Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

IFK STRÖMSUND - ALSENS IF 0-1 (0-0)
av Bertil "Blåsa" Johansson
Publicerad 6 Sep 2026 - 17:58 

En målfattig match med få spelare i bägge lagen!
Målskytt Alsen: Henrik Johansson

En match där vi hade tufft att få ihop ett lag, även Strömsund var kort på folk så bägge hade bara varsin avbytare.

Alsen började bra, planen var fin, men lite halkig. Strömsund som är ett ungt lag kom inte förbi vårt backlinje och överlag ägde vi spelet, i princip hela tiden, det var bitvis ett fint spel ute på plan, med flera fina kombinitioner, tyvärr var skärpan inte framme på den sista tredjedelen, utan där slarvade vi ganska mycket, de få skott vi kom fram till räddade deras mv. väldigt enkelt. Strömsund försökte med några omställningar, men det kändes lugnt.

0-0 i halvtid, men vi kände att vi bara skulle mata på nu i andra..

Men i andra halvleken, såg det ut som att vi redan hade vunnit! Strömsund tog över spelet och vi blev nerpressade, de hade även några fina skott, men vår målvakt, som för dagen var Adam Åsenlund var med på noterna.
Efter en kvart började vi vaknade till igen och då började det likna den första halvleken. Men fortfarande brände vi våra chanser, i minuter 66, klev vår mittback Henrik Johansson fram och fick en fin instick från Hampus Lindholm, helt frispelad slog han behärskat bollen i mål till 0-1. Efter ledningen hade vi flera fina lägen, men inga fler mål. Istället flyttade Strömsund framåt och vi började bli trötta, så hemmalaget tog över spelet, vi försvarade bra, så när domaren blåste för full tid var det vi som stod segrare!

Inte vår bästa match för säsongen, men skönt med en seger!!

I vårt lag vill jag nämna framförallt vår busschaufför Marcus Gunnman, som snörde på sig skorna och var säkerheten själv, även Henrik Johansson gör en bra match. Magnus Forsen slet också förtjänstfullt på mitten och skall nämnas.

I Strömsund var det flera som visade att de var bra på fotboll, jag hoppas de fortsätter framöver, då blir det ett bra lag framåt när de fått lite mer rutin.

Nu får vi vila fram tills nästa söndag, då möter vi serieledarna Bräcke hemma. Spännade!
 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Agne. K skrev | 7 Sep 2026 - 10:45
Bra jobbat Alsen IF/Blåsa! ⚽⚽⚽
2
Gäst: Andreas skrev | 6 Sep 2026 - 22:34
Grattis Ärsen
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Något om träningen och en sammanfattning om läget inför den superviktiga matchen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 22:04  
 

Bild från onsdagsträningen. Foto Micke Olofsson

Det är en en match som är mycket viktig för båda lagen. Skulle Oddevold vinna mot ÖFK har även de chans att kvala.

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Oddevold via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 21:54  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika med spelarbetyg från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher!

 
  Läs mer...  
 


 
  Nodic United kan tvingas ner till div 1?  
  av Haldo Jonsson | Idag - 12:48  
   
  Läs mer...  
 


 
  Fredrik Aasmund Eliassen kan fira seger och hundra matcher i ÖFK på lördag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:17  
 

Fredrik Aasmund Eliassen. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
 
 
 
8
kommentarer
IFK Norrköping - ÖFK 1-0 i halvtid
av NNs | 31 Okt 2026 - 13:30
IFK Norrköping – Ös
5
kommentarer
Träningstider ÖFK denna vecka
av Haldo Jonsson | 2 Nov 2026 - 13:49
3
kommentarer
Pengar till föreningarna från Gräsroten Svenska spel
av Haldo Jonsson | Igår - 17:37
Myssjö-Oviken får mest ti
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Sön 13 Sep 09:37
 Skrivet den Lör 29 Aug 10:55
fotbollz.se på Facebook