Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

REFERAT: HEDE IK - TANDSBYNS FK 1-1 (1-1)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 3 Jun 2025 - 13:27 Uppdaterad 3 Jun 2025 - 18:13

Det blev en tuff och jämn batalj borta mot Hede, där Tandsbyn kämpade sig tillbaka efter en svag inledning och lyckades få med sig 1–1 hem. Trots väderkaos och skakigt spel i början visade laget styrka, men nu krävs segrar för att haka på toppen i en jämn division fyra-tabell.

Ryggen på målvakt med fin utsikt över fjällFoto: Håkan Persson

Jag har alltid känt lite av en skräckblandad förtjusning av att åka till Hede och spela match. Å ena sidan brukar det alltid vara riktigt roliga matcher, mycket kamp, fin plan, en stor passionerad (samt enögd) hemmapublik och inte minst: ett bra hemmalag. Å andra sidan innebär det många timmar i bil och många lite halvstela kroppar som ska komma igång samtidigt.

När matchen drog igång byttes vädret från att vara ganska trevligt på uppvärmningen till att blåsa halv storm med snöblandat regn. Det blev också smärtsamt uppenbart att tandsbyn hade fortsatt lite stela kroppar som inte alls kommit igång. Första 20 minutrarna dominerade istället Hede fullständigt. Redan mitt första ingripande skulle ha resulterat i 1-0, släpper retur på en boll jag ska ha i skopan 99 gånger av 100 och Hedespelaren har öppet mål, men lägger den i ribban.

Hede fortsätter att trycka på och får lite för lätt igenom bollen till en fristående Hyrbink som alldeles för lätt kan peta in 1-0. Jag kommer dessutom ut helt snett och skapar inte ens det minsta lilla problem för honom. Några minuter senare är jag också ute och flaxar på ett inlägg som Hede slår in i mål, men lite turligt för mig vinkas det av för offside.

Kollektivt som lag lyckas vi dock ta oss i kragen, samla oss och börja hitta fram med lite bollar efter backen. Ett fint förarbete av Elias gör att han tar sig ner mot sidlinjen och spelar in en boll mot främre stolpen där Es står och kan vinkla in bollen förbi Hedes målvakt Dennis Tunell. 1-1 efter ca halvtimmen spelad och efter Hedes initiala dominans är det en mer jämnare match som pågår. Liksom matchbilden förändras också vädret, regnet upphör och det blir ganska behagligt fotbollsväder.

Halvleken slutar 1-1 och vi är absolut inte nöjda över resultatet men ger oss ändå en klapp på axeln över att vi lyckas ta oss tillbaka in i matchen och skapa oss förutsättningar att få med oss 3 poäng hem.

I andra halvlek förbättras vädret ytterligare, till och med så att solen vid nåt tillfälle tittar fram. Förbättras gör dock inte spelet. På plan i andra halvlek har vi två lag som lyckas som absolut bäst med spelförstörande spelet. Hede försöker spela djupled och varje gång det blir en fast situation på vår planhalva är det nästan en målchans. Men vår backlinje är med på nästan allt Hede slänger på oss, vinner nästan varje nickduell och även om Hedes långa inkast är farliga gör framförallt Ras, Willy och Edvin ett oerhört starkt jobb i defensiven genom att alltid vara först.

Vi i vår tur försöker spela oss upp genom mitten och ut på kanterna, men har ganska svårt att hitta tajmingen vilket gör att vi inte riktigt skapar de där farliga målchanserna. Hede kommer möjligen aningen närmare ett ledningsmål, någon gång är det lite oroligt i mitt straffområde. Men det är inte vid nåt tillfälle som jag behöver göra nåt utöver det vanliga för att freda målet.

Sista 10 hettar det till lite extra och några rättvisa varningar delas ut innan domare Hafstad blåser av matchen. Förmodligen ett ganska rättvist resultat sett till 90 minuter. Hafstad har nog inte sin svåraste match i karriären att döma och gör det riktigt bra.

Jag är inte helt nöjd med min insats. Första 15-20 var skakigt och jag kämpade med att komma in i matchen, matchovanan gör att jag måste tänka lite för mycket och länge. Men oerhört skoj att få några minuter. Nu blir det lite extra uppehåll till nästa match den 12 Juni, hemma mot Åre. Vi är fortsatt obesegrade men måste börja ta lite treor för att fortsätta hänga på i toppen av fyran. En serie som efter 6 omgångar är oerhört jämn. 6 lag inom 5 poäng varav Myssjö har en match mindre spelad och Brunflo en match mer. Allt kan fortfarande hända!

(Tack till Håkan Persson för bilden)



 
 
6 Kommentarer:
Gäst: Thomas skrev | 9 Jun 2025 - 10:37
Referat: Tack tack! Det är väl ändå tjusningen med referaten som skrivs av lagen, att det är lite enögt? :D Därför blir det roligare ju fler av oss som skriver.
0
Gäst: Referat skrev | 8 Jun 2025 - 15:33
Kul med referat. Speciellt mot Hede som alltid får det till att de var bästa laget i sina referat
2
Gäst: Håkan skrev | 4 Jun 2025 - 09:15
Kul att du använde bilden! Dessutom kul att det finns ett fåtal här på sajten som rapporterar vettigt och bra om matcher som alla utom lokalmedia är intresserade av Tack! Att det blir att skribenten är lite färgad får man stå ut med och det är väl så det ska vara. Gällande denna drabbning kan jag hålla med dig om det mesta förutom att det var rättvist. Hede skulle naturligtvis ha fixat en trepoängare med tanke på chanser/spelövertag. Må väl.
/håkan, färgad...
3
Gäst: Agne. K skrev | 3 Jun 2025 - 15:53
Ja Thomas, Sonfjället är heligt för oss från Hede Socken. 🔥🔥🔥
6
Gäst: Thomas skrev | 3 Jun 2025 - 14:57
Tack Agne! Både dina och Håkans bilder brukar vara väldigt bra.
Den här bilden gillad jag lite extra med mig ur skärpa och fjället i fokus.
1
Gäst: Agne. K skrev | 3 Jun 2025 - 14:53
Vi är överens om matchen Thomas. Du hade fått bilder av mig också, om du hade frågat. ⚽⚽⚽
5
 
Sök på fotbollz.se
   
  Mina lite sena nyårskonstateranden  
  av Lars Larsson | Igår - 17:37  
   
  Läs mer...  
 


 
  Många spelare provtränar i SEP- Arena - fotbollz.se har koll  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:35  
 

Löpstark och målfarlig forward provtänar med ÖFK. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Uppgift - ÖFK värvar målvakt från Elfsborg  
  av Martin Nylander | Igår - 13:24  
 

Enligt Borås tidning säljer Elfsborg en av sina fyra målvakter. Melker Uppenberg lämnar för ett längre kontrakt med ÖFK.

 
  Läs mer...  
 


 
  Centrala mittfältaren Emil Özkan klar för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:56  
 

Emil Özkan Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
17 Dec 2025 - 22:59 ÖFK:s fysioterapeuter efterfrågade även utomlands
17 Dec 2025 - 22:08 Gruppspelet i svenska cupen är lottat
17 Dec 2025 - 11:04 Alla minns vi mittfältaren i ÖFK Fouad Bachirou - men vad gö
14 Dec 2025 - 20:47 De finns anledning att kolla lite mera på vad Nemanjas agent
12 Dec 2025 - 22:42 Resultat Vinterserien åldergrupp14
11 Dec 2025 - 15:01 Kaos i nyblivna Superettanlaget Ljungskile- Tor-Arne Fredhei
10 Dec 2025 - 22:32 En för tidig ranking
8 Dec 2025 - 22:27 Här kan det finnas spelare som är intresserade för ÖFK
7 Dec 2025 - 21:55 Inbjudan till träningar
7 Dec 2025 - 21:46 Före detta ÖFK- spelare ny tränare i Umeå FC
6 Dec 2025 - 19:12 Stefan Lundin - blev det något napp vid ditt besök i Gambia?
6 Dec 2025 - 09:43 Nemanja Miljanovic har levt hela sitt liv med fotbollen - nu
4 Dec 2025 - 14:28 Ahmed Bonnah lämnar ÖFK?
3 Dec 2025 - 22:27 ÖFK - ta hjälp av Graham Potter
1 Dec 2025 - 21:50 Förre backen i ÖFK Jakob Hedenquist lämnar Umeå FC - något f
1 Dec 2025 - 21:17 Fredrik Aliris - ny tränare i Ope IF alagsteam damer
1 Dec 2025 - 21:03 Play off i kvalet till allsvenskan
30 Nov 2025 - 21:50 Krokom Dvärsätts IF dam presenterar ny tränare
30 Nov 2025 - 21:18 Det som hände i Norrköping har med stor marginal passerat an
27 Nov 2025 - 21:03 ÖFK utan skulder - nu hoppas vi att ÖFK går en ny och bättre
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
22
kommentarer
JHFF Repskap 2026
av Klaus Kurzawa | 11 Jan 2026 - 15:33
Idag höll JHFF sitt repskap d&
5
kommentarer
fotbollz.se kommer att uppdatera sin databas
av Klaus | 4 Jan 2026 - 10:03
Uppdateringen snart helt klar.
2
kommentarer
Centrala mittfältaren Emil Özkan klar för ÖFK
av Haldo Jonsson | Igår - 11:56
Emil Özkan Foto Micke Olofsson
2
kommentarer
Träning och match i januari
av Haldo Jonsson | 12 Jan 2026 - 13:59
1
kommentar
Andra gången gillt för Cornelius Agbenyegah?
av Haldo Jonsson | 13 Jan 2026 - 17:49
Cornelius Agbenyegah. Foto: Micke O
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook