Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

NU RULLAR ÄVEN DIV 2 MELLERSTA NORRLAND IGÅNG
av Per Lagerbäck
Publicerad 30 Apr 2024 - 14:06 

I årets div 2 Mellersta får nu Selånger bära favoritskapet, med Ope som första utmanare.

Både div 2 Mellersta Norrland och div 3 Jämtland/Härjedalen kommer att starta under de kommande dagarna. Vad gäller div 3 kommer jag att vänta lite med att ha åsikter om hur den serien ska sluta, då jag har alldeles för lite kunskap om dagsläget. Vad gäller div 2 ska jag dock sticka ut hakan och komma med ett tips.

För Opes del minskade favoritskapet i samma minut som Angelica Häreby bestämde sig för att göra ett nytt försök med IFK Östersund under ny ledning. Bara att beklaga för Opes del, då hon förra säsongen blommade ut ordentligt igen när hon kom tillbaka till Ope, där hon spelat tidigare. Därmed får Selånger tveklöst acceptera att vara klara favoriter till seriesegern, men säker är den inte på förhand.

Ope har en såväl ung som nu rutinerad trupp där utvecklingen går snabbt på många håll. Trots att totalt elva spelare lämnat under och eftr fjolårets säsong har man kvar många viktiga pjäser. Kan dessutom Ella Backman och/eller Karin Jonasson dyka upp på plan så småningom efter skador kan det bli riktigt roligt.

Brunflo kommer definitivt att vara med och slåss för en plats på övre halvan, men osäkert om det går lika bra som förra säsongen. Jag har en känsla av att förra årets tredjeplats kan vara svår att nå, men chansen finns.

IFK Östersund 2 kommer nog också att ha chansen att nå övre halvan, då det finns väldigt många lovande yngre spelare. Frågan är om det är andralaget i sniorserien eller ungdomssidan som kommer att prioriteras under representationslaget.

Såväl Frösön och nykomlingarna Östersunds FK kommer att få kämpa för att hänga kvar. Frösön har tappat en hel del spelare och vad gäller ÖFK har det inte dykt upp några riktigt spännande nya namn ännu, vad jag sett eller hört. Men man vet aldrig.

Innan jag tippar årets tabell kan jag konstatera att det nu springer fram några spelare från distriktet som gör bra ifrån sig på högre nivå. Izabelle Bardosson, Opeit från början och sedan IFK Östersund, fick göra en häftig debut i Elitettan på Eleda stadion i Malmö inför 1723 åskådare. Hon höll nollan och fick vara med om att ge Malmö FF sin första förlust efter 74 raka segrar sedan föreningen återupptog fotboll även för tjejer. Umeå vann med 4- 0. Hon har stått de båda påföljande matcherna också, och hittills släppt in ett enda mål.

Astrid Winter från Ope har varit startspelare för Sundsvall i Elitettan i deras andra och tredje match. Julia Elvbo är en viktig spelare i Lidköping i Elitettan, medan Issy Goldman (Fåker/IFK Östersund) och Tilda Eliasson Nordbotn (IFK Östersund) finns på tillväxt i Umeås A-trupp.

Jag kanske glömmer eller har missat fler spelare med rötter i Jämtland i damernas två högsta serier, men upplys mig gärna.

Nå, hur kommer det att gå denna säsong i tvåan? Jag gissar såhär:

1. Selånger

2. Ope

3. Heffnersklubban 2

4. Brunflo

5. IFK Östersund 2

6. Timrå

7. Sundsvall DFF 2

8. Härnösand

9. Frösön

10. Östersunds FK

Jag hoppas naturligtvis att jag har fel gällande alla JH-lag, och att de placerar sig högre, men jag ligger gärna lite lågt. Vad gäller tipset för de enskilda matcherna återkommer jag inom kort.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - Stjördal 2-1 (2-1)  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:34  
 

Nu med referat

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i eftermiddag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:19  
 

William Tönning, Daniel Miljanovic, Sunday Anyanwu, Ali Suljic, Jonathan Westerberg, Yannick Adjoumani, Simon Marklund, Molls Donald Ntchamba, Arvid Holgén, Abel Stensrud, Mario Palmino Delgado

 
  Läs mer...  
 


 
  Stor glädje - Deninis Widgren klar för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:41  
 

Dennis Widgren. Foto: Michael Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Spännande nyförvärv visar upp sig - match på lördag i SEP Hallen mot Stjørdals Blink  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:56  
 

Ole Gunnar Solskjærs son spelar i Stjørdals Blink

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
2 Mar 2025 - 14:51 Mållöst mellan IFK Östersund och ÖFK
2 Mar 2025 - 13:07 Startelvan i dag
1 Mar 2025 - 16:49 ÖFK - GIF Sundsvall 0-2 (0-0)
1 Mar 2025 - 15:17 Startelvan mot GIF Sundsvall
28 Feb 2025 - 21:31 Kort rapport från träningen.
28 Feb 2025 - 16:00 Örebro SK - ÖFK
28 Feb 2025 - 14:28 hemmapremiär för dam. förlorade med 0-1 (0-0)
27 Feb 2025 - 20:24 Resultat träningsmatcher
27 Feb 2025 - 19:58 Två nya spelare klara för Ope IF
27 Feb 2025 - 15:39 Ny spelare provtränar
27 Feb 2025 - 10:40 Fotbollskväll hos ÖFK:s trogne sponsor AB Berners
26 Feb 2025 - 09:51 kamraterna möter öfk
25 Feb 2025 - 11:01 4 mål av isac häggman när ifk vinner
25 Feb 2025 - 10:41 Svår match för ÖFK i serieupptakten
24 Feb 2025 - 13:25 Träningstider denna vecka på JK
23 Feb 2025 - 21:15 Så här startar div 4 Jämtland
23 Feb 2025 - 19:35 Matchens prestation
22 Feb 2025 - 19:34 Dominerande spel i första halvlek gav ÖFK första vinsten i å
22 Feb 2025 - 19:09 I dag vinst för Potter på Emirates med West Ham - Exakt på d
22 Feb 2025 - 14:03 Startelvan mot GIF Sundsvall
 
 
 
5
kommentarer
Stor glädje - Deninis Widgren klar för ÖFK
av Haldo Jonsson | Igår - 20:41
Dennis Widgren. Foto: Michael Olofs
4
kommentarer
ÖFK - Stjördal 2-1 (2-1)
av Haldo Jonsson | Idag - 17:34
Nu med referat
2
kommentarer
ÖFK satsar på det centrala mittfältet - Ny spelare presenteras snart 
av Haldo Jonsson | 5 Feb 2026 - 20:50
Molls Donald, bolltrygg mittfä
1
kommentar
Albin Mörfelt slutar i ÖFK och Amar Begic kommer
av Haldo Jonsson | Igår - 11:31
Amar Begic. Foto: Barbro Fundin Hed
1
kommentar
Inte alltid lätt att vara fotbollsspelare i dag
av Haldo Jonsson | 4 Feb 2026 - 21:22
Träning i SEP Hallen. Foto Mic
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook