Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

REFERAT: FRÖSÖ IF - OPE IF
av Ope iF
Publicerad 31 Aug 2024 - 22:22 

En match som till stora delar blev en kopia av vårens match mot Frösön. Vi får inte alls fart på grejerna i första halvlek, men har ändå ledningen med 2-1 i paus. I andra halvlek höjde Opetjejerna farten och skärpan både offensivt och defensivt och det rann ifrån till en klar seger med 6-1 borta mot Frösön.

Färsta halvleken kan sammanfattas med ordet LÅNGSAMT. Vi fick mycket tid på oss och tog mycket tid på oss, vilket gick ut över spelets kvalitet på ett väldigt tydligt sätt.

Vi gjorde ändå två mål genom Elin Bergqvist och Irma Andersson. Båda målen efter förarbete av Moa Strand och Emma Henriksson, men vi släppte även in ett och det kändes rejält onödigt.

Det blev lite högre tonläge än vanligt i paus och i andra halvlek är det direkt bättre fart på precis allt. Vi kom snabbare in i press och fattade snabbare beslut, vilket gav bra ytor och lägen.

Det dröjde 10 minuter in i andra innan 1-3 kom och då var det Moa Strand och Moa Sandberg som stod för förarbetet så att Elin B kunde stöta in bollen i mål från nära håll.

ågra minuter senare kom även 1-4. En bra djupledsboll av Nadia Andersson hamnade hos en löpande Irma Andersson som mycket osjälviskt och klokt släppte vidare till Ellen Sjölund som kunde sätta bollen i mål för andra matchen i rad efter återkomsten.

Opetjejerna fortsatte att göra det bra i andra halvlek och har ett klart övertag, men det var lite svårare att få utdelning. Med 8 minuter kvar kom ändå 1-5 och då var det en perfekt stickare av Nadia Andersson som hittade fram till en smart löpande Moa Strand som kyligt rundade målvakten och sköt in bollen i mål.

Med minuter kvar av matchen kom även ett sjätte mål för Ope. Sara Svensson slog en lyftning mot Frösöns backlinje där Nadia Andersson vann bollen och ryckte fram mot målet. Med ett behärskat avslut satte hon bollen i mål.

Vi drar inga stora växlar av den här matchen. Tjejerna insåg själva att första halvlek inte var tillräckligt bra och löste det genom att skruva upp tempot i andra halvlek. Samtidigt ska Frösön ha beröm för uppoffrande försvarsarbete och en ambition att försöka spela sig fram.

Moa Strand var dagens piggaste Opespelare med ett eget mål + att hon var inblandad i ytterligare tre.

Vårt nyförvärv Sanna Romell gjorde sin första start och har ett lugn och en trygghet som vi kommer att ha mycket nytta av.

Tilda Eriksson var en av våras stabilaste spelare i första halvlek, men hade lite känning i ryggen och fick därför vila i andr halvlek.

Nadia Andersson visade sin mångsidighet när hon klev upp från backlinjen i slutet av andra och blev ett hot offensivt.

Alla ska dock ha beröm för uppryckningen i andra halvlek. Det blev "en dag på jobbet" med ett godkänt resultat till slut och nu ser vi fram emot en spännande seriefinal borta mot Selånger nästa lördag.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Just nu pågår frimånaden  
  av Klaus Kurzawa | Idag - 13:58  
 

Mellan 15 november och 15 december infaller frimånaden. Då kan amatörspelare byta förening fritt utan att behöva lämnande förenings godkännande.

 
  Läs mer...  
 


 
  Största stjärnan i Schweiz landslag har tidigare mött ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:45  
 

Sotirios Papagiannopoulos och Tom Pettersson i ÖFK hälsar på Arsenals spelare före match. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Vid kvalet till Superettan avgörs om vi ska få två lag från Stockholm i Superettan 2026  
  av Haldo Jonsson | 16 Nov 2025 - 21:25  
 

Redan klara för Superettan nästa år är Stockholm United. Där spelar en före detta frösöspelare och en före detta ÖFK spelare.

Foto. Haldo Jonsson

Det har uppstått bråk mellan Hammaby TFF och Örebro Sk om flytt av matchdag i kvalet och supporterklubben Kubanerna i Örebro är kritiska till Hammarbys möjlighet att flytta spelare mellan A-lag och talanglag s.k kloning.

 
  Läs mer...  
 


 
  Vad har hänt med flick och Damfotbollen i länet sista 10-15 åren.  
  av Micke Olofsson  | 16 Nov 2025 - 14:17  
 

Micke Olofsson. Foto Privat

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
5 Okt 2025 - 17:02 IFK Östersund-Piteå 0-3 (0-1)
5 Okt 2025 - 15:38 Bilder från ÖFK - Västerås SK 1-6
4 Okt 2025 - 21:21 Resultat och tips spelomgång 22 div.4 Jämtland-Härjedalen 20
4 Okt 2025 - 17:40 BOTTENNAPP IGEN FÖR ÖFK - FÖLL MED 1 -6 MOT VÄSTERÅS SK
4 Okt 2025 - 15:14 Matchens överraskning
4 Okt 2025 - 15:12 Matchens prestation
4 Okt 2025 - 14:19 Gör något
4 Okt 2025 - 12:43 oavgjort
4 Okt 2025 - 12:06 Startelvan mot Västerås SK kl 13.00 lördag
4 Okt 2025 - 11:58 Helgens matcher
3 Okt 2025 - 22:32 Följ ÖFK - Västerås SK via fotbollz.se
3 Okt 2025 - 22:32 En förberedelse som heter duga. - alla spelare beredda.
3 Okt 2025 - 22:31 Debaclet i Falkenberg ska nu vändas till triumfen på JKA
3 Okt 2025 - 22:25 Resultatt och Tips div 2 Norrland uppflyttning - IFK Östersu
3 Okt 2025 - 18:01 Har ÖFK haft en av världens bästa spelare i sin trupp?
1 Okt 2025 - 11:23 Omgångens prestation i div 3 Mellersta Norrland
30 Sep 2025 - 16:28 Albin Sporrong en viktig kugge i ÖFK - Blev Trissvinnare mot
30 Sep 2025 - 14:38 bortamatch mot sollentuna
30 Sep 2025 - 14:32 tuff match väntar för kamraterna mot serieledaren
30 Sep 2025 - 09:46 Oavgjort i Järpen ⚽⚽⚽
 
 
 
15
kommentarer
Jussi Kontinen - något för ÖFK? Ja visst!
av Haldo Jonsson | 15 Nov 2025 - 13:27
Jussi Kontinen. Foto Haldo Jonsson
4
kommentarer
Kval till P17 Allsvenskan
av Haldo Jonsson | 15 Nov 2025 - 16:31
4
kommentarer
Forwarden Edgar Navassardian lånades ut till FC Ro
av Haldo Jonsson | 13 Nov 2025 - 15:22
Edgar Navassardian. Foto Micke Olof
1
kommentar
Vid kvalet till Superettan avgörs om vi ska få två
av Haldo Jonsson | 16 Nov 2025 - 21:25
Redan klara för Superettan n&a
1
kommentar
Vad har hänt med flick och Damfotbollen i länet si
av Micke Olofsson | 16 Nov 2025 - 14:17
Micke Olofsson. Foto Privat
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook