Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

VAD HAR HÄNT MED SPELET I ÖFK?
av Lars Larsson
Publicerad 29 Aug 2026 - 10:55 

Jag har funderat en del över varför ÖFK i de senaste seriematcherna gör så få mål. ( I svenska cup matchen mot Arlanda gjordes det däremot två mål. Båda var dock mål efter straffsparkar. Inga spelmål alltså.) I de fyra senaste seriematcherna har ÖFK totalt åstadkommit 3 mål i tre av dessa fyra matcher. Visserligen har det ändå inneburet totalt åtta poäng i dessa fyra matcher. I de fyra matcherna före de senaste fyra gjorde ÖFK 6 mål, och fick med det ihop sju poäng. Logiken blir då lite märklig. Man skulle tro att det inte spelar någon roll för poängens skull med hur många mål man gör.

För att vinna matcher måste man minst göra ett mål mer än motståndarna. Det är ett axiom. Alltså räcker det att göra ett enda mål om motståndarna inte gör något mål. Så har också de fyra senaste seriematcherna utvecklat sig. Med två 1-0 segrar och två oavgjorda. (1-1 och 0-0). Jag tror dock inte att detta är en medveten taktik. Bollinnehavet i matcherna tyder nämligen på annat. Visserligen sa Graham Potter att om ”vi” har bollen så kan inte motståndarna göra mål. Trots det så inbillar jag mig att syftet i nuläget av att äga boll är offensivt och inte defensivt.

Tittar man i statstiken från de senaste åtta matcherna vinner ÖFK i stort sett allt, ( bortsett från matchen mot IFK Norrköping), vad avser bollinnehav och skottstatistik, men spelar ändå tre oavgjorda, (2-2, 1-1 och 0-0). Varför vinner man då inte dessa matcher?

Svaren på denna fråga och varför det i nuläget görs så få mål står säkert att finna i skottstatistiken. Dels att det skjuts för litet, dels att kvaliteten i avsluten brister.

Det enklaste sättet att öka något är oftast att öka volymen. Det vill säga att skjuta mer. Att förbättra kvaliteten i avsluten kan vara knepigare. Det handlar om både spel- och målsinne hos den enskilde spelaren. Med andra ord talang. Något man har i någon grad eller inte alls. Mycket svårare att träna upp jämfört med att träna skott från alla möjliga lägen och situationer. Utöver detta kan tränaren instruera spelarna hur de skall agera när någon i laget skjuter, slår hörnor, inlägg, frisparkar och långa inkast. Det senare sker säkert i någon mån, men jag saknar bland annat spelare som rusar på eventuella målvaktsreturer.

Jag hoppas att tränarna löser denna Gordiska knut och jag hoppas på ett framtida sprudlande målskytte.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Resultat Spelomgång 18(17) div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 21:40  
 


Spännande i div 4 Jämtland-Härjedalen då serieledningen växlar mest efter varje spelomgång. Ny ledare Frösö då Hede förlorade mot Brunflo med 3–2 borta. Offerdal har inte gett upp om att spela div 3 fotboll nästa säsong då dem nu ligger på tredje plats men med en match mer spelat än fyran i tabellen Berg. Brunflo tog sig i och med segern mot Hede upp över kvalstrecket men fortfarande jämnt mellan lagen som försöker undvika kval och eventuell nedflyttning. Åre har ingen match denna vecka.

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat och tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:34  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK har aldrig förlorat hemma på mot Helsingborg  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:25  
 

Helsingborg är duktiga på att göra mål. Man har gjort två mål flera än ÖFK. Däremot är försvaret nästan som ett såll. De har släpp in 20 mål mer än ÖFK. Bara GIF Sundsvall har släppt in flera.

 
  Läs mer...  
 


 
  Besvikelse, visst - men läget blev faktiskt ännu bättre!  
  av Agne Svärd | Igår - 09:37  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
5 Apr 2025 - 19:16 Matchens prestation
5 Apr 2025 - 17:43 Matchens överraskning
5 Apr 2025 - 17:37 Lite repris
5 Apr 2025 - 14:09 Startelvan
5 Apr 2025 - 10:24 Är det även toppen i Östersund för Landskrona?
4 Apr 2025 - 22:59 Inför matchen: ÖFK - landskrona
4 Apr 2025 - 22:57 En hemmapremiär i dur - Något nytt har skapats som vi alla k
4 Apr 2025 - 22:33 På dagen för nio år sedan var en fantastiskt dag i ÖFK:s his
4 Apr 2025 - 10:52 Förre ÖFK- spelaren Mykola Musolitin har ny klubb
4 Apr 2025 - 08:36 Dags för div 1 Norra att starta
3 Apr 2025 - 22:18 Följ ÖFK - Landskrona BoIS via fotbollz.se
2 Apr 2025 - 18:11 Referat: IFK Östersund 2 - Ope IF
2 Apr 2025 - 18:03 Ständiga uppgifter att Allsvenska klubbar scoutar Philip Bon
2 Apr 2025 - 09:05 ÖFK:s spelare poängsatta -två spelare utmärkte sig
1 Apr 2025 - 16:51 Kiarash Livani har satt igång debatten om fotbol i Östersund
1 Apr 2025 - 15:33 mållöst i premiären
1 Apr 2025 - 15:27 genrep för kamraterna
1 Apr 2025 - 10:15 Det är skillnad på försvar och försvar
1 Apr 2025 - 09:56 Juniorfotboll i ÖFK
31 Mar 2025 - 16:45 Att ÖFK vinner en seriepremiär är nästan unikt
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.
37
kommentarer
Spelomgång 18(17) div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 4 Sep 2026 - 21:11
Spännande i div 4 Jämtlan
13
kommentarer
Målskyttet är problemet
av Per Lagerbäck | 10 Sep 2026 - 21:10
Den rubriken skulle ha stått &
5
kommentarer
Vad är det klagomuren förväntar sig?
av Bengt Jonsson | 11 Sep 2026 - 11:33
Fotbollz. se har gjort en artikel a
5
kommentarer
ÖFK - IK Brage 1-1 (0-0)
av Hasse Thor | 10 Sep 2026 - 19:46
Östersunds Fotbollklubb forts&
3
kommentarer
Lillhärdal - Ås inställd - brist på domare
av Anders | 12 Sep 2026 - 20:43
Ett inlägg i forumet som av fo
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet igår kl 09:37
 Skrivet den Lör 29 Aug 10:55
fotbollz.se på Facebook