Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: ÅS IF - TANDSBYNS FK 0-2 (0-1)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 5 Okt 2025 - 18:30 Uppdaterad 5 Okt 2025 - 23:10

Sista matchen för säsongen bjöd på riktigt busväder och seger för Tandsbyn som därmed slutar på fjärdeplats.

Sista matchen för säsongen och såklart en lite extra spännande match för mig som gjort ganska många säsonger i Ås. Vädret visade sig väl inte från sin bästa sida med hård vind och risk för regn, men vi slapp den värsta vätan och förhållandena var lika för båda lagen. Att äntligen få göra debut på Ås nya konstgräs var lite extra också. Det var på gång så länge under min sejour i Ås att det varit ett litet mål att spela på den innan jag lägger handskarna på hyllan.

Matchen var mellan två lag som hade ganska lite att spela för. Ås säker från negativt kval och vi kunde vi vinst samtidigt som Myssjö Oviken förlorade gå förbi och ta en fjärdeplats i årets division fyra. Något som absolut lockade, men som kanske inte är den där största motivatorn.

När domaren blåste igång matchen var det Ås som ville mest och pressade högst. Men redan efter 13 minuter får vi en hörna, Edvin slår den mot första stolpen och där står Tony helt rätt placerad och nickar in 0-1.

Under en period efter målet känns det som om Ås har ganska bra tryck och bollinnehav. De spelar sig fram från målvakt genom hela laget och lyckas både komma runt åt kanterna, men slår också lite djupledsbollar att springa på. Även om förarbetet är bra och vi mest slår ifrån oss kommer de inte till några farliga lägen, en bra prestation på vår högerkant och avslut nära men ur snäv vinkel är bästa chansen, men jag har inga direkta problem även om jag väljer det säkra före det osäkra och stöter ut den till en hörna.

Vi försöker också spela vårt spel, men är kanske lite väl ivriga att komma framåt och slå den där avgörande passningen istället för att rulla runt i backlinjen. Även om vi glimrar till ibland är det ofta vi kör fast när vi närmar oss sista tredjedelen.

Vi jobbar in oss än mer i matchen i andra halvlek och får till mer eget spel, utan att för den sakens skull komma till några direkta farligheter. Det får å andra sidan inte Ås till heller. De får till några avslut från utanför straffområdet, men förutom ett avslut där jag får sträcka ut lite för att tippa den över ribban är det inget som känns speciellt farligt.

Lunkan får fastställa 2-0 på ett fint inspel från Fredrik Esbjörnsson i matchens solutminuter. Lunkan pressar sig fram och är före både målvakt och försvarare på bollen och kan stöta in den i öppet mål.

Efter det blir det lite grinigt och Ås drar på sig ett ganska onödigt rött kort innan han blåser av matchen.

2-0 kändes rättvist och tack vare att Brunflo tar 3 poäng av Myssjö Oviken avslutar vi säsongen med en fjärdeplats, vilket inför säsongen också var målsättningen om jag minns rätt. Topp fyra. Hade vi haft lite högre träningsnärvaro och lite mer konsekvent trupp är jag helt övertygad om att vi kunnat vara med och kämpa om topp 2.

För egen del är det en säsong jag är rätt nöjd med. Första matcherna på vårsäsongen var lite svajig men när jag fick lite mer kontinuerlig speltid har jag känt mig relativt stabil kryddat med några extra fina ingripanden. Extra skoj att kroppen hållt så bra som den gjort.

Nu lägger vi och jag säsongen till historiken och så får jag ett tags vila innan jag börjar fundera på om jag drar på mig handskarna igen när försäsongen drar igång.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK:s tre bästa spelare mot Degerfors FF  
  av Martin Nylander | Idag - 21:21  
 

Ali Suljic Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK fortfarande obesegrade i Svenska Cupen  
  av Martin Nylander | Idag - 17:53  
 

Degerfors - ÖFK 1-1 (0-0)

Foto: Barbro Fundin Hedlund

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i eftermiddag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 16:02  
 

Startelva: Melker Uppenberg, Sunday Anyanwu, Ali Suljic, Dennis Widgren, Yannick Adjoumani, Aman Begic, Simon Marklund, Luka Bozickovic, Daniel Miljanovic, Abel Stensrud, Edgar Navassardian

Bild från uppvärmningen Degerfors- ÖFK. Foto Barbro Fundin Hedlund

 
  Läs mer...  
 


 
  Intervju med tränaren i Degerfors Henok Goitom inför matchen mot ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:34  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
19 Feb 2026 - 18:06 Tommie Vesterlund föreslås bli ny ordförande i ÖFK vid ÖFK:s
19 Feb 2026 - 06:07 IFK Ungdom vann
18 Feb 2026 - 16:46 För stort publikintresse ställer till problem för IFK Götebo
16 Feb 2026 - 15:40 IFK Göteborg byter till konstgräs mot ÖFK i Svenska Cupen
16 Feb 2026 - 15:16 Träningsmatch på Lördag
16 Feb 2026 - 13:43 Nu är det klaft- Björn Hamberg ny tränare i Elfsborgs IF
15 Feb 2026 - 21:15 ÖFK vill ha hem Curtis Edwards - vill ha hjälp med pengabidr
15 Feb 2026 - 15:53 ÖFK - GIF Sundsvall 1-2 (0-1)
15 Feb 2026 - 14:05 Startelvan i eftermiddag
14 Feb 2026 - 21:31 ÖFK-bekanting ny tränare i Tottenham
14 Feb 2026 - 16:04 Genrep på söndag med många nya och spännande spelare
14 Feb 2026 - 11:59 Ny mittfältare klar för ÖFK
12 Feb 2026 - 22:03 ÖFK - kylslaget Göteborg väntar er
12 Feb 2026 - 17:31 Två spelare från Öztersund Ungdom IF uttagna till läger
11 Feb 2026 - 22:40 Tidig gräspremiär för ÖFK
11 Feb 2026 - 15:22 ÖFK - GIF Sundvall flyttas på grund av kylan
11 Feb 2026 - 10:37 Albin Mörfelt har fått ny klubb
10 Feb 2026 - 12:22 Umeå Fc - Kamraterna, SLUT 1-1
9 Feb 2026 - 23:04 Träningar denna vecka
9 Feb 2026 - 18:16 Finns det någon köldgräns då det inte är tillrådligt att spe
 
 
 
6
kommentarer
Jamie Hopcutt har ny klubb - möter Ravell Morrison 
av Haldo Jonsson | 24 Feb 2026 - 17:48
J amie Hopcutt. Foto Haldo Jonsson
4
kommentarer
Kort rapport från träningen - Räkna med ett supertaggat Degerfors men ÖFK kommer inte att lägga sig 
av Haldo Jonsson | Igår - 14:38
Arkivbild
1
kommentar
Träningsmatcher i helgen 
av Haldo Jonsson | Igår - 20:20
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet igår kl 06:25
fotbollz.se på Facebook