Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

REFERAT: COSMOS FK - TANDSBYNS FK 3-0 (1-0)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 17 Aug 2025 - 18:57 Uppdaterad 17 Aug 2025 - 19:00

Cosmos tog emot Tandsbyn på en fin men stormig Hofvallen, där hemmalaget till slut vann rättvist med 3–0. Tandsbyn stod emot bra i första halvlek och inledde piggt i andra, men lyckades inte matcha hemmalaget utan fick lämna poänglösa.

Hofvallen är em oerhört trevlig anläggning och naturgräsplanen är riktigt trevlig att spela på när gräset är grönt och välklippt samt att vädret är skönt. När Cosmos tog emot Tandsbyn var det så nära att vara perfekt, men en storm gjorde att matchen ändå blev relativt svårspelad för två lag som försöker ha som grundtanke att spela boll.

Matchen började och vi valde att starta i motvinden med filosofin att ligga lågt, spela tight och inte släppa till något i första för att sedan kunna slå på offensiven i andra med vinden i ryggen. En plan så god som någon och det var tydligt att Cosmos var det spelförande laget direkt från början. Men även de hade problem i vinden, djupledsbollar blev lite för långa och svårt att tajma höga bollar både i försvar och anfall.

Ganska tidigt för Edvin i Tandsbyns mål presentera sig med en panterräddning i krysset på ett överraskande skott på distans. Men bara minuter senare har Cosmos satt ledningsmålet efter ett förspel och passningsspel utanför straffområdet som såg ut att vara lika delar tur som skicklighet. Men det är det som många av spelarna i Cosmos är så bra på, att få med sig bollen även i tilltrasslade situationer. Edvin var på avslutet men kunde inte styra bollen utanför målet.

Vi viker inte ner oss för det utan fortsätter att spela en tight fotboll, klart det blir lite jobbigt att hela tiden spela försvarsspel men det fanns ändå spår av anfallsfotboll i motvinden och när domaren blåste för halvtid kändes det som vi hade alla möjligheter att vända matchen efter sidbytet.

I andra halvlek är det också vi som börjar bäst. Vi håller i bollen och lyckas sätta Cosmos under viss press, vi tvingar också deras vikarierande målvakt till en fin räddning vid stolproten. Men vi saknar det där lilla extra och målet uteblir, istället är det hemmalaget som blixtrar till. Ett fint spel ute på deras vänsterkant leder till målchans och 2-0. Vi tappar huvudet lite och av bara farten gör cosmos 3-0.

Med kvarten kvar gör båda lagen lite byten. Cosmos för att de vill och vi för att vi måste. Det är också en av de stora skillnaderna idag, vi har en stark start-11 som kan rå på de flesta lag i fyran, på bänken är vi dock lite tunna idag. Cosmos har en oerhörd bredd och kan med flera byten fortfarande vara ett topplag i fyran.

Men trots det blir de sista 15 en ganska avslagen tillställning. När domaren blåser av matchen känns det som en rättvis vinst till hemmalaget och vi får ladda om inför att vi tar emot Myssjö Oviken hemma nästa fredag.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  kamraterna lirar sista seriematchen på hofvallen  
  av classe olofsson | Igår - 11:54  
 

Lördag 18/10 kl 15 Hofvallen.....IFK Östersund - Umeå FC Akademi . Välkommen

 
 


 
  ÖFK:s läge inför de sista matcherna i Superettan är ungefär som i fjol  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:03  
 

Philip Bonde gör mål i i 89:e minuten i fjolårets sista match i serien mot Brage och kvitterar till 1-1 och därmed var ÖFK kvar i Superettan, men kval mot Lund återstod. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat kvalspelet  
  av Haldo Jonsson | 12 Okt 2025 - 19:12  
   
  Läs mer...  
 


 
  När Fredheim kom till Östersund som tränare för Ljungskile möttes möttes han av glädjerus  
  av Haldo Jonsson | 11 Okt 2025 - 21:26  
 

Tor-Arne Fredheim

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
3 Sep 2025 - 20:03 Gideon Granström en blivande stjärna - blev Trissvinnare mot
3 Sep 2025 - 14:09 Vi har vackraste Idrottsplatsen - Insändare till fotbollz.se
3 Sep 2025 - 11:44 Gottne på besök
2 Sep 2025 - 15:46 Duktiga gästspelare på gåfotbollen idag
2 Sep 2025 - 11:29 Ali Suljic uttagen till veckans lag lag i Superettan
2 Sep 2025 - 10:29 Match mot Berganäsets Aik
1 Sep 2025 - 19:35 Alexander Isak tog sina första steg inom elitfotbollen på Jä
1 Sep 2025 - 09:55 ÖFK tar in mental tränare
31 Aug 2025 - 21:55 Referat IFK Timrå - Ope IF
31 Aug 2025 - 21:11 Nebiyou Perry lämnar ÖFK för dansk klubb - ÖFK bekräftar ida
31 Aug 2025 - 13:56 Alsens IF - Tandsbyn FK 1-4 (1-0)
31 Aug 2025 - 10:45 Bildkavalkad från ÖFK- Kalmar FF 0-0
30 Aug 2025 - 21:45 Bilder från Hallen - Bräcke 2-3 div 5 Södra
30 Aug 2025 - 21:29 Resultat spelomgång 17 div.4 Jämtland - Härjedalen 2025
30 Aug 2025 - 19:24 ÖFK knep en poäng av serieledarna
30 Aug 2025 - 18:25 Poäng för ÖFK spelare i matchen mot Kalmar FF
30 Aug 2025 - 18:22 Matchens prestation
30 Aug 2025 - 17:32 Matchens överraskning
30 Aug 2025 - 16:09 kryss för kamraterna
30 Aug 2025 - 16:04 uddamålsförlust
 
 
 
6
kommentarer
Tränarbyte i ÖFK - Vi tror på det här'
av Haldo Jonsson | 10 Okt 2025 - 15:09
Jabir gör 1-1 i matchen mot Ut
2
kommentarer
Resultat dagens kvalspel
av Haldo Jonsson | 11 Okt 2025 - 20:44
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook