Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

REFERAT: SVEGS IK - OPE IF DAM
av Ope IF
Publicerad 10 Aug 2025 - 21:12 Uppdaterad 10 Aug 2025 - 21:28

Vi kom till Sveg med 12 spelare idag, beroende på jobb, resor och sjukdomar. Dessutom behövde vi ha en utespelare i målet, så det var lite tuffa förutsättningar när vi skulle möta serieledarna på deras hemmaplan.

Inför matchen pratade vi om att vi idag behövde jobba för och med varandra och hjälpa varandra med snack och rörelse och att det inte är farligt att bli trötta, för det kommer vi att bli.

Vi kunde ha fått en bättre start på matchen än vad vi fick, ett bolltapp strax utanför straffområdet och ett misslyckat inlägg som letade sig in bakom Sara Svensson i Opemålet efter bara en minuts spel.
Vi hade lite svårt att hitta rätt i positionerna och gav Svegstjejrna lite för mycket yta och tid så de kunde anfalla ganska ostörda fram till vårt straffområde, där vi ändå mötte upp med lite mer kraft än ute på planen.
Även om de skapade en del chanser så stod vi emot bra och Sara gjorde flera bra ingripanden i målet.'
I den 18:e minuten så får Sveg en hörna där vi missar i markeringen och 2-0 är ett faktum.

Nu började vi dock att få till ett bättre försvarsspel och även hotar lite mer offensivt, men det är ändå Sveg som gör nästa mål i 35:e minuten.
Sista tio minuterna av första halvlek så skapar vi några halvchanser och får ett par hörnor som vi är ganska farliga på, men ställningen står sig halvlekan ut.

Under halvtidsvilan så byter vi målvakt och därmed spelsystem. Sara Svensson kliver ut från målet och tar en en mer för henne normal plats i backlinjen, och Alva Engström tar plats i målet.
Vi pratar också om att vi behöver ligga närmare varandra i vår press så vi inte ger Svegstjejerna så mycket tid och yta att spela sig fram i banan, och att vi när vi sätter pressen får en kortare väg till deras mål.

Vi börjar också halvleken bättre än första och vi ligger närmare varandra och vinner lite mer boll högre upp i banan, utan att för den saken skull skapa några jättechanser.
I 54:e minuten ökar Sveg på sin ledning genom ett riktigt fint anfall som avslutas med ett vinkelskott över en chanslös Alva i målet.
Vi tar oss fram och skapar några hörnor efter bra spel när vi spelar bollen snabbare och rör oss för att hjälpa bollhållaren bättre. Men det ska hinna bli 5-0 också innan vi efter en hörna gör 5-1 genom Sara Svensson, men bara fem minuter senare sätter Sveg dit 6-1 bakom en chanslös Alva.
Nu börjar också tröttheten märkas på tjejerna och vi orkar inte riktigt ta jobbet hem efter vi haft anfall, men det tar också längre tid att vi följer med i offensiven.
Vi skapar några fler lägen med några distansskott och när vi får fasta situationer.
Matchen slutar 6-1 och det är inget att säga om.

Alla tjejer förtjänar en medalj för kämpainsatsen idag, och för att de aldrig gav upp utan fortsatte ta kampen tills domaren blåste av matchen.

Ska dock dela ut några extra blombuketter idag.
Den första och största går till Irma Danielsson som efter två års uppehåll ställde upp den här matchen och spelade 90 minuter trots att hela kroppen värkte, och gör det med bravur.
Den andra går till Sara Svensson som utan att tveka ställde upp på att vakta kassen i första halvlek och gör det riktigt bra med några riktigt fina räddningar, får dessutom krydda en bra insats med att sätta dit en hörna också.
Den tredje går till Alva Engström som också utan att tveka tog på sig att vara målvakt i den andra halvleken, även här riktigt bra och ett antal fina ingripanden och räddningar. Var också ett hot under första halvlek och utmanade och fick Svegs backlinje att jobba.
Den fjärde buketten går till Ida Ternebled som trots en fot som kanske inte är helt förberedd för match ännu, ställde upp och var en avlastare när orken började tryta hos övriga tjejer. hon fick lite mer speltid än vad som var tänkt men behovet fanns och hon tyckte det kändes bra efteråt. Även här en bra insats, först som högerback och sedan som offensiv mittmitt.

Nu avslutar vi den här matchen och ser till att slicka såren tills på onsdag när vi tar emot Myssjö/Oviken på Torvallen kl.19:00

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Rapport från träningen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:51  
 

Arkivbild. Fredheim styr och ställer på träningarna och han är bestämd. Man får intrycket att han vet vad han vill.

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Trelleborgs FF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:53  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Vem som får kvala kan mycket troligt avgöras på lördag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:50  
 

Utsikten måste vinna mot Örebro borta om ÖFK besegrar Trelleborg på lördag. Det blir inte enkelt eftersom Örebro befinner sig i bra form för närvarade. Utsiktens självförtroende kan heller inte vara det bästa, när man betänker att Utsikten förlorat sju matcher i följd på bortaplan i de senaste matcherna.

 
  Läs mer...  
 


 
  Trelleborgs FF har inte tagit någon poäng borta sedan den 21 juli  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:13  
 

Jakob Hedenquist gör 1-0 och blir matchvinnare mot Trelleborg i fjolårets match på Jämtkraft Arena. Foto: Thord Eric Nilsson

Trelleborg kommer på besök till Jämtkraft Arena på lördag.

ÖFK kämpar för att undvika kval och Trelleborg för att undvika nedflyttning.

Det kommer att bli en match som det slår gnistor om. Det känns skönt att ÖFK har hemmaplan. Det är alltid en fördel.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
22 Okt 2025 - 21:27 Oddevold ett extremt dåligt hemmalag.- på lördag möter de ÖF
22 Okt 2025 - 14:06 Kval till Ettan, omg. 1, Grupp 1
22 Okt 2025 - 13:50 Kvalspel till Div.4 J/H
22 Okt 2025 - 13:35 Kval till div 3 herrar, Grupp 2
21 Okt 2025 - 10:38 Ahmed Bonnah kom igen med besked - blev Trissvinnare mot Bra
20 Okt 2025 - 21:38 Höga poäng till flera ÖFK-spelare mot Brage
20 Okt 2025 - 18:28 Öztersund ungdom IF P16 klara för pojkallsvenskan
20 Okt 2025 - 14:37 kval till ettan, omg 1 , grupp 1 2025
20 Okt 2025 - 12:55 Känns ändå ganska bra
20 Okt 2025 - 12:53 Även Björn Hamberg och Linus Kandolin, f.d Eriksson klar för
20 Okt 2025 - 09:35 Graham Potter tar över Svenska landslaget
19 Okt 2025 - 22:38 Fotbollsakrobatik på hög nivå.
19 Okt 2025 - 19:54 Är du Krokom/Dvärsätts nästa tränare?
19 Okt 2025 - 19:27 Bilder ÖFK - IK Brage 1-0
19 Okt 2025 - 19:05 Resultat kvalmatcher i helgen - både glädje och besvikelser
19 Okt 2025 - 16:45 oavgjort och 5 plats i serien
19 Okt 2025 - 14:13 Sagt efter matchen
19 Okt 2025 - 07:37 Kval till ettan
19 Okt 2025 - 00:02 Riktigt bra laginsats
18 Okt 2025 - 22:56 Referat: Ope IF - IF Team Hudik
 
 
 
4
kommentarer
Kvalspel till Div.4 J/H
av Haldo Jonsson | 26 Okt 2025 - 18:03
Norra  - Lits IF kvar i div 4
2
kommentarer
Rapport från träningen
av Haldo Jonsson | Igår - 21:51
Arkivbild. Fredheim styr och st&aum
2
kommentarer
Ope gick inte vidare i kvalet till div 1 damer - R
av Ope IF | 26 Okt 2025 - 18:03
1
kommentar
ÖFK är ett lag nu
av Per Lagerbäck | 26 Okt 2025 - 17:08
Återigen en match där la
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook