Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

FRÖSÖ IF BK - ALSENS IF 4-3 (1-1)
av Bertil "Blåsa" Johansson
Publicerad 17 Sep 2025 - 21:52 

Alsen tog inte chansen i bottenmötet, när vi mötte Frösö IF BK i bortamatchen på fredagskvällen.
Målskyttar: Frösön: Leon Burns 2, Nasim Abrahim Abdule 2.
Alsen Henrik Johansson 2, Roger Svensson.

Vi hade ett gott hopp inför matchen, vi vet ju att vi kan spela boll, men vi har ju oftast svårt att göra mål framåt. Vi hade nu också en större bänk än vi haft på slutet, vilket också kändes tryggt.

Frösö med ett ungt lag, hade taggat upp rejält i starten, de sprang hårt i pressen och skapade också ett tryck mot oss. Dock fick vi den första chansen, men bollen sköts strax utanför i ett bra läge. Vi fick som nämndes en hård press mot oss, vi fick flera gånger bara rensa bort den. Efter minuten 7 fick Frösön en hörna till höger, bollen var bra slagen, men det kändes som att vi vann loss bollen. Tyvärr lyckades vi inte rensa bort den utan deras Leon Burns fick loss bollen och kunde göra 1-0. Inte vad vi ville själva. Frösön fick sedan flera farliga lägen direkt, men vi höll tätt och efter en stund började vi skapade flera fina chanser. Men vi fortsätter att skjuta bollen utanför målramen! Efter min. 38 har vi en högerhörna och efter några studsar kom Henrik Johansson loss och kunde trycka in bollen till 1-1. Vilket också blev halvresultatet.

Vi hade nu en god känsla och hade en tro vi skulle ta hem matchen.

I andra halvleken så satte FBK återigen en hög press, vilket resulterat att vi blev lite ängsliga. I minut 54, snodde de ett felpass från oss och den snabbe Nasim Abrahim Abdule kom loss, han satte bollen säkert vid stolpen till 2-1. Efter detta var det ett böljande spel, där bägge lagen bytte chanser utan att få in nåt mer mål. Men i minut 75 kom de återigen loss då vi stod lite på hälarna och deras Burns satte in 3-1 efter ett fint förarbete vid kortlinjen från deras anfallare. Bara minuten efteråt, lyckades deras Abdule även göra 4-1 och nu kändes det väldigt tungt. Men vi kunde strax efteråt lyckas reducera till 4-2, då Roger Isberg var högst i luften. Nu skapade vi flera fina chanser, Anton Blom som kommit igång sköt ett bra skott som räddats av deras målvakt, strax innan hade Anton en lobb som styr i ribbans underkant.
Vi kämpade vidare och i minut 88 slog Moberg en fin frispark som Henka Johansson nickade in till reducerade till 3-4. Vi fick även en fantastisk chans till, men deras försvarare räddade på mållinjen och när domaren blåste för fulltid, var det Frösön som knep en fullpoängare.
Återigen en sur förlust som drar oss riktigt ner i tabellen. Nu måste vi verkligen ha lite flyt framgent för att hålla något lag efter oss.

Frösön skall ges en eloge, de kämpade hårt med blåstället på. Deras Leon Burns var deras bäste spelare i mina ögon.

I hemmalaget så gör vi bitvis en bra match, men tappar lite i koncentrationen och där straffar det oss. Vår nestor Roger Svensson gör en bra match som target. Väldigt roligt att vår långskadade Anton Blom gjorde några minuter. Vi har saknat honom hela året och vi såg direkt vad som händer när han hoppade in!

Nu möter vi Ås borta på lördag. Då är det dags för en vinst!
 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Startelvan i eftermiddag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 16:02  
 

Startelva: Melker Uppenberg, Sunday Anyanwu, Ali Suljic, Dennis Widgren, Yannick Adjoumani, Aman Begic, Simon Marklund, Luka Bozickovic, Daniel Miljanovic, Abel Stensrud, Edgar Navassardian

Bild från uppvärmningen Degerfors- ÖFK. Foto Barbro Fundin Hedlund

 
  Läs mer...  
 


 
  Intervju med tränaren i Degerfors Henok Goitom inför matchen mot ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:34  
   
  Läs mer...  
 


 
  Träningsmatcher i helgen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:20  
   
  Läs mer...  
 


 
  Före detta ÖFK- spelaren Ludvig Fritzon klar för Degerfors iF  
  av Haldo Jonsson | Igår - 19:48  
 

Ludvig Fritzon. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
Igår - 14:38 Kort rapport från träningen - Räkna med ett supertaggat Dege
Igår - 06:25 Står vi inför något nytt i ÖFK?
26 Feb 2026 - 14:43 Månadens spelare - forwarden Edgar Navassardian
26 Feb 2026 - 12:51 Gideon Granström i fjol i ÖFK lämnar Djurgården - går till I
25 Feb 2026 - 17:04 Det var två spelare på träningen i dag som vi la märke till
24 Feb 2026 - 17:48 Jamie Hopcutt har ny klubb - möter Ravell Morrison
24 Feb 2026 - 13:14 Höga spelarpoäng IFK Göteborg - ÖFK
23 Feb 2026 - 20:08 Resultat Svenska Cupen
23 Feb 2026 - 15:41 Spännande nyorientering
22 Feb 2026 - 18:21 Sportbladet tippar div 2 - IFK Östersund tippas komma högt u
22 Feb 2026 - 17:07 Curtis Edwards klar för två år -'ÖFK en klubb som gett mig s
21 Feb 2026 - 17:54 Kamraterna vann
21 Feb 2026 - 16:30 ÖFK tog en poäng mot IFK Göteborg efter moget och bra spel
21 Feb 2026 - 13:52 IFK Göteborg - ÖFK 0-0 i halvtid
21 Feb 2026 - 13:51 IFK dam vinner derbyt i träningsmatchen
21 Feb 2026 - 12:01 Startelvan idag
20 Feb 2026 - 10:30 -Jag vill påstå, att ÖFK har det bästa mittfältet sedan Pott
19 Feb 2026 - 18:21 Mina damer och herrar - detta är svenskt rekord
19 Feb 2026 - 18:06 Tommie Vesterlund föreslås bli ny ordförande i ÖFK vid ÖFK:s
19 Feb 2026 - 06:07 IFK Ungdom vann
 
 
 
6
kommentarer
Jamie Hopcutt har ny klubb - möter Ravell Morrison 
av Haldo Jonsson | 24 Feb 2026 - 17:48
J amie Hopcutt. Foto Haldo Jonsson
4
kommentarer
Kort rapport från träningen - Räkna med ett supertaggat Degerfors men ÖFK kommer inte att lägga sig 
av Haldo Jonsson | Igår - 14:38
Arkivbild
1
kommentar
Resultat Svenska Cupen
av Haldo Jonsson | 23 Feb 2026 - 20:08
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet igår kl 06:25
fotbollz.se på Facebook