Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

PENDELN SLOG OLIKA I DAGENS TVÅ MATCHER!
av L Ekqvist
Publicerad 2 Apr 2023 - 18:59 

Stöde IF var motståndet i den första av dagens två träningsmatcher, när vi åkte med hela damtruppen för att möta dessa två (Stöde och Fränsta) på ett soligt och vårvarmt Ånge IP.
Vi inleder starkt och resolut och spelar riktigt bra fotboll första halvtimmen. Vi skapar en del rejäla målchanser som dock inte ville leta sig ända in, men bra känsla och en övertygelse om att det här ska vi nog ta hem.
Lite av en kalldusch därför när Stöde efter en vunnen boll på vår planhalva med ett distinkt skott tar ledningen. När Stöde strax därefter utökar sin ledning efter bolltapp i uppspelet på egen planhalva, infinner sig lite panik och stress i resten av halvleken i viljan att vända på steken.
Andra halvlek äger vi totalt och radar upp chans efter chans, men bollen vill helt enkelt inte hitta in. Ju längre halvleken går ju mer stressade blir vi, vilket gör att vi tar alltför många för tidiga avslut och i inte tillräckligt farliga lägen.
Som att cementera hur matchen kändes så utökar Stöde sin ledning efter den i princip enda Stödechansen i andra halvlek.
Fortsatt Brunflopress resten av matchen men utdelningslöst, vilket blir matchsammanfattningen - vi spelar bra, men blir för stressiga/ivriga i avslutsmomenten och lämnar därför planen mållösa.

Därefter dags för dagens andra match mot Fränsta IK där ett nytt laddat gäng gick in på planen efter den nyligen bekräftade förlusten - fast bestämda att inte åka hem segerlösa.
Första kvarten är helt klart Fränstas där vi står emot bra utan att på något sätt kontrollera spelet. Precis tvärtemot den tidigare gör vi i den här matchen mål på våra chanser och tar efter fin framspelning av Alexandra ledningen i den 22 minuten genom vackert avslut av Emma W. Efter första målet blir vi mer rakryggade, självförtroendet sprudlar och vi spelar ut hela registret resten av matchen. Rejäla kontraster från matchen före, då vi i denna får utdelning på det mesta. Vi snurrar runt lite mot slutet mot ett alltmer tröttkört Fränsta och fastställer slutresultatet till hela 6-0 innan domaren med andra slutsignalen för dagen förkunnar att matchen är slut.

Därefter chans att avnjuta det sista av dagens lunchmat som Jesper Nyström försåg oss alla med i solskenet.

Guldskon tilldelades i den första matchen Emma H som slet och jobbade bra på mittfältet såväl offensivt som defensivt.
Sabina fick guldskon i den andra matchen genom furiöst löpande och en imponerande insats matchen igenom.
Målskyttar match 2 blev Emma W, Alexandra, Aina och Sabina.

Nu hem och träna det sista innan påsk, för att därefter ladda för säsongsstarten och första tävlingsmatchen med DM-semifinalen mot Ope IF den 18 april, på en flångny och förhoppningsvis snöfri konstgräsplan i Brulle.
 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Kamraterna vann  
  av Classe Olofsson  | Igår - 17:54  
 

Cosmos fk - IFK Östersund 1-9

 
 


 
  ÖFK tog en poäng mot IFK Göteborg efter moget och bra spel  
  av Haldo Jonsson | Igår - 16:30  
 

IFK Göteborg - ÖFK 0-0

Uppvärmning före matchen. Foto Barbro Fundin Hedlund

 
  Läs mer...  
 


 
  IFK Göteborg - ÖFK 0-0 i halvtid  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:52  
   
  Läs mer...  
 


 
  IFK dam vinner derbyt i träningsmatchen  
  av Classe Olofsson  | Igår - 13:51  
 

IFK Östersund- Ope If 8-1 (4-1)

 
     
 
Nyhetsarkiv
20 Aug 2024 - 09:26 Seger med 2-0 mot Brunflo
19 Aug 2024 - 20:59 Trelleborgs målvakt Andreas Larsen bäst på plan, men ÖFK:s E
18 Aug 2024 - 21:50 Ope2 dam - Vemdalen dam 0-1 div3 - Bilder från matchen
18 Aug 2024 - 21:30 Om före detta detta mittbacken i ÖFK Thomas Isherwood
18 Aug 2024 - 19:16 Omgångens prestation div 3 mellersta Norrland
18 Aug 2024 - 19:11 Referat: Heffnersklubban BK 2 - Ope IF
18 Aug 2024 - 18:39 Sagt efter matchen Trelleborg - ÖFK
18 Aug 2024 - 11:19 Erick Brendon gjorde det mesta rätt - blev Trissvinnare mot
17 Aug 2024 - 22:08 Bittert slut på Vångavallen
17 Aug 2024 - 22:03 Obbola IK -Ope IF 1-2. Bilder från matchen
17 Aug 2024 - 20:09 Blytung förlust för ÖFK på övertid - borde ha avgjort i förs
17 Aug 2024 - 16:52 IFK Östersund-Umeå FC Akademi 4-1 (1-0)
17 Aug 2024 - 16:17 Frösö IF-Skellefteå FF 0-3 (0-0)
17 Aug 2024 - 15:16 Matchens överraskning
17 Aug 2024 - 15:14 Matchens prestation
17 Aug 2024 - 12:01 Startelvan
17 Aug 2024 - 11:55 Malcolm Stolt förlorad för ÖFK? - inte med i dagens trupp mo
17 Aug 2024 - 10:16 Palmernas stad i Sverige
16 Aug 2024 - 23:13 Spelomgång 15 div.4 Jämtland 2024
16 Aug 2024 - 21:50 Inför matchen: Trelleborgs FF - ÖFK
 
 
 
16
kommentarer
IFK Göteborg - ÖFK 0-0 i halvtid
av Haldo Jonsson | Igår - 13:52
4
kommentarer
-Jag vill påstå, att ÖFK har det bästa mittfältet sedan Potters dagar.- smaka på det IFK Göteborg
av Haldo Jonsson | 20 Feb 2026 - 10:30
Rapport från träningen oc
3
kommentarer
Kamraterna vann
av Classe Olofsson | Igår - 17:54
Cosmos fk - IFK Östersund 1-9
3
kommentarer
Mina damer och herrar - detta är svenskt rekord
av Haldo Jonsson | 19 Feb 2026 - 14:26
Curtis Edwards. Foto Haldo Jonsson
2
kommentarer
För stort publikintresse ställer till problem för IFK Göteborg i cupmatchen mot ÖFK
av Haldo Jonsson | 18 Feb 2026 - 16:46
ÖFK måste vara tillfreds
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook