Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

PENDELN SLOG OLIKA I DAGENS TVÅ MATCHER!
av L Ekqvist
Publicerad 2 Apr 2023 - 18:59 

Stöde IF var motståndet i den första av dagens två träningsmatcher, när vi åkte med hela damtruppen för att möta dessa två (Stöde och Fränsta) på ett soligt och vårvarmt Ånge IP.
Vi inleder starkt och resolut och spelar riktigt bra fotboll första halvtimmen. Vi skapar en del rejäla målchanser som dock inte ville leta sig ända in, men bra känsla och en övertygelse om att det här ska vi nog ta hem.
Lite av en kalldusch därför när Stöde efter en vunnen boll på vår planhalva med ett distinkt skott tar ledningen. När Stöde strax därefter utökar sin ledning efter bolltapp i uppspelet på egen planhalva, infinner sig lite panik och stress i resten av halvleken i viljan att vända på steken.
Andra halvlek äger vi totalt och radar upp chans efter chans, men bollen vill helt enkelt inte hitta in. Ju längre halvleken går ju mer stressade blir vi, vilket gör att vi tar alltför många för tidiga avslut och i inte tillräckligt farliga lägen.
Som att cementera hur matchen kändes så utökar Stöde sin ledning efter den i princip enda Stödechansen i andra halvlek.
Fortsatt Brunflopress resten av matchen men utdelningslöst, vilket blir matchsammanfattningen - vi spelar bra, men blir för stressiga/ivriga i avslutsmomenten och lämnar därför planen mållösa.

Därefter dags för dagens andra match mot Fränsta IK där ett nytt laddat gäng gick in på planen efter den nyligen bekräftade förlusten - fast bestämda att inte åka hem segerlösa.
Första kvarten är helt klart Fränstas där vi står emot bra utan att på något sätt kontrollera spelet. Precis tvärtemot den tidigare gör vi i den här matchen mål på våra chanser och tar efter fin framspelning av Alexandra ledningen i den 22 minuten genom vackert avslut av Emma W. Efter första målet blir vi mer rakryggade, självförtroendet sprudlar och vi spelar ut hela registret resten av matchen. Rejäla kontraster från matchen före, då vi i denna får utdelning på det mesta. Vi snurrar runt lite mot slutet mot ett alltmer tröttkört Fränsta och fastställer slutresultatet till hela 6-0 innan domaren med andra slutsignalen för dagen förkunnar att matchen är slut.

Därefter chans att avnjuta det sista av dagens lunchmat som Jesper Nyström försåg oss alla med i solskenet.

Guldskon tilldelades i den första matchen Emma H som slet och jobbade bra på mittfältet såväl offensivt som defensivt.
Sabina fick guldskon i den andra matchen genom furiöst löpande och en imponerande insats matchen igenom.
Målskyttar match 2 blev Emma W, Alexandra, Aina och Sabina.

Nu hem och träna det sista innan påsk, för att därefter ladda för säsongsstarten och första tävlingsmatchen med DM-semifinalen mot Ope IF den 18 april, på en flångny och förhoppningsvis snöfri konstgräsplan i Brulle.
 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  IFK Göteborg byter till konstgräs mot ÖFK i Svenska Cupen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:40  
   
  Läs mer...  
 


 
  Träningsmatch på Lördag  
  av Classe Olofsson  | Igår - 15:16  
 

Lördag 21/2 kl 14 Jämtkraft Arena..... Cosmos Fk - IFK Östersund

 
 


 
  Björn Hamberg ny tränare i allsvenska Elfsborgs IF?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:43  
 

Björn Hamberg Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK vill ha hem Curtis Edwards - vill ha hjälp med pengabidrag  
  av Haldo Jonsson | 15 Feb 2026 - 21:15  
 

Curtis Edvards. Foto Haldo Jonsson

Edwards spelar nu i Gateshed i National League i England

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
7 Jun 2025 - 15:26 Spelomgång 8 div.4 Jämtland 2025
6 Jun 2025 - 18:22 Tips div 2 - utklassningsseger för IFK Östersund - Sami Tals
6 Jun 2025 - 14:52 nora anjevall avgjorde
5 Jun 2025 - 21:33 ÖFK:s tidigare tränare Amir Azrafshan har fått nytt tränarjo
5 Jun 2025 - 14:48 Helgens matcher
5 Jun 2025 - 09:19 Kors i taket
4 Jun 2025 - 22:48 Krisstämpeln var borta vid kvällen informationsmöte på Gamla
4 Jun 2025 - 14:56 Christian Enemark säker back - blev Trissvinnare mot Helsing
4 Jun 2025 - 14:19 Alsens IF - Åre SLK 2-1 (2-0)
4 Jun 2025 - 10:58 Informationsmöte den 4 juni för medlemmar
3 Jun 2025 - 13:27 Referat: Hede IK - Tandsbyns FK 1-1 (1-1)
3 Jun 2025 - 12:57 kamraterna vs kuben
3 Jun 2025 - 10:55 .Bildkavalkad från Järpen - Ope 2-1
3 Jun 2025 - 10:34 Stenhård 1-1 batalj på Söderåsen IP i kväll ⚽⚽&#
2 Jun 2025 - 22:55 Spelomgång 7 div.4 Jämtland 2025
2 Jun 2025 - 21:02 Strålande prestation av målvakten Adam Inge Benediktsson
2 Jun 2025 - 11:41 henmamatch på fredag
2 Jun 2025 - 11:37 Allsvensk spelare klar för ÖFK - Albin Mörfelt från Öster
2 Jun 2025 - 09:54 Derby ikväll på Norrmontage - OPE på besök
2 Jun 2025 - 06:13 revanch o kamraterna fick fart på målskyttet
 
 
 
6
kommentarer
ÖFK vill ha hem Curtis Edwards - vill ha hjälp med pengabidrag 
av Haldo Jonsson | 15 Feb 2026 - 21:15
Curtis Edvards. Foto Haldo Jonsson
2
kommentarer
IFK Göteborg byter till konstgräs mot ÖFK i Svenska Cupen
av Haldo Jonsson | Igår - 15:40
1
kommentar
Björn Hamberg ny tränare i allsvenska Elfsborgs IF?
av Haldo Jonsson | Igår - 13:43
Björn Hamberg Foto Haldo Jonss
1
kommentar
ÖFK - GIF Sundsval 1-2 (0 -1) 
av Haldo Jonsson | 15 Feb 2026 - 15:53
Nu med sammanfattning av matchen
1
kommentar
Startelvan i eftermiddag
av Haldo Jonsson | 15 Feb 2026 - 14:05
Melker Uppenberg, Daniel Miljanovic
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook