Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

REFERAT: BRUNFLO FK - TANDSBYNS FK 0-1 (0-1)
av Thomas Dahlberg
Publicerad Igår - 11:23 

I en ganska kall och blöt drabbning lyckades bortalaget bryta Brunflos vinstsvit och ta med sig alla 3 poängen.

Vår tredje match för den här säsongen, men min första. Lite på grund av att jag går en målvaktstränarutbildning, jag blir inte yngre och även om jag har lite kvar att ge (främst på bänken kanske) känns det roligt att ha möjlighet att kunna ge lite tillbaka från min ändå ganska långa erfarenhet i länets lägre divisioner.

Det fina och varma april-väder vi haft lyste med sin frånvaro när Brunflo tog emot Tandsbyn på Brunflos nu ganska trevliga konstgräsplan. Regnet gjorde att konstgräset var lite mindre strävt men med en ganska märklig studs som gjorde att bollarna lite rann iväg, nåt vi fick se i några i situationer när båda lagen försökte spela långt.

Jag vet att vi innan hypat upp matchen, vi har startat bra men Brunflo bättre och vi tänkte inte låta närmaste rivalen ta tredje raka mot oss, i alla fall inte utan kamp. Och kamp bjöd både vi och Brunflo upp till. Passande match då förbundet nu kraftsamlar, tillsammans för ett bättre matchklimat och representant från förbundet var på plats under matchen. För oss som herrar i division fyra tänker jag att det i grunden handlar om att spela tufft och hårt men ändå juste. Huruvida matchen levde upp till det får kanske nån annan svara på, men från bänken kändes det som båda lagen hittade en ganska okej nivå.

När matchen drog igång var det vi som tog hand om bollen och styrde matchen, i alla fall de första 10-15 minuterna, Brunflo verkade mer fokusera inledningen på markeringsspelet och att framförallt plocka bort Petter M ur matchen. Något som kanske påverkade honom en del, men jag tycker snarare det gav resten av laget större möjligheter att spela runt och komma till bra lägen. Elias Westin hade tack vare det nån fin chans i inledningen men hade inte riktigt trimmat in avslutsfoten.

Efter vår första fina inledning mattades vi av något och Brunflo tog sig in i matchen. Nu följde en period av ganska mycket kamp, spel på mittplan och byte av bollförande lag utan några speciellt fina målchanser. Brunflos målvakt Elvis hade en fin reflexräddning intill stolpen som kanske vår bästa målchans. Brunflo har en frispark som Edvin räddar relativt enkelt som bästa möjlighet i första halvlek. Tony har en tuff match och med sitt egna fysiska spel hamnar han i flera hårda situationer, en som till slut slutar med ett gult kort till en Brunflo-spelare. Det ger oss tändvätska och efter ett fint spel där Leo kommer till avslut, Elvis tvingas lämna en retur rakt ut i banan där Westin står rätt placerad och kan lägga in 0-1 innan halvtidsvilan.

I andra halvek flyttar Brunflo upp pressen lite, i alla fall delvis. Det leder till att Brunflo får en ganska långt lag och det blir lite mer ytor på mittfältet, som vi tyvärr är ganska dåliga på utnyttja. Brunflo kommer till lite bättre lägen och har en boll i mål, som blir avvinkad på grund av offside. När jag kollar på inspelningen efteråt känns offsiden tveksam, men jag tror säkert Edvin haft den om det inte varit avblåst. Westin har strax innan en väldigt god möjlighet att göra 2-0 men Elivs är stor och får en kroppsdel bakom bollen.

Brunflos bästa chans i matchen kommer från en frispark, i andra situationen gör Edvin först en fin räddning på avslut innanför straffområdet och sen på efterföljande returen. En dubbelräddning som jag skulle säga är helt matchavgörande.

I takt med att andra halvlek går är det tydligt att orken börjar ta slut, från båda lagen, det byts lite spelare och formationer som gör att matchbilden mattas något. Brunflo fortsätter ligga på och det är en jakt på kvitteringsmålet, men vi jobbar som ett lag i försvaret, ligger rätt och lyckas också hålla i bollen i perioder som gör att vi inte bara behöver försvara vilket blir väldigt jobbigt i längden.

I slutet på matchen gör vi det bra i spelförstörelsen, tycka vad man vill om det, men vi håller i bollen när vi har möjlighet och tar lagomt god tid på oss. Inbytte Petter L har chansen att punktera matchen med nån minut kvar, men lägger bollen kanske lite väl mitt i målet något Elvis inte har nåt problem att hantera.

Matchen slutar med 3 poäng till oss och det känns verkligen som en skön seger och vi har fått en bra start på säsongen. Nu har vi lite mer än en veckas träning där vi äntligen får komma ut på vår egen träningsanläggning innan det stundar en spännande match mot Cosmos nästa Söndag.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Helgens matcher  
  av Per Lagerbäck | Igår - 22:06  
 

Full fart på säsongen nu. IFK Östersund har startat bra i div 1, liksom Ope i div 2.

 
  Läs mer...  
 


 
  Djurgården kallar tillbaka Kalipha Jawla med omedelbar verkan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:18  
 

ÖFK bekräftar lånet av Mohamed Bawa från GAIS

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 2 - IFK Östersund ångar på  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:29  
   
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland - Seriefinal för Dvärsätt  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:11  
 

Oavgjort mellan Järpen och Berg fredag

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
26 Apr 2025 - 19:55 felicia jonsson matchhjälte när ifk bortavann
26 Apr 2025 - 19:13 Matchens prestation
26 Apr 2025 - 19:11 Rättvis seger mot Örgryte
26 Apr 2025 - 17:34 Matchens överraskning
26 Apr 2025 - 17:16 Oerhört rättvis ÖFK-seger
26 Apr 2025 - 14:02 Startelvan i eftermiddag
26 Apr 2025 - 11:35 Frösö IF - Anundsjö IF LF Arena 14:00
26 Apr 2025 - 09:37 Tips Div 1 Norra
26 Apr 2025 - 07:12 Inför matchen: ÖFK - Örgryte IS
25 Apr 2025 - 22:21 Örgryte har blivit ett lag som även satsar på försvar - bara
25 Apr 2025 - 10:51 Norra Lit tillbaka i Div 4
25 Apr 2025 - 10:50 IFK Östersund serieledare efter vinst i seriefinalen
25 Apr 2025 - 10:20 Match mot Svartvik på Söndag hemma 14:00
25 Apr 2025 - 09:31 Följ ÖFK - Örgryte via fotbollz.se
24 Apr 2025 - 15:37 .Örgryte - ett obesegrat och välspelande lag som gästar Jämt
23 Apr 2025 - 10:46 Korp, företag och motions turnering i Järpen
22 Apr 2025 - 20:35 Tidig seriefinal mot friska viljor för herr..dam svår bortam
22 Apr 2025 - 16:31 Nebiyou Perry, och Ahmed Bonnah fick högsta poäng av Sofasco
22 Apr 2025 - 13:15 ÖFK:s Djurgårdare kallas hem?
22 Apr 2025 - 13:14 Större bollinnehav och flera passningar av ÖFK, men Kalmar v
 
 
 
6
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - Seriefinal för Dvä
av Haldo Jonsson | Igår - 10:11
Oavgjort mellan Järpen och Ber
4
kommentarer
Om ni ska sälja -sälj till Djurgården
av Haldo Jonsson | 8 Maj 2025 - 13:56
Philip Bonde Foto: Haldo Jonsson
3
kommentarer
Spelomgång 3 div.4 Jämtland-Härjedalen 2025
av Lasse Granbacka | 7 Maj 2025 - 10:43
Nykomlingarna Norra Lit och Å
3
kommentarer
Brage - ÖFK 0-2 (0-1)
av Johan Dillner | 5 Maj 2025 - 19:54
Brage - ÖFK 0-2 (0-1) ÖF
2
kommentarer
Om Aly Keita har fått ny klubb
av Haldo Jonsson | 7 Maj 2025 - 10:57
 Skrivet den Lör 17 Aug 22:08
 Skrivet den Lör 5 Apr 22:55
 Skrivet den Tis 18 Mar 22:44
fotbollz.se på Facebook