Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

TÄTT MED MATCHER NU
av Per Lagerbäck
Publicerad 21 Maj 2025 - 15:37 

ÖFK fortsätter att plocka poäng i de flesta matcherna och prestera bättre än vad de flesta gissat, men oerhört mycket skador bekymrar, liksom onödiga misstag.

Vi kan konstatera att ÖFK fortsätter att gäcka medias tips. I Superettan har det gått bra när man tippats i botten och dåligt när media trott på en relativ topplacering. I år ser det i huvudsak riktigt bra ut och nn hel del har blivit bättre i år jämfört med ifjol, men en del har också blivit sämre.

Farten och pressen har blivit tydligt bättre, liksom kämpainsatserna. Vi ser ett större självförtroende med bollen, även om det på vissa håll leder till onödigt tappande av densamma. Många mål har kommit genom ett bra passningsspel och att man har oftare överraskat motståndarna. Fortsätt med att överraska. Då blir det svårare att försvara sig.

Däremot har sättet att hantera bollen nära det egna målet närmat sig ett huvudlöst sätt att fungera. Jag tror att nästan hälften av de insläppta målen kommer efter totala misstag, där man aldrig hade behövt utsätta sig för risken med ett annat tänkande. Utan att ha kollat det i detalj, så är jag rätt säker på att ÖFK nu legat på minst Allsvensk kvalplats om dessa misstag inte gjorts.

Ingen ska kunna få mig att tycka att det igångsättande av bollen som ÖFK denna säsong alltför ofta ägnar sig åt är funktionellt, bara för att många andra tränare verkar förorda ett liknande spel. Ett sådant spel fungerar bara om man är tydligt skickligare än motståndarna med bollen. Och inte ens då ska det väl behövas sex- sju passningar runt eget straffområde samtidigt som motståndarna jagar bollen. Tillräckligt skickliga lag har alltid säkra alternativ att snabbt ta sig vidare.

Sedan tycker jag att alla skador är ett stort bekymmer. Jag kan ju inte annat än att gissa på att en anledning till alla dessa skador är för hårt drivande på träningarna för tidigt på säsongen. En upptrappning av träningsintensitet må bäst ske mer successivt. Nu blir det alldeles för lite rotation på startelvan, och jag sörjer fortfarande att Brendon tycks vara på väg från staden. Visst, han är inte den rappaste spelaren, men rätt använd skulle han ha kunnat ge en större trygghet i många av uppspelsfaserna. Skador på andra spelskickliga mittfältare och bristen på hungriga OCH bollskickliga anfallare känns också av.

Jag tror att jag kanske charmats lite för mycket av det som är bra, så att jag inbillar mig att kamp om uppflyttning skulle vara fullt möjligt, och att jag därför har lite för höga förhoppningar inför varje match. Och därför också lite för lätt blir besviken. istället för att uppskatta de framgångar som kommer och den utveckling som skett. men visst tror jag fortsatt på att det ska vara möjligt att smyga med toppen, om man tar tag i de svagheter som finns i lagspelet. Och hittar man spelet som visades upp i första halvleken mot Örgryte, då är man ett topplag.

Så, nu håller vi tummarna för en effektiv insats mot Västerås ikväll utan onödiga misstag, men med lugnt och bestämt försvarsspel och med snabbt, innovativt och överraskande anfallsspel.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Krokom Dvärsätts IFdam presenterar ny tränare  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:50  
 

.

 
  Läs mer...  
 


 
  Det som hände i Norrköping har med stor marginal passerat anständighetens gräns  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:18  
 

Glädjen med fotbollen är på väg att försvinna.

När man ser bilderna från Norrköping, kan vi inte undgå att tänka på hur trevligt vi har det på Jämtkraft Arena. Där får förnuftet råda både bland folk i Falkarna och annan publik.

Det ska vi vara måna om att behålla.

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK utan skulder - nu hoppas vi att ÖFK går en ny och bättre framtid till mötes.  
  av Haldo Jonsson | 27 Nov 2025 - 21:03  
 

Daniel Molander. Foto Haldo Jonsson

Nuvarande vd:n Daniel Molander öppnade på locket på mötet och berättade att ÖFK nu var skuldfria och att det ser ut som ÖFK gör ett nollresultat. Då var det många som höjde på ögonbrynen och kanske tog det en stund innan man fattade. Det var stort, nästan ofattbart.

 
  Läs mer...  
 


 
  Stefan Lundin har rest till Gambia för att jaga spelare  
  av Haldo Jonsson | 27 Nov 2025 - 14:55  
 

Stefan Lundin. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
22 Jun 2025 - 18:51 Matchens prestation
22 Jun 2025 - 18:48 Matchens överraskning
22 Jun 2025 - 17:57 Såg inte så roligt ut
22 Jun 2025 - 14:53 ifk förlorar viktiga poäng
22 Jun 2025 - 14:20 Omgångens prestation i div 3 Mellersta Norrland
22 Jun 2025 - 14:05 Startelvan klar
21 Jun 2025 - 22:24 Följ Utsikten - ÖFK via fotbollz.se
21 Jun 2025 - 22:20 Inför matchen: Utsiktens BK - ÖFK
21 Jun 2025 - 21:33 Rapport från träningen - När de skadade är tillbaka blir trä
21 Jun 2025 - 17:35 Det här vet vi också om Utsikten
21 Jun 2025 - 11:33 slutspel seniorer-dm herrar 2025
20 Jun 2025 - 14:24 tabell sexan på plats
20 Jun 2025 - 11:30 Offerdals IF - Alsens IF 3-1 (2-1)
20 Jun 2025 - 10:27 .Dvärsätt - Ope 1-1. Bildkavalkad från matchen
20 Jun 2025 - 10:24 Supporterkulturerna inom fotboll
19 Jun 2025 - 22:50 Resultat spelomgång 10 div.4 Jämtland 2025
19 Jun 2025 - 17:19 Detta är Utsikten BK - Ingen förlust på nio matcher
19 Jun 2025 - 11:30 Tips div 3 Mellersta Norrland - oavgjort i derbyt
18 Jun 2025 - 22:39 Matcher torsdag kväll och midsommarhelgen
18 Jun 2025 - 22:00 Det är nu officiellt klart att Adam Ingi Benediktsson lämnar
 
 
 
6
kommentarer
Stefan Lundin har rest till Gambia för att jaga sp
av Haldo Jonsson | 27 Nov 2025 - 14:55
Stefan Lundin. Foto Haldo Jonsson
4
kommentarer
ÖFK utan skulder - nu hoppas vi att ÖFK går en ny
av Haldo Jonsson | 27 Nov 2025 - 21:03
Daniel Molander. Foto Haldo Jonsson
2
kommentarer
Det som hände i Norrköping har med stor marginal p
av Haldo Jonsson | Igår - 21:18
Glädjen med fotbollen är
1
kommentar
Krokom Dvärsätts IFdam presenterar ny tränare
av Haldo Jonsson | Igår - 21:50
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook