Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

WECALL SPORTS VÄXLAR UPP SITT PARTNERSKAP - BLIR OFFICIELL FÖRSÄLJNINGSPARTNER TILL ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 6 Feb 2023 - 23:26 Uppdaterad 6 Feb 2023 - 23:29


– Vi är glada och mycket stolta över det samarbete vi byggt upp under flera år med Wecall Sports. Det här är en gemensam signal att vi är bra för varandra, säger vd Peja Lindholm

Peja Lindholm. Foto: Haldo Jonsson

WECALL SPORTS VÄXLAR UPP SITT PARTNERSKAP – BLIR OFFICIELL FÖRSÄLJNINGSPARTNER TILL ÖFK

Efter att ha ökat omsättningen för 1996-klubben fem år i rad blir de nu en officiell försäljningspartner till föreningen. Wecall Sports har de tio senaste säsongerna varit föreningens leverantör av tjänster och försäljning mot ÖFK och då främst gällande 1996 klubben. Klubben där mindre men ack så viktiga partnerskap förmedlas och förädlas genom aktiveringar och biljettpotter, skriver ÖFK:s hemsida

Wecall Sports som har varit en viktig partner genom sitt engagemang till klubben väljer nu att växla upp sitt partnerskap och kliver in som officiell försäljningspartner och blir därmed också en strategisk partner för föreningens totala försäljning och även med klubbens hållbarhetsarbete.

– Vi är glada och mycket stolta över det samarbete vi byggt upp under flera år med Wecall Sports. Det här är en gemensam signal att vi är bra för varandra. Wecall Sports har stadigt successivt ökat sin försäljning till föreningen och på så sätt visat att man klarar av att sälja, värdera och paketera affärslösningar på dessa nivåer som gör att vi vill växa med varandra, säger Peja Lindholm, VD ÖFK.

– Det känns helt naturligt att växa i partnerskapet med ÖFK. Vi har i flera år hittat rätt i vårt arbetssätt och nu spelar tiden oss också rätt att öka våra investeringar i föreningen. Vi ser att ÖFK:s värden för företag i sig är unika, dels genom varumärket ÖFK, dels genom det mycket uppskattade hållbarhetsarbete man gör, säger Lars Näslund, försäljningschef på Wecall.

Här har vi en unik möjlighet att stärka värden för varandra, säger Wecalls VD och grundare Niklas Thorén. Genom partnerskapet är också Wecall tydliga med att deras egen hållbarhetsresa intensifieras. Sättet att se, leva och sälja associationsvärden för idrottsföreningar inom hållbarhet är framtiden och här är kunskapstillförseln genom partnerskapet en stor del.


– Det känns så klart fantastiskt att Wecall Sports växer i sitt partnerskap. Vi vet sedan flera år av nära relationer att man är erkänt skickliga på att skapa relationer och affärer genom 1996-klubben. Där har man gjort en imponerade resa och slagit omsättningsrekord varje år. Det har lett till att hela det affärsområdet växt till något större än bara traditionella paket. Med det här partnerskapet växlar vi också upp den strategiska satsningen även på att utveckla föreningens hållbarhetsförsäljning och business-to-business del. Naturligt blir vi närmare varandra i dynamiska paketeringar för företag som vill växa inom hållbarhetsområden. Det här är helt i tiden och en framgång för båda parter, säger Peja Lindholm.


-------------------

Från Wecall Sports hemsida:

Wecall Sports arbetar åt elitidrottsföreningar och idrottsförbund i Sverige. De rekryterar sponsorer och säljer sponsorpaket åt klubbarna och ökar på så vis deras intäkter medan klubbarna kan fokusera på sporten.

Wecall Sports är marknadsledande i Sverige när det gäller mängdförsäljning av sponsorpaket och rekrytering av partners till idrottsföreningar och förbund. De sköter hela processen från första samtalet med en potentiell sponsorpartner till att leverera sponsorpaketet. Ett sponsorpaket kan exempelvis bestå av biljetter till föreningens matcher och marknadsföring i hallen. Wecall Sports levererar en helhetslösning där de exempelvis sköter biljetthantering, trycker upp tröjor och fakturerar slutkund.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  -Jag vill påstå, att ÖFK har det bästa mittfältet sedan Potters dagar.- smaka på det IFK Göteborg  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:30  
 

Rapport från träningen och inför matchen mot IFK Göteborg

 
  Läs mer...  
 


 
  Mina damer och herrar - detta är svenskt rekord  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:21  
 

Curtis Edwards. Foto Haldo Jonsson

- Vi jämtar pratar inte bara. Vi tar tag i problemet och vi gör det helhjärtat. Kanske är detta ingjutet i den jämtländska själen. Man blir varm om hjärtat för denna fina känsla för ÖFK.

 
  Läs mer...  
 


 
  Tommie Vesterlund föreslås bli ny ordförande i ÖFK vid ÖFK:s årsmöte  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:06  
   
  Läs mer...  
 


 
  IFK Ungdom vann  
  av Classe Olofsson  | Igår - 06:07  
 

Cosmos fk - IFK Östersund Ungdom 2-3

 
     
 
Nyhetsarkiv
3 Mar 2025 - 21:55 Trelleborgs FF och Karlbergs BK gjorde det igen
3 Mar 2025 - 13:28 ÖFK träningslediga i fyra dagar - se träningsschema
2 Mar 2025 - 14:51 Mållöst mellan IFK Östersund och ÖFK
2 Mar 2025 - 13:07 Startelvan i dag
1 Mar 2025 - 16:49 ÖFK - GIF Sundsvall 0-2 (0-0)
1 Mar 2025 - 15:17 Startelvan mot GIF Sundsvall
28 Feb 2025 - 21:31 Kort rapport från träningen.
28 Feb 2025 - 16:00 Örebro SK - ÖFK
28 Feb 2025 - 14:28 hemmapremiär för dam. förlorade med 0-1 (0-0)
27 Feb 2025 - 20:24 Resultat träningsmatcher
27 Feb 2025 - 19:58 Två nya spelare klara för Ope IF
27 Feb 2025 - 15:39 Ny spelare provtränar
27 Feb 2025 - 10:40 Fotbollskväll hos ÖFK:s trogne sponsor AB Berners
26 Feb 2025 - 09:51 kamraterna möter öfk
25 Feb 2025 - 11:01 4 mål av isac häggman när ifk vinner
25 Feb 2025 - 10:41 Svår match för ÖFK i serieupptakten
24 Feb 2025 - 13:25 Träningstider denna vecka på JK
23 Feb 2025 - 21:15 Så här startar div 4 Jämtland
23 Feb 2025 - 19:35 Matchens prestation
22 Feb 2025 - 19:34 Dominerande spel i första halvlek gav ÖFK första vinsten i å
 
 
 
6
kommentarer
ÖFK vill ha hem Curtis Edwards - vill ha hjälp med pengabidrag 
av Haldo Jonsson | 15 Feb 2026 - 21:15
Curtis Edvards. Foto Haldo Jonsson
3
kommentarer
Mina damer och herrar - detta är svenskt rekord
av Haldo Jonsson | Igår - 14:26
Curtis Edwards. Foto Haldo Jonsson
3
kommentarer
För stort publikintresse ställer till problem för IFK Göteborg i cupmatchen mot ÖFK
av Haldo Jonsson | 18 Feb 2026 - 16:46
ÖFK måste vara tillfreds
3
kommentarer
IFK Göteborg byter till konstgräs mot ÖFK i Svenska Cupen
av Haldo Jonsson | 16 Feb 2026 - 15:40
2
kommentarer
-Jag vill påstå, att ÖFK har det bästa mittfältet sedan Potters dagar.- smaka på det IFK Göteborg
av Haldo Jonsson | Idag - 10:30
Rapport från träningen oc
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook