Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

REFERAT: ÅS IF - TANDSBYNS FK 0-2 (0-1)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 5 Okt 2025 - 18:30 Uppdaterad 5 Okt 2025 - 23:10

Sista matchen för säsongen bjöd på riktigt busväder och seger för Tandsbyn som därmed slutar på fjärdeplats.

Sista matchen för säsongen och såklart en lite extra spännande match för mig som gjort ganska många säsonger i Ås. Vädret visade sig väl inte från sin bästa sida med hård vind och risk för regn, men vi slapp den värsta vätan och förhållandena var lika för båda lagen. Att äntligen få göra debut på Ås nya konstgräs var lite extra också. Det var på gång så länge under min sejour i Ås att det varit ett litet mål att spela på den innan jag lägger handskarna på hyllan.

Matchen var mellan två lag som hade ganska lite att spela för. Ås säker från negativt kval och vi kunde vi vinst samtidigt som Myssjö Oviken förlorade gå förbi och ta en fjärdeplats i årets division fyra. Något som absolut lockade, men som kanske inte är den där största motivatorn.

När domaren blåste igång matchen var det Ås som ville mest och pressade högst. Men redan efter 13 minuter får vi en hörna, Edvin slår den mot första stolpen och där står Tony helt rätt placerad och nickar in 0-1.

Under en period efter målet känns det som om Ås har ganska bra tryck och bollinnehav. De spelar sig fram från målvakt genom hela laget och lyckas både komma runt åt kanterna, men slår också lite djupledsbollar att springa på. Även om förarbetet är bra och vi mest slår ifrån oss kommer de inte till några farliga lägen, en bra prestation på vår högerkant och avslut nära men ur snäv vinkel är bästa chansen, men jag har inga direkta problem även om jag väljer det säkra före det osäkra och stöter ut den till en hörna.

Vi försöker också spela vårt spel, men är kanske lite väl ivriga att komma framåt och slå den där avgörande passningen istället för att rulla runt i backlinjen. Även om vi glimrar till ibland är det ofta vi kör fast när vi närmar oss sista tredjedelen.

Vi jobbar in oss än mer i matchen i andra halvlek och får till mer eget spel, utan att för den sakens skull komma till några direkta farligheter. Det får å andra sidan inte Ås till heller. De får till några avslut från utanför straffområdet, men förutom ett avslut där jag får sträcka ut lite för att tippa den över ribban är det inget som känns speciellt farligt.

Lunkan får fastställa 2-0 på ett fint inspel från Fredrik Esbjörnsson i matchens solutminuter. Lunkan pressar sig fram och är före både målvakt och försvarare på bollen och kan stöta in den i öppet mål.

Efter det blir det lite grinigt och Ås drar på sig ett ganska onödigt rött kort innan han blåser av matchen.

2-0 kändes rättvist och tack vare att Brunflo tar 3 poäng av Myssjö Oviken avslutar vi säsongen med en fjärdeplats, vilket inför säsongen också var målsättningen om jag minns rätt. Topp fyra. Hade vi haft lite högre träningsnärvaro och lite mer konsekvent trupp är jag helt övertygad om att vi kunnat vara med och kämpa om topp 2.

För egen del är det en säsong jag är rätt nöjd med. Första matcherna på vårsäsongen var lite svajig men när jag fick lite mer kontinuerlig speltid har jag känt mig relativt stabil kryddat med några extra fina ingripanden. Extra skoj att kroppen hållt så bra som den gjort.

Nu lägger vi och jag säsongen till historiken och så får jag ett tags vila innan jag börjar fundera på om jag drar på mig handskarna igen när försäsongen drar igång.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Melker Uppenberg från Elfsborgs IF - ny målvakt i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 16 Jan 2026 - 15:46  
   
  Läs mer...  
 


 
  Anfallare från Norge ny forward i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 15 Jan 2026 - 21:38  
 

Abel Stensrud. Foto. Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK spelare uttagen till P16/10 landslaget  
  av Martin Nylander | 15 Jan 2026 - 15:28  
 

ÖFK spelare Osman Haroum Abdelrahman är uttagen till P16/10-landslagets januariläger på Bosön den 27-29 Januari, Grattis!

 
  Läs mer...  
 


 
  Nye mittfältaren Molls Donald - imponerade redan vid första trängningen  
  av Haldo Jonsson | 15 Jan 2026 - 13:28  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
14 Mar 2025 - 22:38 Umeå FC - ÖFK lördag kl.16.00
14 Mar 2025 - 20:41 ÖFK:s back Chrisnovic Nsa ansluter till Frösö IF
14 Mar 2025 - 17:20 träningsmatcher för damerna. Förlust mot Tiller 0-1
13 Mar 2025 - 22:47 ÖFK hade årsmöte i kväll - Kiarash Livani höjde tempot
13 Mar 2025 - 11:00 Backen Christian Enemark klar för ÖFK
13 Mar 2025 - 10:03 DM sätter igång med flera matcher
12 Mar 2025 - 18:42 Inte självklart att ÖFK kan genomföra hela säsongen men lösn
12 Mar 2025 - 10:31 I dag onsdag bolagsstämma för ÖFK
11 Mar 2025 - 16:01 Kallelse till årsmöte
11 Mar 2025 - 11:24 Kamraterna möter frösön i träningsmatch
11 Mar 2025 - 11:01 Om ÖFK:s ekonomiska problem
9 Mar 2025 - 21:45 Resultat träningsmatcher
9 Mar 2025 - 21:27 Det finns detaljer som ÖFK måste rätta till
9 Mar 2025 - 21:26 Nu har Powell och Gabrielsson gjort avtryck på Färöarna
8 Mar 2025 - 20:27 Hårt arbete väntas för ÖFK:s styrelser - kanske måste vi all
7 Mar 2025 - 23:05 ÖFK värvar från Danmark?
7 Mar 2025 - 10:45 Något att tänka på för ÖFK?
6 Mar 2025 - 10:08 Träningsmatcher i helgen
5 Mar 2025 - 13:00 Örebro SK - ÖFK 3-1 (2-0)
5 Mar 2025 - 11:10 Startelvan
 
 
 
2
kommentarer
Anfallare från Norge ny forward i ÖFK
av Haldo Jonsson | 15 Jan 2026 - 21:38
Abel Stensrud. Foto. Micke Olofsson
2
kommentarer
Centrala mittfältaren Emil Özkan klar för ÖFK
av Haldo Jonsson | 14 Jan 2026 - 11:56
Emil Özkan Foto Micke Olofsson
1
kommentar
Andra gången gillt för Cornelius Agbenyegah?
av Haldo Jonsson | 13 Jan 2026 - 17:49
Cornelius Agbenyegah. Foto: Micke O
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook