Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

REFERAT: TANDSBYNS FK - MYSSJÖ/OVIKENS IF 3-3 (2-1)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 22 Sep 2024 - 11:16 

En svängig och inte så välspelad match slutade med att lagen fick med sig ett poäng var.

Nu är det höst. Bitvis var det rätt kyligt på bänken, men så kom solen fram och det blev varmt och skönt. Tur att vädret i alla fall kunde värma publiken som kommit, för spelet var det lite sådär med.

Matchen börjar i alla fall med att vi rätt snabbt gör 1-0. Joel gör en riktigt fin prestation och vi kan lägga in ledningsmålet efter bara 7 minuter. Förutom det är det ganska avvaktande spel första minutrarna. Båda lagen försöker spela fotboll, och båda lagen tappar boll som gör att motståndarna kan komma till lite halvlägen.

Ett sådant bolltapp kombinerat med ganska avvaktande försvarsspel från vår sida leder till att Philip Pierre i Myssjö/Oviken får bollen nära målet i straffområdet. Från bänken ser det ut som han ganska enkelt kan rulla in kvitteringen 1-1.

Första 20 händer det ganska mycket i matchen, och den perioden avslutas med att vi får en straff dömd till oss. Om jag minns situationen korrekt är det ett inspel på Mergim som nickar en stenhård boll inne i målgården, som går på en Myssjö/Oviken-spelares arm. Svårt att se situationen för mig, men med tanke på att det inte verkade vara så mycket protester får jag anta att det var korrekt dömt.

Lucas förvaltar straffen väl och stänker in ledning 2-1. En ledning som ska stå sig halvleken ut. Myssjö kanske är snäppet starkare mot slutet på halvleken och bästa chansen är en nick mot krysset som går strax utanför.

Efter pausen är det Myssjö/Oviken som kanske har lite mer boll under en period. Det är fortfarande en match som är lite mer dominerad av misstag än nåt fint spel. Men myssjö ska få till kvitteringen några minuter in i andra halvlek. Får med sig bollen in i straffområdet från sidan, och ur ganska snål vinkel slår in kvitteringen 2-2.

Nu jagar båda lagen vinsten och det känns som om spelet blir lite mer fysiskt. Så kommer Myssjö/Oviken upp i ett fint spel, inlägg och nick som seglar in i Edvins bortre kryss. 2-3 och det kändes lite som om den här matchen skulle rinna oss ur händerna.

Vi replikerar dock ganska omedelbart, Elias stänker in 3-3 på en boll som Myssjö/Ovikens målis Pontus är på, men inte lyckas hålla eller styra bort. Jag tittar bort ett ögonblick så jag ser inte riktigt upprinnelsen, men enligt uppgift skulle det vara en uppsnappad boll från målvakt som leder till läget.

I slutminutrarna tycker jag det är vi som har mer av de farliga lägena. Es har några fina avslut, men lyckas inte träffa innanför målramen. En frispark studsar lite oroväckande i motståndarnas straffområde, men blir till ingenting. Myssjö/Oviken är å sin sida inte ofarliga utan det är riktig svängig fotboll vi bjuds på.

Matchen slutar 3-3 och det är nog ett ganska rättvist resultat. Myssjö/Oviken tappar i striden mot Cosmos om kvalplatsen och vi tappar lite i jakten om mittenplaceringarna. Med bara en match kvar för oss att spela är vi säkra från negativt kval, men vi har svårt att nå nån framskjuten placering i år.

Nu är det bara ladda om, två veckors träning kvar och sen ska vi göra en bra avslutning mot Hede hemma.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - Trelleborgs FF 2-0 (2-0)  
  Idag - 15:41  
 

Referat, krönika och bilder kommer under kvällen!

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan mot Trelleborgs FF  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:03  
 

Rasmus Forsell, Christian Enemark, Ali Suljic, Sunday Anyanwu, Yannick Adjoumani, Simon Marklund, Eric Brendon, Albin Sporrong, Ahmed Bonnah, Chovanie Amatkarijo, Jabir Abdihakim Ali

 
  Läs mer...  
 


 
  Rapport från träningen  
  av Haldo Jonsson | 30 Okt 2025 - 21:51  
 

Arkivbild. Fredheim styr och ställer på träningarna och han är bestämd. Man får intrycket att han vet vad han vill.

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Trelleborgs FF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | 30 Okt 2025 - 18:53  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
12 Sep 2025 - 13:56 Följ Örebro SK - ÖFK via fotbollz.se
11 Sep 2025 - 22:09 Karl Ramberg ny Akademichef i ÖFK
11 Sep 2025 - 14:22 Utsiktens BK nära konkurs
10 Sep 2025 - 21:29 Fem punkter som bevisar att ÖFK gör en positiv nystart
9 Sep 2025 - 13:14 Tankar inför Örebro SK - ÖFK
9 Sep 2025 - 12:40 svår bortamatch väntar kamraterna
9 Sep 2025 - 12:35 sandviken hemma på lördag
9 Sep 2025 - 10:08 ÖFK- tränade Douglas Bergqvist har fått ny klubb
7 Sep 2025 - 22:12 Referat Ope IF - Matfors IF
7 Sep 2025 - 21:49 Om Aly Keita
7 Sep 2025 - 20:54 Bilder från Ope IF dam - Matfors IF 12-0 (6-0)
7 Sep 2025 - 20:53 Spelomgång 18 div.4 Jämtland-Härjedalen 2025
7 Sep 2025 - 20:52 Resultat Tips div 3 mellersta Norrland
7 Sep 2025 - 20:51 Resultat Div 2 Norrland Höst Uppflyttning 2025
7 Sep 2025 - 15:11 uddamålsvinst för ifk 2
7 Sep 2025 - 14:57 ifk fick slita för 3 pinnar
6 Sep 2025 - 20:56 Bilder från Ope IF - Frösö IF 1-0 (0-0) --- (Ope nu trea i t
6 Sep 2025 - 15:10 ifk fick fart på målskyttet
5 Sep 2025 - 10:53 Nu är det klart - Det blir kultursatsning även i år
4 Sep 2025 - 10:47 Ali Suljc fick högsta poängen mot Kalmar FF
 
 
 
2
kommentarer
Rapport från träningen
av Haldo Jonsson | 30 Okt 2025 - 21:51
Arkivbild. Fredheim styr och st&aum
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook