Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

NU RULLAR ÄVEN DIV 2 MELLERSTA NORRLAND IGÅNG
av Per Lagerbäck
Publicerad 30 Apr 2024 - 14:06 

I årets div 2 Mellersta får nu Selånger bära favoritskapet, med Ope som första utmanare.

Både div 2 Mellersta Norrland och div 3 Jämtland/Härjedalen kommer att starta under de kommande dagarna. Vad gäller div 3 kommer jag att vänta lite med att ha åsikter om hur den serien ska sluta, då jag har alldeles för lite kunskap om dagsläget. Vad gäller div 2 ska jag dock sticka ut hakan och komma med ett tips.

För Opes del minskade favoritskapet i samma minut som Angelica Häreby bestämde sig för att göra ett nytt försök med IFK Östersund under ny ledning. Bara att beklaga för Opes del, då hon förra säsongen blommade ut ordentligt igen när hon kom tillbaka till Ope, där hon spelat tidigare. Därmed får Selånger tveklöst acceptera att vara klara favoriter till seriesegern, men säker är den inte på förhand.

Ope har en såväl ung som nu rutinerad trupp där utvecklingen går snabbt på många håll. Trots att totalt elva spelare lämnat under och eftr fjolårets säsong har man kvar många viktiga pjäser. Kan dessutom Ella Backman och/eller Karin Jonasson dyka upp på plan så småningom efter skador kan det bli riktigt roligt.

Brunflo kommer definitivt att vara med och slåss för en plats på övre halvan, men osäkert om det går lika bra som förra säsongen. Jag har en känsla av att förra årets tredjeplats kan vara svår att nå, men chansen finns.

IFK Östersund 2 kommer nog också att ha chansen att nå övre halvan, då det finns väldigt många lovande yngre spelare. Frågan är om det är andralaget i sniorserien eller ungdomssidan som kommer att prioriteras under representationslaget.

Såväl Frösön och nykomlingarna Östersunds FK kommer att få kämpa för att hänga kvar. Frösön har tappat en hel del spelare och vad gäller ÖFK har det inte dykt upp några riktigt spännande nya namn ännu, vad jag sett eller hört. Men man vet aldrig.

Innan jag tippar årets tabell kan jag konstatera att det nu springer fram några spelare från distriktet som gör bra ifrån sig på högre nivå. Izabelle Bardosson, Opeit från början och sedan IFK Östersund, fick göra en häftig debut i Elitettan på Eleda stadion i Malmö inför 1723 åskådare. Hon höll nollan och fick vara med om att ge Malmö FF sin första förlust efter 74 raka segrar sedan föreningen återupptog fotboll även för tjejer. Umeå vann med 4- 0. Hon har stått de båda påföljande matcherna också, och hittills släppt in ett enda mål.

Astrid Winter från Ope har varit startspelare för Sundsvall i Elitettan i deras andra och tredje match. Julia Elvbo är en viktig spelare i Lidköping i Elitettan, medan Issy Goldman (Fåker/IFK Östersund) och Tilda Eliasson Nordbotn (IFK Östersund) finns på tillväxt i Umeås A-trupp.

Jag kanske glömmer eller har missat fler spelare med rötter i Jämtland i damernas två högsta serier, men upplys mig gärna.

Nå, hur kommer det att gå denna säsong i tvåan? Jag gissar såhär:

1. Selånger

2. Ope

3. Heffnersklubban 2

4. Brunflo

5. IFK Östersund 2

6. Timrå

7. Sundsvall DFF 2

8. Härnösand

9. Frösön

10. Östersunds FK

Jag hoppas naturligtvis att jag har fel gällande alla JH-lag, och att de placerar sig högre, men jag ligger gärna lite lågt. Vad gäller tipset för de enskilda matcherna återkommer jag inom kort.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  IFK Göteborg byter till konstgräs mot ÖFK i Svenska Cupen  
  av Haldo Jonsson | 16 Feb 2026 - 15:40  
   
  Läs mer...  
 


 
  Träningsmatch på Lördag  
  av Classe Olofsson  | 16 Feb 2026 - 15:16  
 

Lördag 21/2 kl 14 Jämtkraft Arena..... Cosmos Fk - IFK Östersund

 
 


 
  Björn Hamberg ny tränare i allsvenska Elfsborgs IF?  
  av Haldo Jonsson | 16 Feb 2026 - 13:43  
 

Björn Hamberg Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK vill ha hem Curtis Edwards - vill ha hjälp med pengabidrag  
  av Haldo Jonsson | 15 Feb 2026 - 21:15  
 

Curtis Edvards. Foto Haldo Jonsson

Edwards spelar nu i Gateshed i National League i England

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
31 Dec 2023 - 18:19 Nyförvärv till Ope IF
31 Dec 2023 - 15:05 2023 blir snart 2024. Reflektioner.
30 Dec 2023 - 22:48 - Jag spelar för min familj i Elfenbenskusten, säger Yannick
29 Dec 2023 - 16:46 Nu har ÖFK fått sin nye assisterande tränare
29 Dec 2023 - 11:22 Har ÖFK byggt färdigt sitt lagbygge? - nej, lång ifrån
27 Dec 2023 - 23:36 Amatör-SM i fotboll!
23 Dec 2023 - 15:10 En riktigt fin julklapp till ÖFK - Yannick Adjoumani klar på
22 Dec 2023 - 22:49 Still going strong - målvakten Aly Keita - bästa målvakt i S
22 Dec 2023 - 20:21 God Jul och Gott Nytt År
21 Dec 2023 - 17:56 Tomas Stridh tillbaka i Kamraterna
21 Dec 2023 - 17:33 Central mittfältare klar för ÖFK
21 Dec 2023 - 11:02 Spelordningen för Superettan fastställd
20 Dec 2023 - 19:07 God jul o gott nytt år
20 Dec 2023 - 13:38 Simon Kroon inför seriestarten
19 Dec 2023 - 17:26 Viktig nyförvärv till ÖFK - rutinerad mittback
18 Dec 2023 - 18:58 Taggen förlänger i två år
18 Dec 2023 - 11:43 Ledarnytt
18 Dec 2023 - 11:16 Träningsläger i Spanien mellan 22 januari och 4 februari
17 Dec 2023 - 22:37 Om mittbacken Kevin Jablinski
15 Dec 2023 - 15:12 ÖFK:s lagbygge - grunden är lagd men ännu återstår mycket
 
 
 
6
kommentarer
ÖFK vill ha hem Curtis Edwards - vill ha hjälp med pengabidrag 
av Haldo Jonsson | 15 Feb 2026 - 21:15
Curtis Edvards. Foto Haldo Jonsson
3
kommentarer
IFK Göteborg byter till konstgräs mot ÖFK i Svenska Cupen
av Haldo Jonsson | 16 Feb 2026 - 15:40
1
kommentar
Björn Hamberg ny tränare i allsvenska Elfsborgs IF?
av Haldo Jonsson | 16 Feb 2026 - 13:43
Björn Hamberg Foto Haldo Jonss
1
kommentar
ÖFK - GIF Sundsval 1-2 (0 -1) 
av Haldo Jonsson | 15 Feb 2026 - 15:53
Nu med sammanfattning av matchen
1
kommentar
Startelvan i eftermiddag
av Haldo Jonsson | 15 Feb 2026 - 14:05
Melker Uppenberg, Daniel Miljanovic
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook