Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

SANDVIKENS IF - ÖSTERSUNDS FK 4-0 (1-0)
av Haldo Jonsson
Publicerad 9 Feb 2025 - 16:27 Uppdaterad 9 Feb 2025 - 22:43

I dagens match får vi se andra ansikten på plan än vi såg mot Degerfors. Det gör matchen inte ointressantare. Det blir kul att se de nyförvärv som vilade i går. Livani går metodiskt till väga. Med tanke på att han tränat ÖFK i bara en månad så har hans tankegångar om hur han vill spela, slagit igenom mer än man kan förvänta sig.

Nu börjar matchen

De var många okända spelare i ÖFK på plan idag. Det berodde på att det fanns sammanlagt fem provspelare och en akademispelare i startelvan.

Det var svårt att identifiera och känna igen alla.


Målvakten Lundhall vaktade för första gången stolparna i ÖFK.

Fyra spelare saknades i truppen, som normalt brukar finnas med. Det var mittbacken Sunday, mittfältarna Sporrong och Norrby och forwarden Kirby. De tre sistnämnda var visst skadade.

Det blev en ganska trevlig, jämn och öppen halvlek med en hel del målchanser för båda lagen. Spelmässigt var det ganska lika, möjligen med lite övervikt för Sandviken. Matchen stod hela tiden och vägde. Ingen kunde ta greppet.


Matchen började med en bra chans för Sandviken, då ÖFK inte hann med riktigt.


Vi kunde sedan notera två riktig bra chanser för ÖFK som kunde ha resulterat. En var när snabbe Emmanuel Ikechukwu var inblandad med skott efter en fin genomlöpning, men målvakten gick ut och täckte bollen.

Sandviken hade stundtals problem med Perry, som man inte fick grepp om. Han utmärkte sig och var pigg och aktiv både i försvar och anfall.

Efter 13 minuters jämnt spel blev det dags för 1-0 för Sandviken. Efter en erövring av bollen fick Thellsson raka spåret mot mål och han gjorde inget misstag.


Det fanns målchanser för ÖFK. En var när Yossief var nära att lyckas, efter att han gjort en fin löpning, men målvakten avvärjde i sista stund.

Vi noterade vidare att i 32:a minuten sköt provspelaren Mainer ett bra skott efter hörna som var nära att gå i mål.


I slutet av halvleken blev det svettiga minuter för Lundhall, men han avvärjde målet med ett par bra räddningar.



Det var bra spel från både Sandviken och ÖFK under större delen av halvleken. Man utbytte målchanser, men något mer mål blev det inte.



I andra halvlek kom fem akademispelare in och en fanns tidigare på plan. För de flesta av dem var det första gången de fick prova på seniorspel. Man märkte att många var tända och ivriga för att göra sitt bästa.

Liksom i första halvlek så började andra halvlek med att par bra chanser för Sandviken. Det dröjde bara ett par minuter till så var det klart för 2-0. Det var slarv i ÖFK:s försvar som blev helt överspelat när Sandviken kom fram i anfallsläge.



Det blev en halvlek som helt skiljde sig helt från den första. I den förstavar ÖFK riktigt bra, men i andra, blev inte halvleken gammal förrän Sandviken tog över.


ÖFK hade svårt att freda sig för Sandvikens mera resoluta och rakare spel.

Kanske inte heller att förvånas över, eftersom det blev för många spelare tillsammans som tidigare inte spelat ihop. Fortfarande var även provspelarna på plan. Det var dock svårt att se, om någon utmärkte sig genom att ÖFK:s spel i emellanåt inte flöt så bra. Det blev hackigt.

ÖFK fick svårt att komma upp i några längre anfall och det tog lång tid till att vi kunde anteckna det första riktiga anfallen.


Det blev två mål till för Sandviken.

I 69:e minuten på en frispark intill stolpen och 3-0

I slutet av matchen 4-0 genom släpphänt ingripande av Lundhall.

Tyvärr råkade Mainer, som det såg ut som, för en svår skada i alldeles slutet av matchen, och fick bäras av plan. Trist för en provspelare som vill försöka ta en plats i ÖFK.

Bästa målchansen i andra halvlek hade ÖFK genom akademispelaren Lidenmark med ett snabbt och bra skott, men målvakten gjorde en utmärkt räddning.

Emmanuel Ikechukwu var en av provspelarna som var snabb och vllle mycket.


Bäst i Sandviken var Liam Vabö med ett frisparksmål och två ass.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Ahmed Bonnah kom igen med besked - blev Trissvinnare mot Brage  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:38  
 

Ahmed Bonnah Trissvinnare Brage. Foto Thord-Eric Nilsson

Simon Marklund leder den sammanlagda Trissen.

Putte Kock leder Hos Andreas Tipset sammanlagt.

 
  Läs mer...  
 


 
  Höga poäng till flera ÖFK-spelare mot Brage  
  av Haldo Jonsson | 20 Okt 2025 - 21:38  
 

Chovnnie Amatkarijo poängmässigt bäst av alla ÖFK- spelare mot Brage. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Öztersund ungdom IF P16 klara för pojkallsvenskan  
  av Haldo Jonsson | 20 Okt 2025 - 18:28  
 

Foto Privat

Tränaren Zetterström var nöjd. -Det är kul när även vi små kan lyckas. Pojkarna gjorde det bra. Det faktum att i är 1-2 yngre än de vi möter gör prestationen ännu större, säger Jörgen Z Zetterström till fotbollz.se

 
  Läs mer...  
 


 
  kval till ettan, omg 1 , grupp 1 2025  
  av classe olofsson | 20 Okt 2025 - 14:37  
 

Lördag 25/10 kl 16 Hagsätra ip 1.....Rågsveds if - IFK Östersund

 
     
 
Nyhetsarkiv
20 Okt 2025 - 12:55 Känns ändå ganska bra
20 Okt 2025 - 12:53 Även Björn Hamberg och Linus Kandolin, f.d Eriksson klar för
20 Okt 2025 - 09:35 Graham Potter tar över Svenska landslaget
19 Okt 2025 - 22:38 Fotbollsakrobatik på hög nivå.
19 Okt 2025 - 19:54 Är du Krokom/Dvärsätts nästa tränare?
19 Okt 2025 - 19:27 Bilder ÖFK - IK Brage 1-0
19 Okt 2025 - 19:05 Resultat kvalmatcher i helgen - både glädje och besvikelser
19 Okt 2025 - 16:45 oavgjort och 5 plats i serien
19 Okt 2025 - 14:13 Sagt efter matchen
19 Okt 2025 - 07:37 Kval till ettan
19 Okt 2025 - 00:02 Riktigt bra laginsats
18 Okt 2025 - 22:56 Referat: Ope IF - IF Team Hudik
18 Okt 2025 - 20:19 ÖFK - IK Brage 1-0 (0-0)
18 Okt 2025 - 19:20 Matchens prestation
18 Okt 2025 - 18:28 Bilder från Ope IF - Team Hudik 2-6, kval till div 1 damer
18 Okt 2025 - 18:25 IFK Östersund-Umeå FC Akademi 5-1 (3-0)
18 Okt 2025 - 17:24 Matchens överraskning
18 Okt 2025 - 14:03 Startelvan
17 Okt 2025 - 10:18 Tips div 2 Norrland uppflyttning
17 Okt 2025 - 09:42 Följ ÖFK - Brage via fotbollz.se
 
 
 
4
kommentarer
Tips div 2 Norrland uppflyttning
av Haldo Jonsson | 17 Okt 2025 - 10:18
3
kommentarer
Känns ändå ganska bra
av Per Lagerbäck | 20 Okt 2025 - 12:55
Trots att Utsikten tyvärr vann
3
kommentarer
Sex kvalmatcher spelas i helgen - herrar, damer oc
av Haldo Jonsson | 17 Okt 2025 - 10:14
Österzunds Ungdom IF klara f&o
2
kommentarer
ÖFK - IK Brage 1-0 (0-0)
av Hasse Thor | 18 Okt 2025 - 20:19
Östersunds FK bärgade dom
1
kommentar
Referat: Ope IF - IF Team Hudik
av Ope IF | 18 Okt 2025 - 22:56
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook