Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

REFERAT: ALSENS IF - TANDSBYNS FK 2-3 (1-2)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 15 Jun 2024 - 11:49 

I solskenet på Bleckåsvallen tog Tandsbyn en viktig 3-2-seger över Alsen.

Vad annars finns det att göra en onsdag i juni, när man är skadad, än att åka bort till fina Bleckåsvallen och titta på härlig division-4 fotboll när solen skiner. Så det var precis det jag gjorde. Det slumpade sig också så att jag fick en plats i laguppställningen, men med lågskor, jeans och en trasig baksida var det aldrig direkt nån risk att jag skulle komma in i spel. Istället satte jag mig till rätta på avbytarbänken med känslan av att det kunde bli en riktigt fin match i solskenet.

Alsen har haft det tufft under våren, och vi känner väl inte heller riktigt att vi kommit upp i den nivå vi borde ligga på. Det är ganska jämt i mitten på tabellen, men vi skulle vilja ligga några platser högre än på lägre halvan. Alsen är också i stora behov av poäng för att lämna nedflyttningsplatserna. Är det förresten någon som vet redan nu hur det kommer se ut nedåt i tabellen? Är det automatiskt nedflyttning för några lag eller är det negativt kval? Förhoppningsvis ska det inte vara nåt vi behöver fundera på när vi summerar den här säsongen.

Matchen startade och det är vi som börjar bäst. Vi försöker spela vårt spel och det får utdelning, en fin djupledsboll som Elias tajmar perfekt och kan utan problem lägga in 0-1 efter ungefär 10 minuter spelat. Efter det är det en rätt händelsefattig match, två lag som försöker spela fotboll men inte riktigt klarar av att hålla i bollen inom laget någon längre tid på offensiv planhalva.

När halvleken börjar lida mot sitt slut hettar det till lite mer. Ville Bylund avslutar från långt håll och den seglar in bakom Alsens målvakt. Ett riktigt snyggt mål, men frågan man kan ställa sig är väl om det var riktigt meningen.

Alsen trycker på lite extra sista minuterna och kommer till ett fint frisparksläge strax utanför straffområdet, stenhårt avslut vid bortre stolpen och resultatet till halvleken skrivs till 1-2.

I andra halvlek tycker jag Alsen kommer ut lite mer taggade, vi kanske spelar lite mer på resultatet men några minuter in på halvleken kommer vi till en hörna som Edvin slår. Inte årets hårdaste hörna men Elias står nästan rätt, lyckas hoppa upp halvt bakåt och nicka in bollen i mål över Alsens målvakt. 1-3 och det kändes där och då som vi hade matchen.

Det är förrädisk känsla för vi blir lite ängsliga samtidigt som Alsen har allt att spela för. Istället för att fortsätta spela lugnt och tryggt slarvar vi och spelar ifrån oss vilket gör att Alsen får boll och tid till att spela sitt spel. Ahmed står för några fina och svettiga räddningar i vårt mål innan han strax innan full tid får kapitulera. Jag såg inte riktigt vad som hände från min position på bänken, men 2-3 kändes som en riktig kalldusch. Jag tror fler än jag han tänka tanken "inte en lika-match till" innan domaren satte pipan till munnen och blåste av matchen.

Det är mycket roligare att lämna en match med 3 poäng, och det här är en match som det fanns bra saker att ta med men också en hel del att jobba på. Vi orkar inte riktigt som lag 90 minuter och det måste vi om vi inte ska tappa fler matcher i slutet.

Nu har vi en tuff bortamatch i Myssjö/Oviken på Onsdag innan vårens andra och sista hemmamatch mot Östersunds FK P19.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Är vi nöjda med årets säsong? - bokslut på lördag mot Sandvikens IF  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:50  
 

Sporrong avstängd mot Sandviken. Foto Thord-Eric Nilsson

ÖFK finns i mångas hjärtan.

Vi ser att ÖFK håller på att arbeta sig igenom de svåraste ekonomiska åren, och är på väg upp ut svackan mot ljusare tider mycket tack vare ordföranden elitbolaget styrelse Daniel Molander.

När ÖFK:s ekonomi är i balans och har överskott då kan vi våga titta längre upp i tabellen.

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ Sandvikens IF - ÖFK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 01:51  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Viktig match mot Sandviken trots att ÖFK är klara för Superettan nästa år  
  av Haldo Jonsson | 6 Nov 2025 - 21:49  
 

Glada målskyttar - Simon Marklund och Allbin Sporrong efter fjolårets oavgjorda match mot Sandviken på Jämtkraft Arena. Foto Thord-Eric Nilsson

Nye tränaren Tor-Arne Fredheim har har gjort att ÖFK har stigit i formtabellen upp från botten till mittskiktet. ÖFK är nu i god form och kommer att kriga om poängen till det bittra slutet.

 
  Läs mer...  
 


 
  Christian Enemark uttagen till veckans lag  
  av Haldo Jonsson | 6 Nov 2025 - 21:48  
 

Christian Enemark. Foto. Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
16 Aug 2025 - 15:39 Matchens prestation
16 Aug 2025 - 15:34 Matchens överraskning
16 Aug 2025 - 15:33 stark seger mot topplaget
16 Aug 2025 - 12:04 Startelvan idag
16 Aug 2025 - 09:09 Tips div 2 Norrland uppflyttning
16 Aug 2025 - 06:05 vinst för ifk 2
15 Aug 2025 - 21:46 Norra-Lit mot Frösö BK på anrika Ringsta IP
15 Aug 2025 - 19:21 Följ Norrlandsderbyt mellan ÖFK och GIF Sundsvall via fotbol
15 Aug 2025 - 18:56 ÖFK lånar målvakt från Degerfors
15 Aug 2025 - 15:49 Intervju med f.d. ÖFK- spelaren Bobo Sollander om sin tid i
15 Aug 2025 - 14:34 Kom-i-håg 1a september regeln
15 Aug 2025 - 11:56 Hett Norrlandsderby - Det är nu ÖFK ska visa klassen och vin
13 Aug 2025 - 14:59 bortamatcher för röd/vitt kommande helg för dam o herr
13 Aug 2025 - 13:20 Matcher resten av veckan
12 Aug 2025 - 05:40 derby vinst för ifk 2
11 Aug 2025 - 19:32 Finns det anledning att vara orolig?
11 Aug 2025 - 11:05 Två gamla mittbackar från ÖFK hjälpte AIK att hålla nollan i
10 Aug 2025 - 21:12 Referat: Svegs IK - Ope IF Dam
10 Aug 2025 - 21:10 Referat: Ope IF - Brunflo FK
10 Aug 2025 - 21:02 Tips div 3 mellersta Norrland - Vinst för Ope på bortaplan
 
 
 
12
kommentarer
Bråda tider stundar för ÖFK och sportchefen Stefan
av Haldo Jonsson | 4 Nov 2025 - 16:11
Stefan Lundin. Foto Haldo Jonsson
3
kommentarer
Summering av -25 samt framåtblick mot -26
av Martin Nylander | 6 Nov 2025 - 10:29
Säsongen sista match borta mot
1
kommentar
Ytterhogdal åker ur div 2 norra Svealand
av Haldo Jonsson | 6 Nov 2025 - 16:45
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook