Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

CHOVANIE AMATKARIJO VANN SÄSONGENS SAMMANLAGDA TRISSEN - FICK PRIS I DAG
av Haldo Jonsson
Publicerad 23 Nov 2022 - 18:27 Uppdaterad 23 Nov 2022 - 19:19

Per-Ola Hedlund överlämnar 23 trisslotter till Trissvinnaren Chovanie Amatkarijo

Chovanie Amatkarijo

i glada rutan

I dag var det en högtidsdag för fotbollz.se. Vi på fotbollz.se kände glädje och förväntan när vi åkte upp till arenan.

Det var givetvis ingen match att besöka. Det är mest vanligt när man åker till arenan. Nej, vi skulle dela ut ett pris till en spelare och glädja honom och det är det speciell roligt att få göra. Vi gläds med vinnaren.

Det var nämligen så att vi skulle ge Chovanie Amatkarijo ett pris för att han vunnit säsongens Triss.

Han skulle få lika många trisslotter som antalet poäng han intjänat vid samtliga Superettamatcher. Det var 23 lotter. Våra skribenter i fotbollz.se har nämligen gett poäng till de tre bästa spelarna vid varje match i Superettan i poängordningen 3-2-1. Amatkarijo vann även den den interna skytteligan på sju gjortda mål. Han hade även tre assist.

Denna gång hade vi valt att utdelningen av vinsten skulle äga rum på Jämtkraft Arena. Amatkarijo var tillgänglig där, eftersom vissa spelare skulle köra inomhus på ÖFK:s gym.

Det var självaste lagkaptenen Aly Keita som hämtade fram Amatkarijo från omklädningsrumet. Keita själv är van vid att vinna trissen. Han har vunnit två gånger tidigare. Keita som alltid är positiv var med på utdelningen denna gång och hjälpte till.

Det gjorde även supportrarna och medarbetarna i fotbollz.se Per Ola Hedlund och Barbro Fundin Hedlund. Båda ställer upp i vått och torrt för sitt ÖFK och hjälper gärna fotbollz.se.

Det var Per Ola som skulle vara utdelare av Trissen.

Jag tror att Amatkarijo, som är en timid kille,var lite förvånad från början av vad som skulle hända, men när han fick förklaringen så var det inte några problem. Han blev glad och tacksam.

Han berättade att han trivs bra i Östersund och i ÖFK.

Han tycker, att det hade varit spännande och viktiga matcher under senhösten. När det var tre matcher kvar så kände han att det skulle gå vägen. Så kände även de andra spelarna i laget. Med gemensanna krafter skulle de klara de. Så var känslan. Det hade ändå ganska pressande. Spänningen kändes mest i andra matchen mot Falkenberg på Jämtkrat Arena.

Amatkarijo tycker, att hans bästa egenskaper på en fotbollsplan är förmågan att göra mål och så tycker han att han är ganska snabb at springa. Han är en målskytt som inte skjuter på chans mot mål. Han planerar att skjuta utom räckhåll för målvakten. Inom parentes kan sägas, att det är den förmågan som utmärker en bra målgörare.

Sin bästa match tycker han att han gjorde mot Landskrona, då ÖFK vann hemma med 3-1. Amatkarijo gjorde då första målet.

Amatkarijo fick 23 trisslotter för sin vinst i Trissen. Vad han skulle göra om han vann en miljon? Den frågan tvekar han lite inför från början men kom sedan på, att han kulle tänka på sin familj De skulle få del av vinsten.

Det sa Amatkarijo och går in till de övriga i laget. ÖFK tränar en och en halv vecka till. Sedan skiljs de åt. Vi får hoppas att ÖFK får besked av licensnämnden om att det blir spel i Superettan även nästa säsong så att vi får se våra hjältar spela på Jämtkraft Arena även nästa år.



 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Genrep på söndag med många nya och spännande spelare  
  av Haldo Jonsson | Idag - 16:04  
 

Dennis Widgren kommer nog att göra sin första match från start mot GIF. Det blir intressant.

 
  Läs mer...  
 


 
  Ny mittfältare klar för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:59  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - kylslaget Göteborg väntar er  
  av Haldo Jonsson | 12 Feb 2026 - 22:03  
   
  Läs mer...  
 


 
  Två spelare från Öztersund Ungdom IF uttagna till läger  
  av Haldo Jonsson | 12 Feb 2026 - 17:31  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
1 Feb 2026 - 22:36 Om före detta ÖFK- målvakten Max Croon med flera
31 Jan 2026 - 16:58 ÖFK - Levanger FK 1-2 (1-1)
31 Jan 2026 - 15:51 ÖFK - Levanger 1-1 i halvtid
31 Jan 2026 - 14:04 Startelvan mot Levanger
30 Jan 2026 - 15:00 På lördag spelar ÖFK träningsmatch mot Levanger FK på SAP Ar
29 Jan 2026 - 16:37 Albin Sporrong går till seriekonkurrent
29 Jan 2026 - 11:25 övergång
28 Jan 2026 - 11:36 Om Dennis Widgren
27 Jan 2026 - 10:26 Träningsmatch igen, Derby Dax, Slut 5-0
26 Jan 2026 - 21:34 Resultat träningsmatcher Superettan
25 Jan 2026 - 22:51 Dennis Widgren - kommer - kommer ej?
24 Jan 2026 - 20:36 Åke Fjellström - en ÖFK-vän och tidigare styrelseledamot har
23 Jan 2026 - 19:27 ÖFK - IFK Östersund 2-0 (0-0)
23 Jan 2026 - 17:55 Startelvan i kväll
23 Jan 2026 - 11:37 Tränare klar för herrarna i frösö if
22 Jan 2026 - 23:12 Ett team som kan göra det möjligt att vi får se fram emot en
22 Jan 2026 - 18:39 Första Träningsmatchen
22 Jan 2026 - 18:28 Ingen Chovanie Amatkarijo till ÖFK i år
21 Jan 2026 - 15:43 En unik fotbollssida har fått ny kraft - uppförsbacken är pa
19 Jan 2026 - 22:06 Intressant träningsmatch mot IFK Östersund på fredag med all
 
 
 
1
kommentar
Två spelare från Öztersund Ungdom IFuttgagna till läger
av Haldo Jonsson | 12 Feb 2026 - 17:31
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook