Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

REFERAT: BRUNFLO FK - TANDSBYNS FK 0-1 (0-1)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 9 Maj 2025 - 11:23 

I en ganska kall och blöt drabbning lyckades bortalaget bryta Brunflos vinstsvit och ta med sig alla 3 poängen.

Vår tredje match för den här säsongen, men min första. Lite på grund av att jag går en målvaktstränarutbildning, jag blir inte yngre och även om jag har lite kvar att ge (främst på bänken kanske) känns det roligt att ha möjlighet att kunna ge lite tillbaka från min ändå ganska långa erfarenhet i länets lägre divisioner.

Det fina och varma april-väder vi haft lyste med sin frånvaro när Brunflo tog emot Tandsbyn på Brunflos nu ganska trevliga konstgräsplan. Regnet gjorde att konstgräset var lite mindre strävt men med en ganska märklig studs som gjorde att bollarna lite rann iväg, nåt vi fick se i några i situationer när båda lagen försökte spela långt.

Jag vet att vi innan hypat upp matchen, vi har startat bra men Brunflo bättre och vi tänkte inte låta närmaste rivalen ta tredje raka mot oss, i alla fall inte utan kamp. Och kamp bjöd både vi och Brunflo upp till. Passande match då förbundet nu kraftsamlar, tillsammans för ett bättre matchklimat och representant från förbundet var på plats under matchen. För oss som herrar i division fyra tänker jag att det i grunden handlar om att spela tufft och hårt men ändå juste. Huruvida matchen levde upp till det får kanske nån annan svara på, men från bänken kändes det som båda lagen hittade en ganska okej nivå.

När matchen drog igång var det vi som tog hand om bollen och styrde matchen, i alla fall de första 10-15 minuterna, Brunflo verkade mer fokusera inledningen på markeringsspelet och att framförallt plocka bort Petter M ur matchen. Något som kanske påverkade honom en del, men jag tycker snarare det gav resten av laget större möjligheter att spela runt och komma till bra lägen. Elias Westin hade tack vare det nån fin chans i inledningen men hade inte riktigt trimmat in avslutsfoten.

Efter vår första fina inledning mattades vi av något och Brunflo tog sig in i matchen. Nu följde en period av ganska mycket kamp, spel på mittplan och byte av bollförande lag utan några speciellt fina målchanser. Brunflos målvakt Elvis hade en fin reflexräddning intill stolpen som kanske vår bästa målchans. Brunflo har en frispark som Edvin räddar relativt enkelt som bästa möjlighet i första halvlek. Tony har en tuff match och med sitt egna fysiska spel hamnar han i flera hårda situationer, en som till slut slutar med ett gult kort till en Brunflo-spelare. Det ger oss tändvätska och efter ett fint spel där Leo kommer till avslut, Elvis tvingas lämna en retur rakt ut i banan där Westin står rätt placerad och kan lägga in 0-1 innan halvtidsvilan.

I andra halvek flyttar Brunflo upp pressen lite, i alla fall delvis. Det leder till att Brunflo får en ganska långt lag och det blir lite mer ytor på mittfältet, som vi tyvärr är ganska dåliga på utnyttja. Brunflo kommer till lite bättre lägen och har en boll i mål, som blir avvinkad på grund av offside. När jag kollar på inspelningen efteråt känns offsiden tveksam, men jag tror säkert Edvin haft den om det inte varit avblåst. Westin har strax innan en väldigt god möjlighet att göra 2-0 men Elivs är stor och får en kroppsdel bakom bollen.

Brunflos bästa chans i matchen kommer från en frispark, i andra situationen gör Edvin först en fin räddning på avslut innanför straffområdet och sen på efterföljande returen. En dubbelräddning som jag skulle säga är helt matchavgörande.

I takt med att andra halvlek går är det tydligt att orken börjar ta slut, från båda lagen, det byts lite spelare och formationer som gör att matchbilden mattas något. Brunflo fortsätter ligga på och det är en jakt på kvitteringsmålet, men vi jobbar som ett lag i försvaret, ligger rätt och lyckas också hålla i bollen i perioder som gör att vi inte bara behöver försvara vilket blir väldigt jobbigt i längden.

I slutet på matchen gör vi det bra i spelförstörelsen, tycka vad man vill om det, men vi håller i bollen när vi har möjlighet och tar lagomt god tid på oss. Inbytte Petter L har chansen att punktera matchen med nån minut kvar, men lägger bollen kanske lite väl mitt i målet något Elvis inte har nåt problem att hantera.

Matchen slutar med 3 poäng till oss och det känns verkligen som en skön seger och vi har fått en bra start på säsongen. Nu har vi lite mer än en veckas träning där vi äntligen får komma ut på vår egen träningsanläggning innan det stundar en spännande match mot Cosmos nästa Söndag.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Oddevold ett extremt dåligt hemmalag.- på lördag möter de ÖFK på Rimnersvallen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:27  
 

Bild från matchen i fjol då ÖFK förlorade md 2-0 på Jämtkraft Arena. Foto Thord-Eric Nilsson

Oddevolds form är i dalande. På de senaste fem matcherna har ÖFK vunnit tre och förlorat två. Oddevold har bara vunnit en och förlorat två och två har slutat oavgjort.

 
  Läs mer...  
 


 
  Kval till Ettan, omg. 1, Grupp 1  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:06  
 

IFK Östersund startar kvalet på lördag med bortamatch

 
  Läs mer...  
 


 
  Kvalspel till Div.4 J/H  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:50  
 

För närvarande leder Norra - Lit kvalserien. Till helgen blir det ett avgörande

 
  Läs mer...  
 


 
  Kval till div 3 herrar, Grupp 2  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:35  
 

Efter två förlorade matcher har Offerdals iF inte längre någon chans att nå Div.3

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
13 Jun 2025 - 22:22 Tips div 2.
13 Jun 2025 - 20:39 Rapport från träningen - allt känns bra
13 Jun 2025 - 11:46 Kalipha Jawla tillbaka i ÖFK
12 Jun 2025 - 13:36 Tips matcher dam kommande dagar
12 Jun 2025 - 10:44 Bästa spelarna i div 3 mellersta Norrland
11 Jun 2025 - 22:38 Glädjens kväll för Ken Sema - Vi gladdes med honom
11 Jun 2025 - 16:07 Väskförbudet på fotbollsmatcher avskaffas
11 Jun 2025 - 15:21 Oväntade förbättringar av skadorna i ÖFK. - rapport från går
11 Jun 2025 - 07:23 bortamatcher för röd/vitt
10 Jun 2025 - 22:43 Tips div 3 mellersta Norrland
10 Jun 2025 - 16:44 Referat: Krokom-Dvärsätts IF - Ope IF
9 Jun 2025 - 21:07 Tidigare tränare i ÖFK - nu ass för damlandslaget
9 Jun 2025 - 16:15 18-årig spanjor provtränar med ÖFK
9 Jun 2025 - 16:13 Träningstider ÖFK denna vecaka
8 Jun 2025 - 18:27 .Vi går en bättre tid till mötes - Det händer mycket i ÖFK
7 Jun 2025 - 18:05 IFK Östersund-Kubikenborg 5-1 (4-1)
7 Jun 2025 - 15:26 Spelomgång 8 div.4 Jämtland 2025
6 Jun 2025 - 18:22 Tips div 2 - utklassningsseger för IFK Östersund - Sami Tals
6 Jun 2025 - 14:52 nora anjevall avgjorde
5 Jun 2025 - 21:33 ÖFK:s tidigare tränare Amir Azrafshan har fått nytt tränarjo
 
 
 
3
kommentarer
Känns ändå ganska bra
av Per Lagerbäck | 20 Okt 2025 - 12:55
Trots att Utsikten tyvärr vann
3
kommentarer
Sex kvalmatcher spelas i helgen - herrar, damer oc
av Haldo Jonsson | 17 Okt 2025 - 10:14
Österzunds Ungdom IF klara f&o
2
kommentarer
ÖFK - IK Brage 1-0 (0-0)
av Hasse Thor | 18 Okt 2025 - 20:19
Östersunds FK bärgade dom
1
kommentar
Referat: Ope IF - IF Team Hudik
av Ope IF | 18 Okt 2025 - 22:56
1
kommentar
Matchens prestation
av Göte Murén | 18 Okt 2025 - 19:20
Max Croon räddar ett skott f
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook