Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

ÖFK ÖVERTYGADE MOT ÖREBRO - SÄKER SEGER!
av Lasse Granbacka
Publicerad 24 Maj 2025 - 19:28 Uppdaterad 6 Jul 2025 - 21:57

ÖFK - Örebro 3-1 (1-0)

Trissvinnaren Simon Marklunds eleganta 1-0-mål. Foto Thord-Eric Nilsson

ÖFK – Örebro SK
Flera förändringar i startelvan sedan förlustmatchen mot Västerås. Perry och även Edqvist tillbaks i startelvan. Origi i mål och ingen Brendon i truppen idag.
Hopcutt och Adjoumani tillbaka men på bänken.

Första halvlek
Lugn inledning och avvaktande spel från båda lagen de första tio minuterna i halvleken.
Oroligt i ÖFK försvaret med Sunday som felpassade vid några tillfällen och även några felpass av Origi i målet.

Sporrong provade skott i minut nio men högt över och Perry sånär igenom minuten senare men stoppades av ÖSK försvaret.
Första riktigt farliga chansen hade Örebro, en dubbelchans i minut tolv, Origi stod rätt placerad och kunde rädda returerna.
Fint samspel av Edqvist och Marklund i minut 14 men resultatlöst

En pigg Perry kom in i ÖSK:s straffområde men Örebro målvakten Påhlsson hinner ut och avvärja i minut 19.
Två minuter senare tar Marklund ett skott som tar på ÖSK back och returen till Perry men ut via ÖSK spelare till hörna som blir resultatlöst.
ÖFK har nu kommit in i matchen mer och har bollinnehavet och har ett rakare spel nu och snabbar upp i anfall.
Perry igen provar skott men utanför. Han håller på att skjuta in sig.
Farlig situation i minut 25 då Sunday felpassar men ÖFK försvaret reder ändå ut det till en ÖSK hörna och Origi pressas några minuter senare så att han slår ut bollen på läktaren.

1–0! Marklund slår till med en klackspark som går in i bortre hörnet! Målet kom efter en ÖFK hörna i minut 27.
ÖSK repar mod efter baklängesmålet och har en bra period då det återstår 15 minuter av halvleken och har flera inlägg mot ÖFK:s målområde och även någon hörna.
Marklund provar skott i minut 36 men ÖSK målvakten räddar. Han viker in och avslutar på Påhlsson.
Bra framspel till Marklund via Bonde och Johnsson. Bonnah är först på returen och avslutar, Påhlsson räddar.
Mycket ÖFK nu och bra kantspel av Johansson som kommer upp högt på högerkanten och slår ett inlägg mot Marklund och skott på mål av Kirby i minut 37.
Kirby har vaknat till och provar skott då det återstår tre minuter av halvleken men på målvakten.
Inga fler mål i halvleken och ÖFK går in i pausen med en 1 – 0 ledning. Halvleken till ÖFK efter en svag inledning så tog ÖFK över matchen och kunde ta ledningen.
Marklund och Perry pigga i första halvlek.

Andra halvlek
ÖSK byter in Erik Karlsson direkt i starten av andra halvlek och ut går Shlimon.
Avvaktande spel även i inledningen av andra halvlek.
ÖFK får en hörna efter sex minuter som slås av Johansson och upp kommer Bonde som snyggt kan nicka in bollen och ledning med 2 – 0 till ÖFK.
Fem minuter senare provar Perry skott efter ett fint pass av Edqvist men på försvarare.

ÖSK har inte gett upp utan i minut 58 reducerar ÖSK till 2 – 1 efter ett fint skott av Kalle Holmberg. Målet kom efter en ÖSK frispark.
ÖSK gör ett trippelbyte i minut 63. Man vill försöka förändra matchbilden ytterligare.
Kirby blir liggande i minut 68 och sjukvårdare in. Andra gången han ligger ned och han tar sig åt ansiktet men kommer ändå upp efter ett tag och kommer in i matchen igen.

Lite mer ÖSK efter trippelbytet men Origi kan rädda en frispark från ÖSK i minut 69. Skott på mål av Antonio Yakoub.
3 – 1 kom efter 75 minuter. Perry tar sig fram och hittar ett avslut som går in i första hörnet! Var visst Perrys första mål i seriesammanhang för ÖFK och han har gjort mål i Svenska Cupen tidigare.
ÖFK byter in Ghanoum istället för Johansson i minut 76.
ÖSK anfaller mer och ÖFK får nu försvara sig då det är15 minuter kvar av matchen.

Båda lagen gör flera byten i slutet av matchen och ÖFK får in Oluwayemi, Bawa och Adjoumani då det återstår några minuter av matchens ordinarie tid.
Ghanoum blir liggande efter ett hårt skott i ansiktet. Publiken i skriker då domaren inte blåser av då man kunde befara ansiktsskada.
Blåser till slut men det slutar med ett gult kort till ÖFK bänken och Eliassen efter protest att domaren inte blåste av spelet. Minuten var 90.
Sex minuters tillägg och då hinner Kirby få en varning och Adjoumani hinner göra en fin löpning och inlägg men ingen ÖFK:are med på det inlägget och matchen spelas av ÖFK seger mede 3 – 1

Sammanfattning
ÖFK tar tre poäng mot Örebro. Efter en avvaktande inledning så skapade ÖFK en hel del i slutet av första halvlek.
ÖFK tar ledningen efter 27 minuter efter ett fint mål av Simon Marklund som kom efter hörna.
ÖFK utökade laget ledningen efter ett nickmål av Philip Bonde i inledningen av andra halvlek, också det efter hörna.
Örebro svarade sex minuter senare med att reducera.
ÖFK som kunde sätta punkt med att göra 3–1 efter mål av Perry som gjorde sitt första mål i ÖFK-tröjan i seriesammanhang.
Valet står mellan Marklund och Perry i trissen men jag vill ändå ge det till Marklund som återigen visade klass och är idag en av ÖFK:s viktigaste spelare, Perry tillbaks och idag även som målskytt för fösta gången för ÖFK i seriesammanhang och Bonde för en fin insats där han också fick göra mål

Trissen:

1) Marklund

2) Perry

3) Bonde

Text Lasse Granbacka

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  kamraterna lirar sista seriematchen på hofvallen  
  av classe olofsson | Igår - 11:54  
 

Lördag 18/10 kl 15 Hofvallen.....IFK Östersund - Umeå FC Akademi . Välkommen

 
 


 
  ÖFK:s läge inför de sista matcherna i Superettan är ungefär som i fjol  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:03  
 

Philip Bonde gör mål i i 89:e minuten i fjolårets sista match i serien mot Brage och kvitterar till 1-1 och därmed var ÖFK kvar i Superettan, men kval mot Lund återstod. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat kvalspelet  
  av Haldo Jonsson | 12 Okt 2025 - 19:12  
   
  Läs mer...  
 


 
  När Fredheim kom till Östersund som tränare för Ljungskile möttes möttes han av glädjerus  
  av Haldo Jonsson | 11 Okt 2025 - 21:26  
 

Tor-Arne Fredheim

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
11 Okt 2025 - 21:16 Omgångens prestation i Div 2 Norrland Höst Uppflyttning 2025
11 Okt 2025 - 20:55 IFK Östersund klar för kval till div 1 Norra
11 Okt 2025 - 15:39 förlust i derbyt
11 Okt 2025 - 15:34 målrikt när kamraterna vinner måste match
10 Okt 2025 - 15:09 Tränarbyte i ÖFK - Vi tror på det här'
8 Okt 2025 - 23:42 Ja, jävlar så fel det blev
8 Okt 2025 - 22:46 Mycket liknar situationen i landslaget
8 Okt 2025 - 17:49 Tor-Arne Fredheim tar över huvudtränaransvaret säsongen ut
8 Okt 2025 - 10:27 Kiarash Livani får sparken
8 Okt 2025 - 10:00 Nu startar höstens spännande kvalspel
7 Okt 2025 - 13:32 avgörandet närmar sig för kamraterna
6 Okt 2025 - 22:41 Dvärsätts BK drar sig ur div 3 mellersta Norrland - kommer a
6 Okt 2025 - 17:19 Usiktens BK begärd i konkurs- Nu dementerar de.
6 Okt 2025 - 16:38 Omgångens prestation div 3 Mellersta Norrland
6 Okt 2025 - 16:35 Jamie Hopcutt håller än - fick högsta poängen mot Västerås S
6 Okt 2025 - 12:40 norrlands derby
5 Okt 2025 - 20:00 Bilder från Ope IF- Kramfors-Alliansen 2-0 - Säsongens sista
5 Okt 2025 - 18:43 ÖFK HÅLLER UNDAN MEN UTSIKTEN HAR LÄTTARE SLUT
5 Okt 2025 - 18:30 Referat: Ås IF - Tandsbyns FK 0-2 (0-1)
5 Okt 2025 - 18:14 Resultat och Tips div 3 mellersta Norrland - rafflande omgån
 
 
 
6
kommentarer
Tränarbyte i ÖFK - Vi tror på det här'
av Haldo Jonsson | 10 Okt 2025 - 15:09
Jabir gör 1-1 i matchen mot Ut
2
kommentarer
Resultat dagens kvalspel
av Haldo Jonsson | 11 Okt 2025 - 20:44
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook