Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

ALSEN - ÅS 0-2 (0-1)
av Bertil
Publicerad 18 Jun 2025 - 08:20 Uppdaterad 18 Jun 2025 - 10:17

En blåsig vind störde matchen på måndagskväll.

Målskytt Ås: Oskar Frankl, Mahdi Hazara.

Matchen startade med en av våra bättre starter. Alsen-killarna var väldigt taggade, men Ås dominerade ändå på starten, till hjälp av den hårda medvinden. Bollen kom nästan tillbaka av sig själv och Ås skapade ett hårt tryck. Det kom flera skott men Mattias Johansson i vårt mål var bra placerad. Ås försökte slå längre bollar i djupet, men dessa rann oftast i väg. Efter 22 min. blev det en frispark till Ås ca 20 m. från målet till deras höger. Inte nära alltså. Men vi såg att deras kapten Oskar Frankl laddade för ett vänsterskott. Han fick iväg bollen i en vid och hög båge och vi trodde att bollen skulle gå ut, men istället tar vinden tag i bollen och skottet går rakt in i krysset. Helt otagbart för alla och ställningen 0-1. Sedan har vi en bra stund, vi skapar också målchanser, men får inte till några bra avslut. När vi träffade bollen så tog målvakten ganska enkelt skotten. Matchen böljade fram och tillbaka, men efter minut 39 så hade Ås ett vasst skott som Mattias lyckades styra, med hjälp via ribban och ut. Direkt efter deras högerhörna blev det grötigt i målområdet, ett skott gick in mot mål, men Lars Åsenlund stod på mållinjen och lyckades avvärja och Mattias kunde sedan rädda chansen.
Efter 45 minuter var det fortsatt 0-1.

I halvtid har vi en bra känsla och alla killarna hade sin tro på det och med hjälp av vinden skulle vi vända matchen.

Andra halvlek satte vi högsta fart, tyvärr blir vi lite ivriga och våra bollar rullar fort över linjen. Vi kämpar dock vidare och vi skapar ett tryck mot Ås, dock får vi inte några bra träffar, utan bollarna ligger strax utanför målen. Det är som förgjort att få in bolluschlingen. Ås försöker göra några kontringar, men vi plockar upp deras anfall ganska lätt, motståndarna ser också ganska trötta ut. Plötsligt får de en chans, lite p.g.a. ett eget slarv, deras forward Mahdi Hazara lyckas komma loss och kan sätta 0-2, absolut inte rättvist men det är ju saker som kan hända när vi trycker på. Vi fortsätter kämpa på men tappar lite på skärpan då vi blir trötta, så vi gör några byten. Vi skapar några chanser, bl.a ett skott i stolpen efter en bra frispark. Men när klockan rinner i väg, så börjar vi förstå att vi inte kan vända matchen och när domaren blåser för fulltid så får vi bara räkna in ännu en sur förlust på kontot.

Vi tycker absolut att vi skulle kunna åtminstone klarat av ett oavgjort idag, men icke!

I vårt lag så ser vi absolut att vi tar steg framåt. Extra plus idag till Lars Åsenlund och Krister Rensbo. Kalle Jakobsson är också alltid stabil på backen.

I Ås var deras lagkapten Oskar Frankl den klart bästa spelaren, ja helt klart den bästa spelaren på hela planen.

Vi får bara ta nya tag och hoppas att vi kan ta fram derbykänslan på torsdag, då vi möter Offerdal på bortaplan.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Mina lite sena nyårskonstateranden  
  av Lars Larsson | Igår - 17:37  
   
  Läs mer...  
 


 
  Många spelare provtränar i SEP- Arena - fotbollz.se har koll  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:35  
 

Löpstark och målfarlig forward provtänar med ÖFK. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Uppgift - ÖFK värvar målvakt från Elfsborg  
  av Martin Nylander | Igår - 13:24  
 

Enligt Borås tidning säljer Elfsborg en av sina fyra målvakter. Melker Uppenberg lämnar för ett längre kontrakt med ÖFK.

 
  Läs mer...  
 


 
  Centrala mittfältaren Emil Özkan klar för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:56  
 

Emil Özkan Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
17 Dec 2025 - 22:59 ÖFK:s fysioterapeuter efterfrågade även utomlands
17 Dec 2025 - 22:08 Gruppspelet i svenska cupen är lottat
17 Dec 2025 - 11:04 Alla minns vi mittfältaren i ÖFK Fouad Bachirou - men vad gö
14 Dec 2025 - 20:47 De finns anledning att kolla lite mera på vad Nemanjas agent
12 Dec 2025 - 22:42 Resultat Vinterserien åldergrupp14
11 Dec 2025 - 15:01 Kaos i nyblivna Superettanlaget Ljungskile- Tor-Arne Fredhei
10 Dec 2025 - 22:32 En för tidig ranking
8 Dec 2025 - 22:27 Här kan det finnas spelare som är intresserade för ÖFK
7 Dec 2025 - 21:55 Inbjudan till träningar
7 Dec 2025 - 21:46 Före detta ÖFK- spelare ny tränare i Umeå FC
6 Dec 2025 - 19:12 Stefan Lundin - blev det något napp vid ditt besök i Gambia?
6 Dec 2025 - 09:43 Nemanja Miljanovic har levt hela sitt liv med fotbollen - nu
4 Dec 2025 - 14:28 Ahmed Bonnah lämnar ÖFK?
3 Dec 2025 - 22:27 ÖFK - ta hjälp av Graham Potter
1 Dec 2025 - 21:50 Förre backen i ÖFK Jakob Hedenquist lämnar Umeå FC - något f
1 Dec 2025 - 21:17 Fredrik Aliris - ny tränare i Ope IF alagsteam damer
1 Dec 2025 - 21:03 Play off i kvalet till allsvenskan
30 Nov 2025 - 21:50 Krokom Dvärsätts IF dam presenterar ny tränare
30 Nov 2025 - 21:18 Det som hände i Norrköping har med stor marginal passerat an
27 Nov 2025 - 21:03 ÖFK utan skulder - nu hoppas vi att ÖFK går en ny och bättre
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
22
kommentarer
JHFF Repskap 2026
av Klaus Kurzawa | 11 Jan 2026 - 15:33
Idag höll JHFF sitt repskap d&
5
kommentarer
fotbollz.se kommer att uppdatera sin databas
av Klaus | 4 Jan 2026 - 10:03
Uppdateringen snart helt klar.
2
kommentarer
Träning och match i januari
av Haldo Jonsson | 12 Jan 2026 - 13:59
1
kommentar
Centrala mittfältaren Emil Özkan klar för ÖFK
av Haldo Jonsson | Igår - 11:56
Emil Özkan Foto Micke Olofsson
1
kommentar
Andra gången gillt för Cornelius Agbenyegah?
av Haldo Jonsson | 13 Jan 2026 - 17:49
Cornelius Agbenyegah. Foto: Micke O
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook