Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

VISST FÅR ÖFK NYTTA AV SINA SENASTE NYFÖRVÄRV
av Haldo Jonsson
Publicerad 4 Apr 2023 - 17:05 Uppdaterad 4 Apr 2023 - 18:32

Två av dem imponerade mot GAIS

Foto: Thord-Eric Nilsson

Det finns fortfarande ÖFK spelare som vi inte sett tidigare spela på Jämtkraft Arena. Det gäller främst de senast tillkomna. Det fanns därför intresse för att titta lite speciellt på dem i matchen mot GAIS.

Fotbollz.se vill påstå att vi har mycket att vänta oss av dem. Det kunde vi lägga märke till i deras första match i ÖFK.

Här är några positiva noteringar:


Mykola Musolitin är en spelare som vi inte sett så mycket av tidigare. Mot GAIS fick han starta. Det var ett bra beslut av Magnus Powell.

Fotbollz.se blev imponerad av hans framfart på plan. Det är tillskott av sådana spelare ÖFK behöver. Det är en bra värvning.

Mykola är aggressiv på plan och han har hög ambitionsnivå. Han är orädd, löpstark och söker sig alltid framåt i banan. Med sin snabbhet är han inte rädd att utmana. Dessutom är han är skottvillig.

Han kan bli en av attraktionerna denna säsong. Det var många superlativ, men det är, enligt min mening, inga överdrifter.


André Nader har jag inte sett så mycket av tidigare, eftersom han mest suttit på bänken. Nu fick jag se honom på nära håll och granska honom. Även vad gäller honom, blev jag imponerad.

Nader visade upp ett moget spel och har ett tryggt uppträdande på plan och han har bra blick för spelet. Han spelar vårdat, är följsam i sina rörelser med boll och han är bra passningsspelare.

Calvin Kabuye kom in som avbytare. Fotbollz.se var nöjd med vad vi såg.

Han kan bli en tillgång för ÖFK när han blir lite mera varm i kläderna. Det finns faktiskt mycket fotboll i Calvin.

I matchen mot GAIS blev han lite för ivrig – ”het på gröten" - i vissa situationer i sina självuppställda krav för att göra ett gott intryck. När han spelat någon match till kommer det att försvinna, då blir han mera hemmastadd och har lärt känna alla spelarna. I vissa stunder påminner han om Simon Kroon.

Fotbollz.se tror på honom. Han vill mycket, han är löpstark, snabb och har offensivt tänk.

Teodore Rask ersatte Novak som mittback och han gjorde det bra i sin första match i ÖFK. Han sattes inte på några svåra prov, men vi kunde se genom hans uppträdande, att han var fotbollsutbildad för sin roll. Han spelade lugnt och visade att han har blick för spelet och han är en bra passningsspelare.

Jag kan inte avsluta förrän jag nämnt Amatkarijos frispark av världsklass och Sinyans driv i steget när han för bollen framåt.




 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Martin Nylander skrev | 4 Apr 2023 - 20:40
Inför Örebro hoppas jag Powell har en idé hur man ska hantera motståndarnas yrväder framåt. Tidigare år har Örebro varit fysiskt starka och storväxta, det är man inte längre. Istället är man ett lag med flera speedkulor, det kommer ÖFK få erfara, det kommer att gå undan i omställningarna. Inget drällande från Keita. Ghanoum bör starta i mitten för att få in snabbhet i mittförsvaret.
7
Gäst: Andre Nader skrev | 4 Apr 2023 - 17:33
Bra inhopp av Nader. Borde kanske starta på högerbacken ?
13
 
Sök på fotbollz.se
   
  Tidig gräspremiär för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:40  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - GIF Sundvall flyttas på grund av kylan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:22  
   
  Läs mer...  
 


 
  Albin Mörfelt har fått ny klubb  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:37  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Umeå Fc - Kamraterna  
  av Classe Olofsson  | 10 Feb 2026 - 12:22  
 

Lördag 14/2 kl 14,15 Nolia Arena Fotbollhall..... Umeå FC - IFK Östersund

 
     
 
Nyhetsarkiv
30 Jan 2026 - 15:00 På lördag spelar ÖFK träningsmatch mot Levanger FK på SAP Ar
29 Jan 2026 - 16:37 Albin Sporrong går till seriekonkurrent
29 Jan 2026 - 11:25 övergång
28 Jan 2026 - 11:36 Om Dennis Widgren
27 Jan 2026 - 10:26 Träningsmatch igen, Derby Dax, Slut 5-0
26 Jan 2026 - 21:34 Resultat träningsmatcher Superettan
25 Jan 2026 - 22:51 Dennis Widgren - kommer - kommer ej?
24 Jan 2026 - 20:36 Åke Fjellström - en ÖFK-vän och tidigare styrelseledamot har
23 Jan 2026 - 19:27 ÖFK - IFK Östersund 2-0 (0-0)
23 Jan 2026 - 17:55 Startelvan i kväll
23 Jan 2026 - 11:37 Tränare klar för herrarna i frösö if
22 Jan 2026 - 23:12 Ett team som kan göra det möjligt att vi får se fram emot en
22 Jan 2026 - 18:39 Första Träningsmatchen
22 Jan 2026 - 18:28 Ingen Chovanie Amatkarijo till ÖFK i år
21 Jan 2026 - 15:43 En unik fotbollssida har fått ny kraft - uppförsbacken är pa
19 Jan 2026 - 22:06 Intressant träningsmatch mot IFK Östersund på fredag med all
19 Jan 2026 - 14:23 Ope IF har sorg - Edvard Thorén - en riktig Opevän, en stor
19 Jan 2026 - 07:15 Division 5 resekalkylator
16 Jan 2026 - 15:46 Melker Uppenberg från Elfsborgs IF - ny målvakt i ÖFK
15 Jan 2026 - 21:38 Anfallare från Norge ny forward i ÖFK
 
 
 
9
kommentarer
ÖFK - Stjördal 2-1 (2-1)
av Haldo Jonsson | 7 Feb 2026 - 17:34
Nu med referat
2
kommentarer
Finns det någon köldgräns då det inte är tillrådligt att spela fotboll. utomhus?
av Haldo Jonsson | 9 Feb 2026 - 18:16
Match på lördag mot GIF
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook