Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

HUR SKA ÖFK KUNNA SKAPA ETT BÄTTRE TRYCK FRAMÅT?
av Per Lagerbäck
Publicerad 22 Apr 2024 - 13:29 

Ja, det är en fråga som många ställer sig i kommentarsfälten här på Fotbollz, och det gör faktiskt jag också. Jag tror att variation är ett nyckelbegrepp.

Martin Nylander med flera har i kommentarer tagit upp det som faktiskt varit ganska uppenbart hittills denna säsong, möjligen med undantag av starten mot Sundsvall och under perioder i matchen mot Trelleborg. Nämligen att ÖFK så sällan kan utnyttja en överraskningseffekt i förhållande till motståndarna i offensiven. Man hamnar i ett bollande sidledes och bakåt, med undantag av löpningar längs sidlinjerna. Jag saknar definitivt Mazurs ofta precisa längre bollar till spelare i rörelse framåt. Jag saknar också t ex Sinyans spel från en lysande säsongsstart förra året, då han flera gånger vann tiotalsmeter i bestämda och fyndiga löpningar framåt. Hedenqvist och ibland Musolitin glimtar till ibland med motsvarande agerande, men väldigt sällan andra. Visst håller vissa bollen ganska länge, men det slutar ofta i bollförlust, stresspassning, skott i svagt läge eller vändning tillbaka igen. Dessutom utnyttjas nästan aldrig inkast eller frisparkar till att snabbt vinna metrar framåt och skapa luckor och oreda hos motståndarna.

Tyvärr har dessa brister också tydligen lett till att allt färre spelare ser någon mening i att snabbt avancera framåt när ÖFK vunnit boll, och därför finns alltmer sällan alternativ för bollhållaren framåt. Jag hoppas att det inte är en lagd spelidé från tränarna, och jag vill inte tänka att det ska vara brist på spelsinne hos ett flertal av spelarna. I korta sekvenser av spelet har ju detta fungerat, med snabba rörelser och snabbt passningsspel till spelare som raskt söker nya positioner framåt. Möjligen har det onödiga säkerhetstänket förstärkts av tvivlet på att lyckas göra mer än ett mål per match. Missförstå mig dock inte. I grunden är en fungerande defensiv helt förutsättningen för ett fungerande anfallsspel. (Det verkar det svenska herrlandslaget för övrigt helt tappat bort efter VM 2018 och inte verkar det vara någon förbättring på gång där)

ÖFK:s försiktighet och brist på variation har hittills i år nästan helt gjort att motståndarna kan försvara sig rättvända och de hinner relativt lätt bli väl strukturerade i sitt defensiva spel innan ÖFK kommer i närheten av straffområdet. Därför blir det naturligtvis väldigt mycket svårare att komma till riktigt bra målchanser.

Detta bollhållarspel fanns definitivt också under Potters tid, som några påpekat, och det var väl hans enda svaghet enligt mig. Jag anser att det s k possession-spelet blivit tämligen omodernt, som de flesta varianter på fotboll som lyckats i ett antal år, tills de blivit alltför lättlästa. De lag som fortfarande kan slå underifrån är de som klarar att överraska sina motståndare på ett eller annat sätt. Allt spel som är förutsägbart tappar i effektivitet med tiden.

Jag märker att jag kanske blivit onödigt negativ i denna krönika, men jag vägrar faktiskt sluta tro på ÖFK:s trupp detta år, och jag hoppas att skador och sjukdomar blir färre. Ordonez är definitivt ett hopp framåt, och frågan är om inte Hedenqvist skulle få chansen att kliva upp bredvis Brendon vid något tillfälle. Det skulle kunna leda till att de båda kan växla mellan att vara den mer offensive respektive att säkra mer bakåt på innermittfältet. Jag skulle också vilja testa att ha Perry och Adjoumani på varsin kant, så att variationen blir större. Stolt och/eller Karlsson Grach tillbaka på planen kan också bidra till en större osäkerhet hos motståndarna.

Jag är ingen fotbollsexpert utan detta var några amatörmässiga och personliga iakttagelser, tankar och förhoppningar, men jag är lyckligt medveten om den oerhörda tjusning som finns i att vi ser på fotboll på olika sätt, och har olika tankar kring hur det skulle kunna bli ännu bättre, så tyck gärna till med vad ni tycker.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  IFK Göteborg byter till konstgräs mot ÖFK i Svenska Cupen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:40  
   
  Läs mer...  
 


 
  Träningsmatch på Lördag  
  av Classe Olofsson  | Igår - 15:16  
 

Lördag 21/2 kl 14 Jämtkraft Arena..... Cosmos Fk - IFK Östersund

 
 


 
  Björn Hamberg ny tränare i allsvenska Elfsborgs IF?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:43  
 

Björn Hamberg Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK vill ha hem Curtis Edwards - vill ha hjälp med pengabidrag  
  av Haldo Jonsson | 15 Feb 2026 - 21:15  
 

Curtis Edvards. Foto Haldo Jonsson

Edwards spelar nu i Gateshed i National League i England

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
26 Jul 2024 - 09:43 Poäng tagna av ÖFK de tre sista åren efter att halva Superet
24 Jul 2024 - 20:43 Varningsflagg för Varberg - ÖFK - ingen underskattning!
24 Jul 2024 - 17:36 IFK Östersund gick till final i DM herrar efter vinst mot Yt
23 Jul 2024 - 17:42 Det var Andrew Mils sista match i ÖFK - det var vemodigt
23 Jul 2024 - 13:11 ÖFK utesluts i division 4
23 Jul 2024 - 12:36 ÖFK utesluts från div 4 - beslut av JH/FF:-s tävlingsutskott
22 Jul 2024 - 23:02 Förkrossande överlägsenhet av ÖFK:s spelare - sex av dem bäs
22 Jul 2024 - 18:09 Ordónez var ju väldigt bra i första halvlek
22 Jul 2024 - 13:46 Bilder ÖFK - Degerfors 2-1 (2-0)
22 Jul 2024 - 11:55 Imponerande spel av Simon Marklund - går mot en stark höst -
21 Jul 2024 - 17:43 ÖFK-Degerfors IF 2-1 (2-0)
21 Jul 2024 - 16:35 Matchens prestation
21 Jul 2024 - 16:00 Matchens överraskning
21 Jul 2024 - 15:15 Absolut drömspel första 20
21 Jul 2024 - 12:03 Startelvan
20 Jul 2024 - 11:47 Följ ÖFK - Degerfors IF via fotbollz.se
20 Jul 2024 - 11:28 Rapport från veckans träning - Det har sällan sett så bra ut
20 Jul 2024 - 10:30 Slutspelat för lagen från Östersund i Gothia Cup
18 Jul 2024 - 16:38 ÖFK mot Degerfors på söndag - Det finns en hel del som talar
18 Jul 2024 - 15:07 Mr fotboll, Tommy Engstrand, Norra - Lits IF ärad av Graham
 
 
 
6
kommentarer
ÖFK vill ha hem Curtis Edwards - vill ha hjälp med pengabidrag 
av Haldo Jonsson | 15 Feb 2026 - 21:15
Curtis Edvards. Foto Haldo Jonsson
2
kommentarer
IFK Göteborg byter till konstgräs mot ÖFK i Svenska Cupen
av Haldo Jonsson | Igår - 15:40
1
kommentar
Björn Hamberg ny tränare i allsvenska Elfsborgs IF?
av Haldo Jonsson | Igår - 13:43
Björn Hamberg Foto Haldo Jonss
1
kommentar
ÖFK - GIF Sundsval 1-2 (0 -1) 
av Haldo Jonsson | 15 Feb 2026 - 15:53
Nu med sammanfattning av matchen
1
kommentar
Startelvan i eftermiddag
av Haldo Jonsson | 15 Feb 2026 - 14:05
Melker Uppenberg, Daniel Miljanovic
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook