Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

REFERAT: TANDSBYNS FK - IFK ÖSTERSUND 1-4 (0-3)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 6 Sep 2023 - 07:30 

DM-semifinal i tandsbyn som bortalaget IFK planenligt och inte så överraskande vinner.

Nu börjar det bli kyligare på kvällarna, trots den något tidiga matchstarten var det lite småkyligt i luften när vi sprang ut på en grön och fin plan i Tandsbyn. Kul att kunna välkomna ett så bra lag som IFK till en plan som det ändå går rulla lite boll på. Vi har haft lite svårt med att försvara och hålla ihop laget de senaste matcherna så vi pratade mycket om innan att vi nu får en möjlighet att träna på det och att vi inte har nånting att förlora.

När matchen startade var det nog ingen som blev överraskad över att det var IFK Östersund som är det bollförande laget. De har möjlighet att lufta lite spelare som vanligtvis inte startar men är i alla fall ett bra fotbollslag. Redan efter 6 minuter sitter 0-1. Vi låter deras spelare driva in lite för enkelt mot straffområdet och får avsluta från straffområdeslinjen, jag har visserligen vantarna på bollen och tycker jag borde kunna tryckt den utanför, men får i alla fall hämta bollen från nätmaskorna. Bara några minuter senare sitter även 0-2 efter ett inspel i straffområdet som vi inte riktigt lyckas få bort.

Men vi hänger inte med huvuden för det utan fortsätter att försöka försvara oss. IFK äger bollen nästan konstant, vi ligger rätt och offrar oss för varandra. Vi har däremot fruktansvärt svårt att göra nåt med bollen när vi väl erövrar den, IFK sätter en hög press på bollhållaren med två, tre personer och det dröjer inte länge innan de kan erövra bollen och börja rulla runt igen. Bortalaget har såklart ingen press, leder med 2-0 och kan ta sin tid i uppbyggnadsspelet. En tydlig matchplan är att försöka nå deras högerkant och därifrån komma med inspel eller inlägg. Ett inlägg kommer helt rätt och vi hinner inte dit i tid, relativt ohotad får IFK's Sebastian Shahriarolmolki nicka in 0-3 med 10 minuter kvar av halvleken, vilket också står sig tills domaren blåser.

Andra halvlek liknar första i att IFK äger bollen och vi får försvara oss. IFK gör lite byten och tappar kanske lite i intensitet och vilja vilket gör att det finns några sekvenser där vi får äga bollen och bygga ett eget spel, något som nästan var helt frånvarande i första halvlek. Bortalaget gör 0-4 efter att ha kommit in i straffområdet och avsluta på nära håll men bara några minuter efter det reducerar vi. Alvin gör en bicicleta som IFK's målvakt gör en fin räddning på, bollen landar vid Es fötter, som enligt egen utsago gör en "kylig tvåfotare" innan han trycker in bollen i mål.

Matchen slutar så 1-4 och vi ska vara nöjd med vår insats. Visserligen fick vi nästan bara spela försvar, men det gör vi bättre än någon match under höstsäsongen.
Nu har vi Brunflo hemma på fredag, en oerhört viktig match i en serie där vi måste börja ta poäng för att undvika nedflyttning. Tar vi bara med oss försvarsspelet från den här matchen och lägger till en stor dos eget spel har vi väldigt goda chanser till det.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Vad har hänt med flick och Damfotbollen i länet sista 10-15 åren.  
  av Micke Olofsson  | Idag - 14:17  
 

Micke Olofsson. Foto Privat

 
  Läs mer...  
 


 
  Kval till P17 Allsvenskan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 16:31  
   
  Läs mer...  
 


 
  Jussi Kontinen - något för ÖFK? Ja visst!  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:27  
 

Jussi Kontinen. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Forwarden Edgar Navassardian lånades ut till FC Rosengårrd - hur har det gått för honom?  
  av Haldo Jonsson | 13 Nov 2025 - 15:22  
 

Edgar Navassardian. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
12 Nov 2025 - 20:56 Simon Marklund Trissvinnaren 2025
12 Nov 2025 - 20:53 Sanningens ögonblick för Graham Potter och om hans stora fra
12 Nov 2025 - 11:40 Så här kan det gå om man åker ur Superettan
10 Nov 2025 - 21:42 Nytt om kvalet till div 1
10 Nov 2025 - 21:36 Classe Olofsson vinnare av Hos Andreas tipset 2025
10 Nov 2025 - 13:24 Före detta mittbacken i ÖFK Tom Pettersson uppmärksammad
9 Nov 2025 - 21:26 Hos Andreas-tipset 2025 är avgjort
9 Nov 2025 - 20:43 ÖFK prestation på bortaplan behöver förbättras till 2026
9 Nov 2025 - 20:29 Tragisk händelse i matchen mellan Sandviken och ÖFK - spelar
9 Nov 2025 - 19:31 Erick Brendon fick högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Sandvi
8 Nov 2025 - 18:03 Medioker insats av ÖFK
8 Nov 2025 - 17:48 Matchens överraskning
8 Nov 2025 - 16:52 Tråkigt avslut
8 Nov 2025 - 14:04 Startelvan i eftermiddag mot Sandvikens IF
8 Nov 2025 - 11:46 Efter matchen mot Sandviken avgörs Hos Andreas Tipset
8 Nov 2025 - 10:19 Inför matchen Sandviken - ÖFK
7 Nov 2025 - 22:50 Är vi nöjda med årets säsong? - bokslut på lördag mot Sandvi
7 Nov 2025 - 01:51 Följ Sandvikens IF - ÖFK via fotbollz.se
6 Nov 2025 - 21:49 Viktig match mot Sandviken trots att ÖFK är klara för Supere
6 Nov 2025 - 21:48 Christian Enemark uttagen till veckans lag
 
 
 
9
kommentarer
Jussi Kontinen - något för ÖFK? Ja visst!
av Haldo Jonsson | Igår - 13:27
Jussi Kontinen. Foto Haldo Jonsson
4
kommentarer
Forwarden Edgar Navassardian lånades ut till FC Ro
av Haldo Jonsson | 13 Nov 2025 - 15:22
Edgar Navassardian. Foto Micke Olof
3
kommentarer
Kval till P17 Allsvenskan
av Haldo Jonsson | Igår - 16:31
3
kommentarer
Simon Marklund Trissvinnaren 2025
av Haldo Jonsson | 12 Nov 2025 - 20:56
Simon Marklund, en glad vinnare av
1
kommentar
Vad har hänt med flick och Damfotbollen i länet si
av Micke Olofsson | Idag - 14:17
Micke Olofsson. Foto Privat
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook