Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

ÖFK - GIF SUNDSVALL 0-2 (0-0)
av Haldo Jonsson
Publicerad 1 Mar 2025 - 16:49 Uppdaterad 1 Mar 2025 - 21:21

Andra träningsmatchen mot GIF Sundsvall, denna gång på hemmaplan, blir lika intressant som den förra. Det väcker alltid stort intresse att se hur lång Livani hunnit med sitt lagbygge. Det får ta lite tid, men inriktningen är spikad. Vi räknar med att de mesta ska vara färdigt byggd när ÖFK gör debut på bortaplan mot Trelleborgs IF.

Här kommer startelvan och ersättare:

Frank Stople, Theodor Johansson, Philip Bonde, Ali Suljic, Ziad Ghanoum, Albin Sporrong, Simon Marklund, Adrian Edqvist, Ahmed Bonnah, Nebiyou Perry, James Kirby

Ersättare: Adam Ingi Benediktsson, Sunday Anyanwu, Edgar Navassaradian, Michael Oluwayemi, Henrik Norrby, Erick Brendon, Yannick Adjoumani, Jamie Hopcutt, Arvid Holgén, provspelaren David Bendri

Nu börjar matchen:

Vi lägger märke till att Brendon sitter på bänken. Det är sällan vi ser det.

Det blev en halvlek som ÖFK kan vara nöjd med.

Det blev till att börja med ganska öppet spel. Båda lagen kom igång ganska bra från start och satsade offensivt.

ÖFK fortsatte sitt fina spel, men ju längre matchen led så åstadkom inte GIF så värst mycket och till slut nästan inte något i i anfallsväg.

Vi fick se ett ganska stillastående och fantasilöst lag.

Deras farligaste vapen var hörnorna, men man kom inte heller där fram i några farliga lägen

ÖFK dominerade matchbilden ganska så eftertryckligt.

ÖFK var bättre på det mesta.

De hade bättre press och större bollinnehav och kom ganska så ofta fram i anfall omväxlande med raka bollar och med flera löpningar som kanske kunnat nyttjas bättre. ÖFK spelade sig även fram i fina anfall men det var avsluten som ibland saknades. Det blev det ändring på det efter drygt efter en halvtimmes spel.

Framspelad av pigge Marklund visade Kirby vad han går för.

Han krutade på ett kanonskott som prickade ribbkrysset så målet skakade. Efter det så lossnade det för ÖFK och man kunde skapa flera farliga chanser och avslut.

De flesta anfall kom på vänsterkanten där Perry var aktiv. Mycket gjorde han bra, men ett par gånger borde han nog ha passat istället för att skjuta.

Slutsatsen efter första halvlek var, att ÖFK borde gjort något mål på de chanser man hade.


Liksom i förra matchen kom Giffarna ut till i andra halvlek betydligt piggare än i den första. De kontrollerade andra halvlek ganska bra främst genom sitt starka försvarsspel

Deras spel blev mera rörligare, passningarna säkrare och anfallen blev något flera, ÖFK:s dominans var bruten. Det trodde vi skulle slippa se i denna match. Visserligen så höll ÖFK emot bättre i denna andra halvlek än i förra matchen, trots en utvisning,

Men ändå, kort sagt så blev det en annan matchbild.

Delvis kan det bero på att det var många byten i båda lagen, men inte allt. GIF var pigga redan från start och före bytena då hade ÖFK bara gjort ett byte.

Halvleken förflöt utan att ÖFK inte kunde åstadkomma så mycket, i varje fall inte som i första halvlek, men visst glimtade man till då och då och visade klass. Som i 73:e minuten då ÖFK skapade kalabalik i GIF:s straffområde och Brendon sköt ett hårt skott som målvakten täckte.

Dessförinnan var det två händelser som var iögonfallande och som vi kommer mest ihåg.

Den första händelse inträffade i 56:e minuten målvakten Stople i ÖFK gjorde en helt omotiverad utrusning och lämnade målet helt öppet. Bollen hamnade hos en GIF- spelare som sköt mot mål. Adjoumani var ytterst nära att stoppa bollen som försmädligt kunde rulla i mål.

Den andra händelsen inträffade 69:e minuten då inbytte Sunday skulle stoppa in friställd spelare genom att hålla i honom i målschansläge. Detta renderade Sunday en frilägesutvisning. Han hade då varit på plan i nio minuter

Det blev en halvlek där GIF var det något bättre laget, även om deras mål var i onödigaste och enklaste laget. Det var ett stort misstag som orsakade det första och i det andra var det en onödig markeringsmiss.

Målchanserna hos de båda lagen var, trots, allt lätt räknade i andra halvlek..

Ibland hettade matchen till. Det är ovanligt för att vara en träningsmatch. Domaren Mella hade fullt med att visa korten.


Nu får ÖFK utreda och diskutera varför man inte håller lika bra standard i andra halvlek. Går det att skylla på nedträning och att man därför inte orkar i två halvlekar?

På onsdag får vi ett ny test mot Örebro SK.

Johansson, Marklund, Bonnah, Bonde, Edqvist delvis Perry stack ut lite extra.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Ahmed Bonnah kom igen med besked - blev Trissvinnare mot Brage  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:38  
 

Ahmed Bonnah Trissvinnare Brage. Foto Thord-Eric Nilsson

Simon Marklund leder den sammanlagda Trissen.

Putte Kock leder Hos Andreas Tipset sammanlagt.

 
  Läs mer...  
 


 
  Höga poäng till flera ÖFK-spelare mot Brage  
  av Haldo Jonsson | 20 Okt 2025 - 21:38  
 

Chovnnie Amatkarijo poängmässigt bäst av alla ÖFK- spelare mot Brage. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Öztersund ungdom IF P16 klara för pojkallsvenskan  
  av Haldo Jonsson | 20 Okt 2025 - 18:28  
 

Foto Privat

Tränaren Zetterström var nöjd. -Det är kul när även vi små kan lyckas. Pojkarna gjorde det bra. Det faktum att i är 1-2 yngre än de vi möter gör prestationen ännu större, säger Jörgen Z Zetterström till fotbollz.se

 
  Läs mer...  
 


 
  kval till ettan, omg 1 , grupp 1 2025  
  av classe olofsson | 20 Okt 2025 - 14:37  
 

Lördag 25/10 kl 16 Hagsätra ip 1.....Rågsveds if - IFK Östersund

 
     
 
Nyhetsarkiv
28 Sep 2025 - 14:04 Startelvan i eftermiddag
27 Sep 2025 - 21:14 Referat: Tandsbyns FK - Frösö IF BK
27 Sep 2025 - 21:02 Söderåsens IP fick oväntat 'lycko'besök i dag.⚽⚽
27 Sep 2025 - 18:49 stabilt ifk, 2 ggr fanny sterner
27 Sep 2025 - 14:11 Falkenberg har svårt mot ÖFK .- bara en vinst på tio matcher
27 Sep 2025 - 13:32 Snabba beslut i Premier League - Graham Potter sparkas
27 Sep 2025 - 09:41 Följ Falkenbergs FF - ÖFK via Fotbollz.se
27 Sep 2025 - 08:57 Helgens matcher
26 Sep 2025 - 20:21 Chovanie Amatkarijos form allt bättre - blev Trissvinnare mo
26 Sep 2025 - 18:41 Bildkavalkad från ÖFK - Utsikten BK 2-1 (1-!)
26 Sep 2025 - 08:47 Nu blickar vi uppåt i tabellen
25 Sep 2025 - 23:17 ÖFK TOG TRE VIKTIGA POÄNG I BOTTENMÖTET
25 Sep 2025 - 22:08 Tre poäng trots svag start
25 Sep 2025 - 22:06 Matchens prestation
25 Sep 2025 - 22:00 Matchens överraskning
25 Sep 2025 - 18:02 Startelvan i kväll
24 Sep 2025 - 18:37 Rapport från träningen - Förkylning härjar bland spelarna.
24 Sep 2025 - 14:31 Följ ÖFK - Utsiktens BK via fotbollz.se
24 Sep 2025 - 14:19 Mot publikrekord
24 Sep 2025 - 12:54 ifk distriktsmästare p 19
 
 
 
4
kommentarer
Tips div 2 Norrland uppflyttning
av Haldo Jonsson | 17 Okt 2025 - 10:18
3
kommentarer
Känns ändå ganska bra
av Per Lagerbäck | 20 Okt 2025 - 12:55
Trots att Utsikten tyvärr vann
3
kommentarer
Sex kvalmatcher spelas i helgen - herrar, damer oc
av Haldo Jonsson | 17 Okt 2025 - 10:14
Österzunds Ungdom IF klara f&o
2
kommentarer
ÖFK - IK Brage 1-0 (0-0)
av Hasse Thor | 18 Okt 2025 - 20:19
Östersunds FK bärgade dom
1
kommentar
Referat: Ope IF - IF Team Hudik
av Ope IF | 18 Okt 2025 - 22:56
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook