Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

REFERAT: TANDSBYNS FK - IFK ÖSTERSUND 1-4 (0-3)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 6 Sep 2023 - 07:30 

DM-semifinal i tandsbyn som bortalaget IFK planenligt och inte så överraskande vinner.

Nu börjar det bli kyligare på kvällarna, trots den något tidiga matchstarten var det lite småkyligt i luften när vi sprang ut på en grön och fin plan i Tandsbyn. Kul att kunna välkomna ett så bra lag som IFK till en plan som det ändå går rulla lite boll på. Vi har haft lite svårt med att försvara och hålla ihop laget de senaste matcherna så vi pratade mycket om innan att vi nu får en möjlighet att träna på det och att vi inte har nånting att förlora.

När matchen startade var det nog ingen som blev överraskad över att det var IFK Östersund som är det bollförande laget. De har möjlighet att lufta lite spelare som vanligtvis inte startar men är i alla fall ett bra fotbollslag. Redan efter 6 minuter sitter 0-1. Vi låter deras spelare driva in lite för enkelt mot straffområdet och får avsluta från straffområdeslinjen, jag har visserligen vantarna på bollen och tycker jag borde kunna tryckt den utanför, men får i alla fall hämta bollen från nätmaskorna. Bara några minuter senare sitter även 0-2 efter ett inspel i straffområdet som vi inte riktigt lyckas få bort.

Men vi hänger inte med huvuden för det utan fortsätter att försöka försvara oss. IFK äger bollen nästan konstant, vi ligger rätt och offrar oss för varandra. Vi har däremot fruktansvärt svårt att göra nåt med bollen när vi väl erövrar den, IFK sätter en hög press på bollhållaren med två, tre personer och det dröjer inte länge innan de kan erövra bollen och börja rulla runt igen. Bortalaget har såklart ingen press, leder med 2-0 och kan ta sin tid i uppbyggnadsspelet. En tydlig matchplan är att försöka nå deras högerkant och därifrån komma med inspel eller inlägg. Ett inlägg kommer helt rätt och vi hinner inte dit i tid, relativt ohotad får IFK's Sebastian Shahriarolmolki nicka in 0-3 med 10 minuter kvar av halvleken, vilket också står sig tills domaren blåser.

Andra halvlek liknar första i att IFK äger bollen och vi får försvara oss. IFK gör lite byten och tappar kanske lite i intensitet och vilja vilket gör att det finns några sekvenser där vi får äga bollen och bygga ett eget spel, något som nästan var helt frånvarande i första halvlek. Bortalaget gör 0-4 efter att ha kommit in i straffområdet och avsluta på nära håll men bara några minuter efter det reducerar vi. Alvin gör en bicicleta som IFK's målvakt gör en fin räddning på, bollen landar vid Es fötter, som enligt egen utsago gör en "kylig tvåfotare" innan han trycker in bollen i mål.

Matchen slutar så 1-4 och vi ska vara nöjd med vår insats. Visserligen fick vi nästan bara spela försvar, men det gör vi bättre än någon match under höstsäsongen.
Nu har vi Brunflo hemma på fredag, en oerhört viktig match i en serie där vi måste börja ta poäng för att undvika nedflyttning. Tar vi bara med oss försvarsspelet från den här matchen och lägger till en stor dos eget spel har vi väldigt goda chanser till det.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Alla vinnarna på Fotbollsgalan 2025  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:42  
   
  Läs mer...  
 


 
  Klart med kommunstödet till IFK Östersund  
  av Haldo Jonsson | Igår - 19:50  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Nu börjar en spännande tid  
  av Haldo Jonsson | 21 Nov 2025 - 22:43  
 

Sista träningen för i år i SEP hallen. Foto Micke Olofsson

Vi går nu mot en högintressant tid. Vi väntar självfallet på att se vilka spelare som blir kvar och vilka nya som kommer och kanske mest undrar vi vilken tränare det blir.

En av de tilltänkte kan vara nuvarande tränaren Tor - Arne Fredheim.

Ska vi bedöma efter det intresse och den seriositet han lett träningarna efter serieslutet, så kan man få den uppfattningen att han blir kvar, med osvuret är bäst. Innan Fredheim kom så var ÖFK även i kontakt med norska tränare.

 
  Läs mer...  
 


 
  Nästan 300 000 från Unibet  
  av Haldo Jonsson | 21 Nov 2025 - 16:47  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
4 Jun 2025 - 10:58 Informationsmöte den 4 juni för medlemmar
3 Jun 2025 - 13:27 Referat: Hede IK - Tandsbyns FK 1-1 (1-1)
3 Jun 2025 - 12:57 kamraterna vs kuben
3 Jun 2025 - 10:55 .Bildkavalkad från Järpen - Ope 2-1
3 Jun 2025 - 10:34 Stenhård 1-1 batalj på Söderåsen IP i kväll ⚽⚽&#
2 Jun 2025 - 22:55 Spelomgång 7 div.4 Jämtland 2025
2 Jun 2025 - 21:02 Strålande prestation av målvakten Adam Inge Benediktsson
2 Jun 2025 - 11:41 henmamatch på fredag
2 Jun 2025 - 11:37 Allsvensk spelare klar för ÖFK - Albin Mörfelt från Öster
2 Jun 2025 - 09:54 Derby ikväll på Norrmontage - OPE på besök
2 Jun 2025 - 06:13 revanch o kamraterna fick fart på målskyttet
1 Jun 2025 - 22:44 Filmsnuttar från Frösön - Berg 3-3
1 Jun 2025 - 21:40 Spelomgång 6 div.4 Jämtland 2025
1 Jun 2025 - 19:39 Frösö IF -Bergs IK 3-3 (1-2)
1 Jun 2025 - 18:36 Matchens prestation
1 Jun 2025 - 17:54 Helsingborg - ÖFK 0-0 (0-0)
1 Jun 2025 - 17:37 Poängen det mest positiva
1 Jun 2025 - 17:19 Matchens överraskning
1 Jun 2025 - 15:07 svag insats av ifk mot tabell 12:an
1 Jun 2025 - 14:02 Startelvan i eftermiddag
 
 
 
2
kommentarer
Nu börjar en spännande tid
av Haldo Jonsson | 21 Nov 2025 - 22:43
Sista träningen för i &ar
2
kommentarer
Nästan 300 000 från Unibet
av Haldo Jonsson | 21 Nov 2025 - 16:47
2
kommentarer
Nyförvärv
av Dala | 21 Nov 2025 - 08:48
Hugo Enfors återvänder efter en säs
2
kommentarer
Engelsmannen James Kirby slutar i ÖFK
av Haldo Jonsson | 18 Nov 2025 - 16:53
James Kirby, Foto Micke Olofsson
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook