Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

REFERAT: OPE IF - FRÖSÖ IF
av Ope iF
Publicerad 16 Mar 2025 - 21:34 

Det blev till slut en rätt övertygande seger i årets första match på stor yta. 1-0 i paus blev till 6-0 i slutresultat i DM-matchen mot Frösön.

I första halvlek var det väldigt tydligt att vi inte riktigt var vana vid stora ytor. Framförallt i början av matchen var det väldigt smått och vi utnyttjade inte de ytor som fanns i djupled. Det blev bättre i slutet av första och sen även i andra då även målskyttet kom igång med en del riktigt fina mål där kanske framförallt Moa Sandbergs kanon ribba-in sticker ut.

Man har slutat förvånas över att det år efter år ser likadant ut när man kommer ut och spelar på fullstor plan för första gången. Första kvarten idag har vi väldigt svårt att hitta ytorna och rätt samarbeten och avstånd mellan varandra.
Det är inte ett dugg konstigt eftersom det vi kallar "stor yta" i ÖP-hallen innebär knappa 40 % av ytan jämfört med Jämtkraft Arenas A-plan...

Ungefär mitt i den första halvleken så började det se lite bättre ut när vi hittade in bakom motståndarnas backlinje med några passningar.

1-0 kom efter 19 minuter när Sanna Romell slog en fin stickare till Moa Strand som fri med målvakten rullade in bollen alldeles intill stolpen. Sen är det ytterligare några anfall där vi borde ha gjort ett eller ett par mål till, men den där rätta skärpan och tron på det fanns inte i avsluten. Det såg lite stelt och nervöst ut i lite för många situationer.

I pausen tog vi det ändå rätt lugnt och hade förståelse för hur det brukar se ut i premiärmatcherna. Vi pratade om att försöka hitta ytorna bättre och ha en större tro i lägena när vi skulle utmana och avsluta.

Det var ingen direkt förbättring i början på andra, men det tog ändå bara 4-5 minuter innan tjejerna började hitta fler rätta beslut och passningar. Med en halvlek i ryggen så började vi också se lite bekvämare ut med ytorna.

8 minuter in i andra halvlek kom tvåan och än en gång var det Moa Strand som hittade rätt. Den här gången efter en fin framspelnng från Elira Gashi. Det målet blev startskottet för en riktigt bra kvart från Opes sida.

Efter 12 minuter dunkade Moa Sandberg in en kanon som studsade i ribban, ner i marken och upp i nättaket. Ett snyggt direktskott efter ett tillbakaspel från Elira Gashi.

Bara 2 minuter senare fortsatte vi vår fina trend från fjolåret med ett fint hörnmål. Jenny Cederberg slog en bra hörna som Sanna Romell nickade in i närhten av krysset.

Vi fortsatte skapa chanser och i den 20:e minuten spelade Moa Strand fram Ellen Sjölund med en riktigt fin passning. Ellen gjorde inget misstag utan sköt säkert in 5-0.

3 minuter senare var det dags för en ny fin framspelning från Moa Strand. Efter ett utspel från målvakt Ebba Aronsson ryckte Moa fram på kanten och spelade in bollen till Elira Gashi som forcerade in bollen i mål.

Efter vårt sjätte mål blev det lite stiltje i spelet. Lite för mycket spel på stillastående spelare gjorde att vi inte fick något riktigt flyt i spelet. Lätt hänt när matchen är vunnen efter fem mål inom loppet av en kvart.

Matchen slutade 6-0 och vi har skaffat oss ett bra utgångsläge inför returmötet kommande lördag.

Ett litet frågetecken vi har haft inför säsongen är fullt naturligt hur vi ska ersätta de 35 seriemål som försvann när våra två främsta målskyttar Nova Hägred och Elin Bergqvist flyttade till Gefle. Nu har vi väl inget facit efter den här matchen, men ändå glädjande att vi skapar en hel del chanser och att våra 4 utpräglat offensiva spelare fick göra mål. Moa Strand gjorde en hel del mål ifjol och startade upp med två mål och två målpass nu. Dessutom svarade Moa Sandberg, Ellen Sjölund och Elira Gashi för varsitt mål. Elira hade dessutom två målpass. En lovande start som visar att det nog ska kunna bli en hel del mål i år också.

Att vi dessutom fortsätter att göra mål på hörnor kan vara nog så viktigt i seriespelet. Ifjol kände vi att varje hörna var en bra målchans och det får gärna fortsätta så.

Spelarkritik är lite lurigt i en sån här match, men vi väljer att ge ett extra plus till våra yngsta spelare.
Jonna Lagercrantz spelade första halvlek som mittback och agerade väldigt följsamt och säkert i alla situationer. Extra starkt med tanke på att hon besvärats av en överansträngning senaste veckorna.
Vår nästa yngsta spelare, Filippa Henriksson kom från Brunflo i vintras och spelade med rejäl pondus, stabilitet och löpvilja som vänsterback i sin premiärmatch för Ope.

Nu väntar en träningsvecka inför returmatchen och då får vi förhoppningsvis in ytterligare några spelare som inte kunde vara med idag. Med den här matchen i ryggen har vi också fått ett antal minuter på fullstor plan och det ska nog kunna märkas på spelet nästa gång.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Före detta mittbacken i ÖFK Tom Pettersson uppmärksammad  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:24  
 

Tom Petersson. Foto. Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Hos Andreas-tipset 2025 är avgjort  
  Igår - 21:26  
 

Det blev en otrolig avslutning på tipset som var så spännande och inte avgjort förrän i den sista matchen.

Alla tippare på plats 1 till 3 fick lika många poäng; 73 p och alla hade tippat 8 matcher med exakt rätt resultat och ev målskytt.

Putte Kock tog hem första priset genom att han hade 2 st 5p, de andra hade inga.

MagnusE tog hem andra priset då han hade fått 7st 4p medan
Pertan, som tog tredje priset endast hade 6st 4p.

Grattis till er alla och vi kommer kontakta er.

Och tack alla andra som också var med denna säsong.



 
 


 
  ÖFK prestation på bortaplan behöver förbättras till 2026  
  av Martin Nylander | Igår - 20:43  
 

Martin Nylander. Foto Privat

ÖFK har under flera år tillhört de sämsta lagen på bortaplan, i superettan, såväl ur ett poäng- som målproduktionsperspektiv. Varför det är såhär behöver analyseras och rättas till inför nästa säsong.

 
  Läs mer...  
 


 
  Tragisk händelse i matchen mellan Sandviken och ÖFK - spelare bröt benet  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:29  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
20 Okt 2025 - 09:35 Graham Potter tar över Svenska landslaget
19 Okt 2025 - 22:38 Fotbollsakrobatik på hög nivå.
19 Okt 2025 - 19:54 Är du Krokom/Dvärsätts nästa tränare?
19 Okt 2025 - 19:27 Bilder ÖFK - IK Brage 1-0
19 Okt 2025 - 19:05 Resultat kvalmatcher i helgen - både glädje och besvikelser
19 Okt 2025 - 16:45 oavgjort och 5 plats i serien
19 Okt 2025 - 14:13 Sagt efter matchen
19 Okt 2025 - 07:37 Kval till ettan
19 Okt 2025 - 00:02 Riktigt bra laginsats
18 Okt 2025 - 22:56 Referat: Ope IF - IF Team Hudik
18 Okt 2025 - 20:19 ÖFK - IK Brage 1-0 (0-0)
18 Okt 2025 - 19:20 Matchens prestation
18 Okt 2025 - 18:28 Bilder från Ope IF - Team Hudik 2-6, kval till div 1 damer
18 Okt 2025 - 18:25 IFK Östersund-Umeå FC Akademi 5-1 (3-0)
18 Okt 2025 - 17:24 Matchens överraskning
18 Okt 2025 - 14:03 Startelvan
17 Okt 2025 - 10:18 Tips div 2 Norrland uppflyttning
17 Okt 2025 - 09:42 Följ ÖFK - Brage via fotbollz.se
16 Okt 2025 - 21:27 Rapport från träningen - vad nytt har tillkommit och vem bli
16 Okt 2025 - 14:03 Brage har förlorat de fem senaste matcherna - har nu bytt tr
 
 
 
12
kommentarer
Sandvikens IF - ÖFK 2-0 i halvtid
av Micke Olofsson | 8 Nov 2025 - 15:54
Sandvikens IF - ÖFK 5-0 (2-0)
5
kommentarer
Ytterhogdal åker ur div 2 norra Svealand
av Haldo Jonsson | 6 Nov 2025 - 16:45
3
kommentarer
Tråkigt avslut
av Per Lagerbäck | 8 Nov 2025 - 16:52
Det här var väl en match
3
kommentarer
Summering av -25 samt framåtblick mot -26
av Martin Nylander | 6 Nov 2025 - 10:29
Säsongen sista match borta mot
1
kommentar
ÖFK prestation på bortaplan behöver förbättras til
av Martin Nylander | Igår - 20:43
Martin Nylander. Foto Privat Ö
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook