han skrev på för Seoul, berättar Aiesh till Fotbollskanalen.

- Jag tackade nej till Värnamo och Thailand. Där kände jag att jag hade egentligen ingen passion. Det var något som drog tillbaka mig från att skriva på. Jag ville inte flytta från Göteborg, inte för att jag kände mig för bra, men jag är snart 30. Jag har två små barn och en fru och de ska trivas.

- Jag älskar fotbollen, men det är så mycket politik och saker som händer hela tiden. Jag gillar inte det. Själva fotbollen har inte så mycket med sporten att göra längre.

Aiesh gjorde sig först ett namn i svensk fotboll under Graham Potters ledning i Östersund. En resa han är stolt över att ha varit med på. Samtidigt grämer han sig lite över att karriären inte blev ännu bättre.

- Jag hade lite otur med skador. Hade jag haft lite tur med mig hade jag kunnat ha ett bra antal år utomlands, säger Aiesh.

- Jag hade mina spetsegenskaper i dribblingarna och att ta mig förbi min gubbe. Ingen hade de spetsegenskaperna i allsvenskan då. Jag vann assistligan i allsvenskan och var ligans bästa ytter det året (2018). Det var konstigt att jag blev kvar i Östersund efter det året,

Aiesh drar en liknelse mellan sig själv och dribblingskonstnären Taha Ali i Malmö FF.

- Hade han varit uppe på den nivån i dag hade han blivit såld för 60-70 miljoner utomlands. Jag vet att Daniel Kindberg (dåvarande ÖFK-ordförande) var rätt hård i förhandlingarna. Jag hörde att det kom många bud på mig, men att de blev nobbade. Det var en besvikelse. Jag ville verkligen sticka berättar Aiesh för Fotbollskanalen

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Nu börjar en spännande tid  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:43  
 

Sista träningen för i år i SEP hallen. Foto Micke Olofsson

Vi går nu mot en högintressant tid. Vi väntar självfallet på att se vilka spelare som blir kvar och vilka nya som kommer och kanske mest undrar vi vilken tränare det blir.

En av de tilltänkte kan vara nuvarande tränaren Tor - Arne Fredheim.

Ska vi bedöma efter det intresse och den seriositet han lett träningarna efter serieslutet, så kan man få den uppfattningen att han blir kvar, med osvuret är bäst. Innan Fredheim kom så var ÖFK även i kontakt med norska tränare.

 
  Läs mer...  
 


 
  Nästan 300 000 från Unibet  
  av Haldo Jonsson | Igår - 16:47  
   
  Läs mer...  
 


 
  Nyförvärv  
  av Dala | Igår - 08:48  
  Hugo Enfors återvänder efter en säsong i OPE IF. Denna gång i en ny roll som spelande assisterande tränare.  
  Läs mer...  
 


 
  Classe Olofsson fick mottaga pokalen och vinsten vid en liten ceremoni i eftermiddag.  
  av Haldo Jonsson | 20 Nov 2025 - 21:30  
 

Classe Olofsson visar upp pokalen som visar att han vann Hos Andreas tipset 2025.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
20 Apr 2024 - 17:07 Till slut rättvis poäng
20 Apr 2024 - 14:02 Startelvan
20 Apr 2024 - 10:43 Inför matchen: ÖFK - Örgyte IS
20 Apr 2024 - 10:31 ÖIS tränare Andreas Holmberg om ÖFK
19 Apr 2024 - 16:50 Tips div 1 Norra
19 Apr 2024 - 16:41 Före detta ÖFK- backen Jonathan Azulay ska stoppa ÖFK:s anfa
19 Apr 2024 - 14:06 Följ ÖFK - Örgryte IS via fotbollz.se
19 Apr 2024 - 11:31 Träningsmatcher i helgen
19 Apr 2024 - 11:01 Dvärsätt BK vann på övertid - nu i serieledning
19 Apr 2024 - 09:44 Tips div 2 Norrland -
18 Apr 2024 - 18:41 Två nya i anfallet kan sätta fart på ÖFK mot Örgryte.
18 Apr 2024 - 13:23 Frösö IF- Bodens BK FF 0-3 (0-1)
18 Apr 2024 - 10:57 Var lugn poängen kommer - ÖFK är ofta trögstartade på våren
17 Apr 2024 - 16:20 hemmamatch
16 Apr 2024 - 21:27 IFK Östersund - Ope IF P19 0- 1 (0-1) Final i DM för P19
16 Apr 2024 - 21:04 Kan nye forwarden Quimi Ordónez vara lösningen mot Örgryte ?
16 Apr 2024 - 09:42 Träningstider denna vecka
15 Apr 2024 - 13:33 Div 3 mellersta Norrland
15 Apr 2024 - 11:25 Dominanten i försvaret - Ali Suljic - blev Trissvinnare
14 Apr 2024 - 21:55 Före detta ÖFK- forwarden Dino Islamovic allsvensk igen
 
 
 
2
kommentarer
Nu börjar en spännande tid
av Haldo Jonsson | Igår - 22:43
Sista träningen för i &ar
2
kommentarer
Nyförvärv
av Dala | Igår - 08:48
Hugo Enfors återvänder efter en säs
2
kommentarer
Engelsmannen James Kirby slutar i ÖFK
av Haldo Jonsson | 18 Nov 2025 - 16:53
James Kirby, Foto Micke Olofsson
1
kommentar
Nästan 300 000 från Unibet
av Haldo Jonsson | Igår - 16:47
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook