Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

TILLSAMMANS FÖR ETT BÄTTRE MATCHKLIMAT
Publicerad 10 Maj 2025 - 11:10 

Denna helg kommer representanter ifrån Jämtland/Härjedalens fotbollsförbund att besöka våra arenor runt om i länet; på både senior- och ungdomsmatcher.

Svensk fotboll strävar efter mer än bara segrar på planen. Fotbollen ska vara en plats för glädje och gemenskap. Det är när vi lyfter, stöttar och peppar varandra som vi når nya höjder tillsammans. Här finns ingen plats för hat, hot eller våld. Därför kraftsamlar nu den svenska fotbollsfamiljen den 10-11 maj för ett bättre matchklimat! Och ännu bättre fotboll.

För tredje gången under ett års tid samlas svensk fotboll gemensamt för att manifestera för ett bättre matchklimat. Den här matchklimathelgen kommer SvFF att fokusera på en av de viktigaste grundbultarna för en trygg miljö och ett bra matchklimat: att snacket på och kring fotbollsplanerna är schyst och bra.

Det viktigaste man kan göra som vuxen är att tänka på hur man själv beter sig och agerar under matcher. Vi vuxna är förebilderna, säger SvFF:s tävlingschef Anna Lögdberg och berättar om ett nytillkommet tillägg i spelregler för barn- och ungdomsfotbollen:

  • Ledarna får det stora ansvaret för matchklimatet i spelformerna 3 mot 3 upp till 9 mot 9. Domarna, som ofta är barn och ungdomar själva, ska få hjälp av de vuxna runt planen och där är ledarna viktigast. De ska inte protestera mot domarnas beslut utan tvärtom se till att matchen blir en positiv upplevelse för spelarna, publiken och domaren.
 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Något om träningen och en sammanfattning om läget inför den superviktiga matchen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 21:36  
 

Bild från onsdagsträningen. Foto Micke Olofsson

Det är en en match som är mycket viktig för båda lagen. Skulle Oddevold vinna mot ÖFK har även de chans att kvala.

 
  Läs mer...  
 


 
  Nodic United kan tvingas ner till div 1?  
  av Haldo Jonsson | Idag - 12:48  
   
  Läs mer...  
 


 
  Fredrik Aasmund Eliassen kan fira seger och hundra matcher i ÖFK på lördag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:17  
 

Fredrik Aasmund Eliassen. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Samarbetsföreningen Fränsta IK kvar i div 2 Norrlands Södra  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:41  
 

Nu är det klart. Samarbetsföreningen Fränsta IK blev klar i div 2 med hjälp av ÖFK-lånen Elliot Caarls och Eseg Yossief

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
 
 
 
8
kommentarer
IFK Norrköping - ÖFK 1-0 i halvtid
av NNs | 31 Okt 2026 - 13:30
IFK Norrköping – Ös
5
kommentarer
Träningstider ÖFK denna vecka
av Haldo Jonsson | 2 Nov 2026 - 13:49
3
kommentarer
Pengar till föreningarna från Gräsroten Svenska spel
av Haldo Jonsson | Igår - 17:37
Myssjö-Oviken får mest ti
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Sön 13 Sep 09:37
 Skrivet den Lör 29 Aug 10:55
fotbollz.se på Facebook