Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

TUFF TOPPMATCH SLUTADE 0-0
av Niclas, JIF
Publicerad 9 Sep 2024 - 12:11 

Som väntat när det är en toppmatch så, blev det en jämn batalj och ställningskrig på planen.

Matchen slutade 0-0 vilket var ett rättvist resultat, men vi var inte helt nöjda med det

Fantastisk stämning på läktaren med 180 personer och Järpen Ultras som höll igång hela matchen, stor tack alla som kom.

Så här tyckte coach Andreas om matchen:

Två topplag på banan, kanonväder & en publik med klacken i spetsen som skapade fin inramning denna kväll.

Första halvlek:

Jag tycker vi inleder bra första 5-10 minuterna & tar oss fram i planen och har några skott från centrala lägen. Med lite mer kyla hade vi kunnat straffa Myssjö, framförallt har vi ett jätteläge att sätta ut bollen till Anes & ett potentiellt friläge men vi blir lite ivrig och tar avslut från långt håll istället.Annars är det väldigt mycket kamp och spelmässigt syns det inte att det är två topplag som är ute på planen.


Slarvigt passningsspel från båda lagen & för våran del är jag besviken att vi inte utnyttjar kantspelet ännu mer då Myssjö blev väldigt centrerade i sitt försvarsspel.

0-0 i halvlek och fullt rättvist.

Andra halvlek ser väl mer eller mindre ut som den första, enda skillnaden är att båda lagen nu skapar några målchanser vardera. Första ut är Myssjö som har en nick i ribban efter en fast situation & kort därefter får vi också en frispark. Huzifa slår den från offensiv cirkel & på bortre ytan lobbnickar Mohamed in 1-0, men tyvärr blir målet helt felaktigt bortdömt för offside.

Sådant som händer & jag ska inte hänga ut den unga domartrion, tvärtom dom ska ha en stor eloge. Visst, vi håller inte alltid med varandra i domslut men dom kommunicerar hela matchen med både spelare & ledare, leder matchen bra & visar förståelse för att fotboll är känslor.

Kampen fortsätter och skönspelet fortsätter att lysa med sin frånvaro, sista tio minuterna är totalt vilda västern från våran sida. Vi faller ur positioner och öser på framåt utan konsekvenstänk bakåt vilket skulle kunnat straffa sig om Myssjö varit skickligare i sina omställningar men känslan är att det var två rätt trötta lag på slutet.
Myssjö får matchens bästa chans när det återstår fem minuter efter att vi tappat boll som sista man, som tur är har vi seriens bästa målvakt och Jakob kliver fram och räddar oss där.

0-0 var väl rättvist sätt till det bortdömda målet samt Myssjös nick i ribban och friläge på slutet.


Såklart vill vi alltid vinna men 0-0 är ingen katastrof & vi sitter fortfarande i förarsätet inför avslutningen av säsongen & det är upp till oss att fullföra det på bästa sätt.

Vi blir lite låga i försvarsspelet under andra halvlek & offensivt finns det inte riktigt någon som är beredd att såra motståndarna genom att vara rörlig & ta löpningar för att öppna upp yta åt sina medspelare.

Nästa helg är det spelledigt så vi blickar fram mot två bra träningsveckor där vi får möjlighet att rätta till det som inte funkade i fredags.

Nästa match är hemma på Norrmontage den 20e september mot Hede

Vi ses !

´N Andreas

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Kamraterna matchar på söndag  
  av Classe Olofsson  | Igår - 13:40  
 

Söndag 8/2 kl 14,10, SEP Arena......IFK Östersund - Fränsta ik, Välkommen

 
 


 
  Ytterhogdals före detta målvakt danske William Tønning - nu i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:52  
 

William Tønning Foto Micke Olofsson

Tønning har år 2022 av Unibet fått utmärkelse bäste målvakt i div 2 Norrland.

 
  Läs mer...  
 


 
  Träningsmatcher i helgen Superettan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:11  
   
  Läs mer...  
 


 
  Träff med De stora som jobbat med SEP arena som gjort att jämtländsk fotboll tagit nästa steg  
  av Michael Olofsson  | 2 Feb 2026 - 20:56  
 

240Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
9 Dec 2024 - 22:08 Korta nyheter om Mansour Sinyan
9 Dec 2024 - 13:52 Kiarash Livani ny tränare i ÖFK - presenterades i dag
8 Dec 2024 - 21:31 Vi kommer ihåg styrelsemedlemmen i ÖFK Robert Sundqvist som
7 Dec 2024 - 21:26 Ungdomsledarstipendium till Bergs IK och Järpens IF
7 Dec 2024 - 18:31 Gruppspelet i svenska cupen är lottat
6 Dec 2024 - 10:23 Sandvikens IF:s assisterande tränare Kiarash Livani aktuell
5 Dec 2024 - 14:51 Kovändning av Team TG
5 Dec 2024 - 14:45 ÖFK:s lagbygge - Femton spelare har kontrakt
4 Dec 2024 - 20:34 Hos Andreas Tipsets vinnare Magnus Eriksson fick sitt pris i
4 Dec 2024 - 12:06 Fem spelare och tränaren Thomas Gabrielsson slutar i ÖFK
4 Dec 2024 - 10:57 Stor satsning på ÖFK:s Akademi - Anställer sex medarbetare
3 Dec 2024 - 16:36 Oväntade pengar til ÖFK
2 Dec 2024 - 14:11 Seriesammansättning 2025
2 Dec 2024 - 11:17 Stålbad för ÖFK och för en Superettankonkurrent
30 Nov 2024 - 17:55 Radikal förändring av div 2 Norrland
29 Nov 2024 - 17:18 Klart med Elitlicensen för nästa år
29 Nov 2024 - 10:14 En eftermiddag med glädje - Yannick Adjoumani prisades för T
27 Nov 2024 - 23:04 Magnus Eriksson vann Hos Andreas tipset
27 Nov 2024 - 10:32 Team TG lägger ner sin fotbollsverksamhet
25 Nov 2024 - 21:10 .Pengar till lokala fotbollsföreningar
 
 
 
26
kommentarer
ÖFK - Levanger FK 1-2 (1-1)
av Haldo Jonsson | 31 Jan 2026 - 16:58
1
kommentar
På lördag spelar ÖFK träningsmatch mot Levanger FK på SAP Arena 
av Haldo Jonsson | 30 Jan 2026 - 15:00
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook