Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

REFERAT: OPE IF - SELÅNGER SK
av Ope iF
Publicerad 17 Maj 2025 - 22:02 

Skönt och stabil seger med 3-0 mot Selånger. Det var lite tveksamt första halvtimmen men i slutet av halvleken blev det bättre. Då kom också 1-0 genom Moa Strand. I andra halvlek är det väldigt stabilt och vi fyllde på med ytterligare mål av Jenny Cederberg och Ella Roos.

Idag var det alltså dags för vår "riktiga" hemmapremiär då matchen spelades på Torvallens naturgräs. Inget fel på Åkreängs konstgräs, men det är här vi hör hemma och känner oss extra starka.

Under inledningen av matchen så såg vi dock inte så bekväma ut. Det var en rätt klassisk gräspremiär där man inte riktigt vant sig vid hur bollen ska studsa och det skapar en osäkerhet. Den osäkerheten visade sig framförallt i att vi hade alldeles för passiva och stillastående bollmottagningar, vilket gjorde att vi ofta hamnade i tidsnöd.

Ett annat (och lika vanligt) tecken på osäkerhet är att man inte riktigt vågar trycka till passningarna av rädsla för att de ska bli för svåra att ta emot.

Under den första halvtimmen hanterade Selånger detta på ett bättre sätt än oss då de spelar ett mer rakt och direkt spel som inte påverkas lika mycket av faktorerna jag nämnde innan. Även om inte Selånger skapade speciellt många heta målchanser så var ändå känslan att de hade ett övertag på oss. Vi fick inte till något ordnat passningsspel och hade alldeles för många längre bollar utan adress. Det gjorde att vi fick ett långt lag och inte hittade riktigt rätt avstånd till varandra.

Det här blev bättre under den sista kvarten av första halvlek. Framförallt var det de gånger vi kunde hitta rättvända blansspelare eller ut till Emma Henriksson på högerkanten, som har en härlig förmåga att suga in bollen och lugna ner spelet.

Vi lyckades också få till ett ledningsmål i matchminut 35. Indra Arvidsson hittade Moa Strand med ett längre kontrollerat uppspel. Moa vände upp och tog bollen mot mål. Strax utanför straffområdet laddade hon för skott och fick till en riktigt bra träff där bollen gick in högt i bortre hörnet. Ett klassavslut.

Målet gjorde att vi fick ett större lugn samtidigt som några spelare i Selånger visade klar frustration över att inte ha lyckats utnyttja det övertag de hade under inledningen.

1-0 i paus var ett resultat som vi givetvis var mer nöjda med än Selånger. Vi pratade om lite små detaljer vi skulle förbättra och gjorde ett positionsskift på mittfältet för att få in Emma Henriksson i mitten och samtidigt få bättre nytta av Ella Roos starka sidor.

Under inledningen av andra halvlek är det fortsatt en jämn match där inget av lagen lyckas skapa några riktigt vassa chanser. Vi har några hörnor, men utan att få till det...men det skulle ändras.

14 minuter in i andra halvlek skapde vi ytterligare en hörna. Jenny Cederberg var inte riktigt nöjd med hur hon hade fått till sina hörnor och lämnade över ansvaret till Ella Handler och utfallet blev riktigt lyckat. Ella slog en bra hörna som Selånger fick ut utanför straffområdet. Där stod Jenny som returtagare och efter en studs klappade hon till med första tillslaget med vänsterfoten och bollen gick i en perfekt bana över målvakten och in i bortre hörnet fram till 2-0.

Efter 2-0 spred sig ett ännu större lugn över Opespelarna samtidigt som Selånger fick lite mer hängande axlar och huvuden utan att för den skulle ge upp. I det här läget kändes vår backlinje som en ogenomtränglig mur, väl understödd av Cissi i målet och balansspelarna Jenny C och Filippa Henriksson framför. Vi gjorde också ett par byten då Frida Starkman kom in som forward och Annie Olsson som vänsterback.

Vi skulle få in ett tredje mål och än en gång var det efter hörna. Den här gången slog Ella Handler en hörna närmare mål som målvakten fick anstränga sig för att fånga. Hon lyckades inte få grepp om den och när bollenbdamp ner på marken var Ella Roos framme och tåade in bollen i mål. Då hade det gått 72 minuter.

Under de avslutande 18 minuterna av matchen känns det som om vi har full kontroll på händelserna. Selånger försökte, men det tog stopp innan det ens blev något farligt av det. Det såg i det här läget ruskigt stabilt ut och så fortsatte det matchen ut.

Oerhört skönt att vinna en match mot ett topplag med klara siffror och framförallt att få hålla nollan. Defensivt kan vi nog inte göra det så värst mycket bättre än i den här matchen. Det som också visar på styrka är att vi gör 3 mål framåt utan att riktigt hitta helt rätt i det offensiva spelet även om vi har fler bra anfall i andra halvlek än i första.

En stor nyckel till segern var att våra lite mer erfarna spelare verkligen klev fram som ledarfigurer i denna match och såg till att skapa trygghet. Nadia Andersson, Sanna Romell, Indra Arvidsson och Jenny Cederberg är våra lagkaptener och vicekaptener och det syntes väldigt tydligt varför idag.

Ett stort extraplus går även till Emma Henriksson, som nyss kommit tillbaka i spel. När vi hamnade i en fotboll med lite för många bollar utan adress var hon den som vågade och kunde ta fast bollen och skapa kontrollerade anfall och efter ett tag smittade det av sig på flera. En riktigt bra comeback som startspelare.

Nu väntar en ny träningsvecka där alla pass är på gräs innan vi tar oss an nykomlingen Matfors på bortaplan kommande lördag. Förhoppningsvis har vi då blivit så pass vana vid underlaget att vi kan ta det där sista klivet i vårt offensiva spel samtidigt som vi behåller skärpan defensivt. Innan dess hinner vi ändå njuta av den här riktigt sköna segern ett par dagar.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Ytterhogdal åker ur div 2 norra Svealand  
  av Haldo Jonsson | Idag - 16:45  
   
  Läs mer...  
 


 
  Summering av -25 samt framåtblick mot -26  
  av Martin Nylander | Idag - 10:29  
 

Säsongen sista match borta mot Sandvikens IF stundar på lördag. Därmed börjar det bli dags att summera årets säsong och blicka framåt mot 2026.

Text Martin Nylander

 
  Läs mer...  
 


 
  Sunday Anyanwu blir bättre och bättre - blev Trissvinnare mot Trelleborg  
  av Haldo Jonsson | 4 Nov 2025 - 21:20  
 

Sunday Anyanwu Trissvinnare mot Trelleborgs FF. Foto Thord-Eric Nilsson

Simon Marklund leder den sammanlagda Trissen.

Putte Kock leder Hos Andreas tipset. Flera kan vinna. Avgörandet sker på lördag mot Sandviken.

 
  Läs mer...  
 


 
  Bråda tider stundar för ÖFK och sportchefen Stefan Lundin  
  av Haldo Jonsson | 4 Nov 2025 - 16:11  
 

Stefan Lundin. Foto Haldo Jonsson

Träning i dag tisdag i bra väder. Foto: Annette Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
26 Okt 2025 - 18:03 Kvalspel till Div.4 J/H
26 Okt 2025 - 17:47 Kval till P17 Allsvenskan - Grupp 1
26 Okt 2025 - 17:29 IFK Östersund förlorade första kvalmatchen till div 1
26 Okt 2025 - 17:08 ÖFK är ett lag nu
25 Okt 2025 - 19:14 Försvarsstarkt ÖFK klarade oavgjort
25 Okt 2025 - 18:30 Matchens överraskning
25 Okt 2025 - 18:09 söndag 2/11 kl 13 , kval till ettan, omg 1 ,grupp 1, 2025
25 Okt 2025 - 17:41 Matchens prestation
25 Okt 2025 - 17:26 tuff start för ifk i kvalet till ettan
25 Okt 2025 - 14:06 Startelvan not Oddevold
24 Okt 2025 - 22:09 Fotbollsgalan 2025
24 Okt 2025 - 19:56 Rapport från träningen
24 Okt 2025 - 14:03 Följ Oddevold - ÖFK via fotbollz.se
24 Okt 2025 - 09:22 Jag vill ha mer publik!
23 Okt 2025 - 20:47 Visst kan tränarbyten vara bra - nu önskar vi Fredheim lycka
22 Okt 2025 - 21:27 Oddevold ett extremt dåligt hemmalag.- på lördag möter de ÖF
22 Okt 2025 - 14:06 Kval till Ettan, omg. 1, Grupp 1
22 Okt 2025 - 13:50 Kvalspel till Div.4 J/H
22 Okt 2025 - 13:35 Kval till div 3 herrar, Grupp 2
21 Okt 2025 - 10:38 Ahmed Bonnah kom igen med besked - blev Trissvinnare mot Bra
 
 
 
16
kommentarer
Nu är det klart - ÖFK slipper kval och har säkrad
av Haldo Jonsson | 2 Nov 2025 - 16:59
Liknande glädjebilder få
12
kommentarer
Bråda tider stundar för ÖFK och sportchefen Stefan
av Haldo Jonsson | 4 Nov 2025 - 16:11
Stefan Lundin. Foto Haldo Jonsson
4
kommentarer
IFK Östersund-Falun 1-1 (1-1)
av Staffan Mattsson | 2 Nov 2025 - 16:23
IFK var aldrig riktigt nära avancem
2
kommentarer
Tack Fredheim!
av Per Lagerbäck | 1 Nov 2025 - 17:13
Nu torde det vara bevisat att Ö
1
kommentar
ÖFK - Trelleborgs FF 2-0 (2-0)
av Lasse Granbacka | 1 Nov 2025 - 15:41
ÖFK - Trelleborgs FF 2-0 (2-0)
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook