Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

VILKEN NIVÅ HAR ÖFK SÅ HÄR ÅRS - PÅ LÖRDAG MÖTER ÖFK ETT AV SVERIGES BÄSTA LAG
av Haldo Jonsson
Publicerad 16 Feb 2024 - 16:01 Uppdaterad 16 Feb 2024 - 20:50

Bild från ÖFK - Häcken på Jämtkraft Arena i allsvenskan 2018. ÖFK vann med 2-0 med mål av Dino Islamovic och Jamie Hopcutt. Foto: Alexander Edfalk

Nu är det dags för ÖFK att prova sina vingar i tävlingssammanhang. Nu får vi se vad träningslägret i Spanien gett för resultat och hur alla träningstimmar på Jämtkraft betytt. Nu är det för sent att ångra något.

Magnus Powell har kört hårdare än i fjol, eftersom ambitionerna jämfört med fjolåret, har höjts ett par snäpp.

Trots den stränga kylan har spelarna till synes ostörda kört beundransvärt hårt på träningspassen. Det har varit imponerande att se deras vilja.

Kylan och snön det är den grymma verkligheten vi har att hålla oss till häruppe. Det har inte skrämt någon. Så har det varit genom alla år, genom alla säsonger och genom alla timmar och minuter. Det sägs att det härdar.

Fråga Sema, fråga Ghoddos, fråga Edwards, ja fråga alla tidigare hjältar. Du får samma svar.

Det visar, att det finns stark vilja och att man vill satsa hårt och nästan hänsynslöst för att nå något stort.

ÖFK åker till Göteborg med i stort sett sin bästa trupp. En som måste stanna hemma är tyvärr Malcolm Stolt. Han har drabbats av en mycket svår förkylning och det skulle förvåna stort om han kommer till spel under cupäventyret. Krya på dig Malcolm, du behovs!

Jag hoppas Musolitin får ersätta dig även om Nader gjorde det bra senast. Han är en duktig fotbollspelare med stora utvecklingsmöjligheter som passar bättre längre ner i banan. Det blir även intressant att följa mittbacken Fhilip Bonde. Han har imponerat.

Bortsett från Malcolm ser det bra ut i truppen och det ska vi vara mer än nöjda med.

Hos Häcken är det sämre. Saknas gör Jacob Laursen, Johan Hammar och Valgeir Fridriksson.

Nyförvärv Häcken: Julius Lindberg (mf/fw, Gais), Adam Lundkvist (b, Austin FC), John Paul Dembe (fw, KCCA FC), Nikola Zecevic (b, Vozdovac), Andreas Linde, mv (Greuther Fürth),

Tillbaka från lån: Sigge Jansson (b, Tvååkers IF), Semir Bosnic (mf/fw, Norrby IF).

Förluster: Samuel Gustafson (mf, Urawa Red Diamonds), Tomas Totland (b, St. Louis City), Tobias Sana (fw, ny klubb ej klar), Aiham Ousou (b, Slavia Prag, åter efter lån), Momodou Sonko (fw, Gent).

Bonnah, som varit sjuk, tränar nu.

Keita har återkommit från sina landslagsuppdrag. Det blir intressant att se, om han är i form att starta på lördag. Vi har ju annars Mills, även om han har en bit kvar till storformen, så har han varit godkänd i sina två matcher i år. Mot Levanger var det sannerligen inte lätt för Mills att behålla smidigheten på grund av kylan.

På lördag möter ÖFK ett av landets bästa lag. Det är till den höga nivån ÖFK vill komma. Det blir intressant att se hur långt de har nått trots förberedelse av inte fullt två träningsmatcher. Där har Häcken ett stort försprång. De har många hårda tävlingsmatcher matcher på hög nivå bakom sig och fem träningsmatcher. Deras resultat är dock inget att skryta med. Vad jag sett har de inte vunnit på nio matcher. Självförtroendet kan inte vara på topp.

ÖFK har vunnit mot Häcken i Svenska Cupen tidigare. Det var år 2017. ÖFK vann borta med 3-1. Det var på ÖFK:s väg mot Europa League.

ÖFK har även vunnit i allsvenskan mot Häcken. Det inträffade 2016. Då vann ÖFK hemma och Häcken borta. 2017 blev det 3-3 borta och ÖFK vann med 4-1 hemma. 2018 vann ÖFK hemma med förlorade borta. Året därpå blev de oavgjort i båda matcherna.

På lördag väntas bra väderförhållanden under matchen så det är upplagt för en bra match. De ska bli fem plusgrader och sol.

Snart är det dags. Spänningen stiger för varje timme.

ÖFK har allt att vinna! ÖFK ger sig aldrig!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Just nu pågår frimånaden  
  av Klaus Kurzawa | Idag - 13:58  
 

Mellan 15 november och 15 december infaller frimånaden. Då kan amatörspelare byta förening fritt utan att behöva lämnande förenings godkännande.

 
  Läs mer...  
 


 
  Största stjärnan i Schweiz landslag har tidigare mött ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:45  
 

Sotirios Papagiannopoulos och Tom Pettersson i ÖFK hälsar på Arsenals spelare före match. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Vid kvalet till Superettan avgörs om vi ska få två lag från Stockholm i Superettan 2026  
  av Haldo Jonsson | 16 Nov 2025 - 21:25  
 

Redan klara för Superettan nästa år är Stockholm United. Där spelar en före detta frösöspelare och en före detta ÖFK spelare.

Foto. Haldo Jonsson

Det har uppstått bråk mellan Hammaby TFF och Örebro Sk om flytt av matchdag i kvalet och supporterklubben Kubanerna i Örebro är kritiska till Hammarbys möjlighet att flytta spelare mellan A-lag och talanglag s.k kloning.

 
  Läs mer...  
 


 
  Vad har hänt med flick och Damfotbollen i länet sista 10-15 åren.  
  av Micke Olofsson  | 16 Nov 2025 - 14:17  
 

Micke Olofsson. Foto Privat

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
23 Mar 2025 - 16:27 Kamraterna - Ytterhogdal 3-0
22 Mar 2025 - 16:07 Förlust i genrepet
22 Mar 2025 - 14:33 Startelvan i dag (genrep)
22 Mar 2025 - 09:25 DM- matcherna fortsätter
21 Mar 2025 - 21:40 Träningsmatch mot Levanger FK lördag kl.15.00
20 Mar 2025 - 15:20 Nej, detta får inte ske
20 Mar 2025 - 09:44 Troligtvis femton lag i Superettan om ÖFK drar sig ur.
19 Mar 2025 - 08:27 kamraterna vs hogdal
18 Mar 2025 - 22:44 Kritisk situation för ÖFK. Nu krävs att vi alla ställer upp.
18 Mar 2025 - 18:36 Krisläge i ÖFK - Saknar miljoner för att genomföra säsongen
16 Mar 2025 - 21:34 Referat: Ope IF - Frösö IF
16 Mar 2025 - 21:32 Resultat DM
15 Mar 2025 - 21:42 Pontus Kindberg till IFK Östersund
15 Mar 2025 - 20:42 uddamålsvinst för röd/vitt
15 Mar 2025 - 16:30 Ett steg framåt för ÖFK
15 Mar 2025 - 14:43 Startelvan i dag mot Umeå FC
14 Mar 2025 - 22:38 Umeå FC - ÖFK lördag kl.16.00
14 Mar 2025 - 20:41 ÖFK:s back Chrisnovic Nsa ansluter till Frösö IF
14 Mar 2025 - 17:20 träningsmatcher för damerna. Förlust mot Tiller 0-1
13 Mar 2025 - 22:47 ÖFK hade årsmöte i kväll - Kiarash Livani höjde tempot
 
 
 
13
kommentarer
Jussi Kontinen - något för ÖFK? Ja visst!
av Haldo Jonsson | 15 Nov 2025 - 13:27
Jussi Kontinen. Foto Haldo Jonsson
4
kommentarer
Kval till P17 Allsvenskan
av Haldo Jonsson | 15 Nov 2025 - 16:31
4
kommentarer
Forwarden Edgar Navassardian lånades ut till FC Ro
av Haldo Jonsson | 13 Nov 2025 - 15:22
Edgar Navassardian. Foto Micke Olof
1
kommentar
Vid kvalet till Superettan avgörs om vi ska få två
av Haldo Jonsson | 16 Nov 2025 - 21:25
Redan klara för Superettan n&a
1
kommentar
Vad har hänt med flick och Damfotbollen i länet si
av Micke Olofsson | 16 Nov 2025 - 14:17
Micke Olofsson. Foto Privat
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook